„ריכארד בורכהארד“ הותקפה על ידי סירות ערביות – 25 במאי 1936

מה קרה לאניה „ריכרד בורכהארד“ בנמל תל אביב

סירות ערביות מקדמות את פני האניה ביריות ובפצצה. – המשטרה ירתה באויר

כשהאניה „ריכארד בורכהארד“ התקרבה אתמול לפני הצהרים לנמל תל־אביב (עיין בעתון הערב המצורף לגליון זה) פגשו אותה כ־8 מיל לפני נמל יפו סירות ערביות, שמתוכן זרקו פצצה בכוון לאניה, מוסרים כי ירו גם בכוון לאניה, אבל שום נזק לא נגרם. האניה התרחקה חיש מן הסירות. בבוא האניה לנמל נתנה האניה סימנים. כעבור זמן מה נראו לא הרחק מן האניה 3 סירות עם ערבים, אחת באה בכוון הירקון ושתים מכוון יפו. מיד פנתה לצדם קבוצת שוטרים עם הקצין שינדלר בראש שדרשה מאת הערבים לעמוד. כשנוכח הקצין שהערבים אינם רוצים בשום אופן להשמע לפקודה ירה באויר ולפי פקודה ירה גם שוטר יריה אחת באויר בלי לפגוע בערבים ורק אז נכנעו נוסעי הסירות והורידו את מפרשיהם. מיד נעשה אצלם חיפוש אולם שום דבר, חוץ ממשקפת, לא נמצא. אז הוחזרו ליפו ושם פתחו בחקירה. בסירות היו 23 ערבים. לשאלה מה הם עושם באמצע היום ליד נמל תל אביב ענו: „יצאנו לטייל קצת על פני הים כי אין לנו מה לעשות“. כפי שמוסרים נעצרו ביפו כמה ערבים מאלה שהיו בסירות לחקירה. כן גם מוסרים כי לפני שהערבים בסירות נכנעו למשטרה זרקו לתוך הים איזה דברים. רב החובל של האניה נשאל לפרטי המאורע בשביל החקירה.

נסיונות אלה של הערבים לא הפריעו אחר כך לפריקת 5 הסירות שהובאו בשביל „החברה הא"י לפריקה“ וכן גם נטענו משלוחי האכספורט הראשונים (שעליהם הודענו בתוספת הערב המצורפת).

לשם סידור תעודת השחרור מן ההסגר בשביל האניה בנמל תל־אביב (במקום בנמל יפו) בא הנה ה' קנדינוף ממחלקת ההסגר עם כמה עובדים וסידר את הכל כדרוש.

כפי ששמענו לא הרשו השלטונות לשלושת הנוסעים שבאו באניה זו מאלכסנדריה לתל אביב לרדת בנמל תל אביב ורק בנמל חיפה והם הוצרכו להפליג לחיפה.

"ריכארד בורכארד". מקור: ברוך רוזנברג, ראשית הספנות העברית, 1938

* * *

בנמל תל אביב

לאחר שהאניה „ריכארד בורכהארד“ הפליגה אתמול בערב לחיפה נשארה שוב האניה היוגוסלאבית היחידה בנמל תל אביב ומוסיפים לפרוק ממנה את המלט. הפעם עוסקות בפירוק 4 סירות. בגלל הסערה שהיתה לפני הצהרים בים מתנהלת עבודת הפריקה באיטיות. בדרך כלל יכולה כל סירה לטעון כחמש טונות בבת אחת, אבל הים הסוער מונע טעינה בכמות זו, והבוקר היה הכרח להסתפק במחצית הכמות. הקאפיטן זאב־הים עובד בארגון הפריקה ואימון הספנים היהודים המתמחים בעבודתם. סירת־מוטור מושכת את הסירות מן האניה לסירה הגדולה, שהיא התחנה הנודדת בים בשביל המלט המובא אחר כך לחוף. כאות הוקרה לה' זאב־הים הוכתרה סירה אחת בשמו.

*

העבודה בגשר הברזל מתקדמת, מקוים שעד הערב יגיע ארכו עד x = 60 מטר. כפי ששמענו יהיה ארכו למעלה ממאה מטר.

כעבור זמן מה ירחיבוהו עד ל־6 מטרים. חברי ועד הנמל תל אביב בקרו היום בתערוכה והתענינו במהלך העבודה.

בערך בשעה 1 נפסקה עבודת הפועלים בפריקת המלט מחמת הסערה.


"הארץ", שנה י"ט, מס' 5127, 25 במאי 1936, עמ' 1 ותוספת ערב עמ' 1. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s