במפעלי הדיג של היהודים – 17 ביולי 1938

במפעלי הדיג של היהודים

חקירת תנאי הדיג בארץ

אחת הפעולות החשובות של מחלקת הים של הסוכנות היהודית בזמן האחרון היא – חקירת תנאי הדיג החופי בארץ ישראל. עבודה זו נמסרה על ידי המחלקה לרב החובל פיטש (גרמני נוצרי), מי שהיה מדריך קבוצת „גורדוניה“ בגדיניה, שנתמכה על ידי ארגון „זבולון“. תכניתו של ה' פּיטש היא – ליישב את קבוצתו מגדיניה, שחלק ממנה בא כבר לארץ, על יד החוף הארצישראלי, כדי שחברי הקבוצה יעסקו בדיג חופי.

מפת הדיג בים כנרת

מפעל חשוב אחר, שנגמר בזמן האחרון על ידי מחלקת הים של הסוכנות היהודית היא, עריכת מפת הדיג של ים־כנרת. עד עתה לא היה ידוע בדיוק עומק מי הים בחלקיו השונים וטיב הקרקע שלו, דבר שהיה מפריע בהרבה להתפתחות הדיג בים זה. עריכת המפה נמסרה לרב החובל מיינינגר, מי שהיה מדריך קבוצת „בתלם“ בעין גב (על החוף המזרחי של ים כנרת), ויש לקוות, שבקרוב תתפרסם בדפוס. המפה תאפשר לכוון את הדיג במים עמוקים לפי שיטות חדשות, ומעתה לא יהיה הכרח עוד להמשיך בדיג, כפי שנהגו עד עתה, רק על יד חופי הים, למקום שהדגים מגיעים רק בעונת הטלת הביצים, ועל ידי ציד הדגים־הנקבות, היינו המלאות ביצים, הוקטנה במדה מרובה כמות הדגים בים כנרת. עם הנהגת השיטה החדשה יש תקוה שאפשר יהיה להפסיק את הדיג לפי השטה הישנה, שיש בה כדי לגרום נזק רב לכל מפעל הדיג בים הגליל.

במפעל הדיג בניר דוד

בחודש יוני הטילו הדגים־הנקבות בניר דוד (תל עמל על יד בית אלפא) ביצים בפעם הראשונה לאחר שהובאו לארץ. נקבות אלו הובאו לארץ מיוגוסלביה במארס ש. ז. על ידי מחלקת הים של הסוכנות, והוכנסו לשלש בריכות מיוחדות שהותקנו בשבילן. במחצית יוני יצאו כבר מן הביצם דגדגים זעירים, שהגיעו עד לגודל של שנים וחצי ס"מ. המומחה לדיג מטעם הסוכנות הממונה על מפעל הדיג ב„ניר דוד“ ה' כץ, עשה נסיונות: הכניס ביצי דגים לצנצנות מים, כדי לברר, אם אפשר להדגירן בדרך מלאכותית בהשפעת קרני השמש, דבר שאינו יכול להצליח באירופה בשל תנאים אקלימיים. הנסיון הצליח, ואומרים לחזור עליו גם בשנה הבאה באמת־מדה רחבה, דבר שיקל מאד את ענין גידול הדגים בארץ בעתיד.

גידול שיבוטות

נעשות הכנות לגדל שיבוטות במשק קבוצת כנרת, באפיק הקודם של הירדן (לפני יבוש הבצות בסביבה זו) ובמי מרום.


"הארץ", שנה כ"א, מס' 5769, 17 ביולי 1938, עמ' 3. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s