פתיחת בית הספר הימי בחיפה – 20 באוקטובר 1938

פתיחת בית הספר הימי בחיפה

בעצם ימות החירום – שלב נוסף בהתפתחות הישוב. – „המפנה אל הים“

ארבעים התלמידים הראשונים – במחלקות לשייטות, מכונאות ימית, הפעלת ראדיו ובנין סירות. – תכנית ביה"ס אושרה ע"י מיניסטריון המסחר הבריטי

ביום ג' אחה"צ התקיימה באולם הטכניון העברי בחיפה חגיגה צנועה לרגל פתיחת ביה"ס הימי שעל יד המוסד הזה. על בנין הטכניון הונפו דגלי בריטניה ותכלת־לבן. האולם קושט בדגלי כל העמים, הבימה – בשני הדגלים ועל חזית האולם התנוססה כתובת גדולה: „אין גאולה לעם בלי גאולת הים“.

נוכחו תלמידי המוסד החדש, ארבעים במספר, מורים ותלמידים מהטכניון, ובאי כח העתונות. על הבימה ישבו מנהל הטכניון אינג' ש. קפלנסקי, מנהל ביה"ס הימי ד"ר ברדין, חברי ועד החי"ל בחיפה וב"כ מחלקת הים של הסוכנות הד"ר ווידרא.

מנאומו של ש. קפלנסקי

החגיגה נפתחה בנאומו של ה' ש. קפלנסקי שציין את המאורע כחגו של כל הישוב. גרם לו מזלו של המוסד – אמר ה' ק. – שנפתח בשעה שאין הלב פנוי לחגיגות ומשום כך יש להסתפק רק במסבה צנועה. הנואם עומד על ערך העובדא שביה"ס הימי העברי הראשון במינו לעם ישראל וארץ ישראל נפתח דווקא בעיר הנמל הגדולה של הארץ ועל ידי ביה"ס הטכני העברי. זכות גדולה היא לטכניון, שהמוסד החדש יהנה מנסיונו ורכושו אשר בה כרוכה גם אחריות מרובה, והוא מקוה כי פרי הביכורים של בית־הספר יהיה פרי הלולים לסוכנות היהודית ולטכניון, השותפים – יחד עם חי"ל – ביצירתו. להלן עומד ה' ק. על העובדה, שעל אף הזמנים הקשים העוברים על הארץ הוחלט לפתוח את המוסד במועדו; הוה אומר: על אף מצב המלחמה בו נתון הישוב, נמשכת העבודה כרגיל.

לאחר שהוא מציין את המאורע, המבשר את „המפנה לים“, שחל בדברי ימי הישוב בשנתים האחרונות, סיים באחולי הצלחה למוסד החדש.

מנאומו של מנהל המוסד

מנהל המוסד ד"ר ברדין עומד אף הוא בדבריו על ערך המאורע ומוסר כי ארבעים תלמידי ביה"ס הימי, שהלמודים כבר החלו בו, נחלקים לארבע מחלקות: שייטים, מכונאים ימיים, מפעילי ראדיו, בוני־סירות. התלמידים באו מכל קצוות הארץ. תכנית הלמודים של ביה"ס אושרה ע"י המיניסטריון הבריטי לעניני מסחר. הוא מסיים בברכה לתלמידים הראשונים ומאחל להם שבגמרם את חוק למודם יוכיחו לכל כי אמנם שב עם ישראל אל העם.

ד"ר ווידרא מברך בשם מחלקת הים של הסוכנות ומציין את הפעולות שכבר נעשו ע"י מחלקת הים במשך שתי שנות קיומה.

מדברי הד"ר מ. סולובייצ'יק

אחרון לנואמים היה ד"ר מ. סולובייצ'יק, בשם החי"ל. הוא מזכיר כי בכינוס הראשון של החי"ל באניה „הר ציון“ ביוני 1937 הוחלט להקים בית ספר ימי בחיפה ועתה נתגשמה ההחלטה, ודווקא בימים קשים אלה. דבר זה הוא סימן לכחות הגנוזים בישוב ובעם. הנואם מסיים בברכה לתלמידים הראשונים שיהיו חלוצי־הים של העם העברי ויכבשו את הים. בתום נאומו הוא מוסר, לתשואות הקהל, לתלמידים הראשונים של ביה"ס הימי את סמלי חי"ל – שי מאת החבל הימי לישראל.

בשירת „התקוה“ ע"י כל הקהל ננעלה החגיגה.


"הארץ", שנה כ"א, מס' 5847, 20 באוקטובר 1938, עמ' 1. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s