פתיחת בית הספר הימי בחיפה – 21 באוקטובר 1938

טקס פתיחת ביה"ס הימי בחיפה, 18 באוקטובר 1938. מימין לשמאל: (לא זוהה), זיליסט, ד"ר סולובייטשיק, ד"ר קפלנסקי, ד"ר ברדין (נואם), גריסון־פטלי (מאחור), ד"ר וידרא. מקור: יובל לבית הספר לקציני ים עכו, 1988

פתיחת בית הספר הימי בחיפה

בנוכחות מאות אורחים, תלמידי בית הספר הימי ומוריו, נפתחו ביום ג' הלמודים בבית הספר הימי שליד התכניון בחיפה. בגלל המצב נערכה רק חגיגה צנועה.

מר ש. קפלנסקי אמר בדברי הפתיחה, כי פתיחת בית הספר הוא מאורע ישובי כללי. הימים האלה אינם ימי תרועה. כנסת ישראל משולה לאניה טרופה בין גלי הים. לא עת חגיגות עכשיו ומשום כך נערכה רק חגיגה צנועה. אחר כך סיפר על המו"מ שהתנהל בין התכניון וב"כ הסוכנות היהודית והחבל הימי לישראל על יסוד בית הספר, והביע את תודה של הנהלת בית הספר לשני המוסדות על השתתפותם בהקמת בית־הספר הימי, שהוא יחיד בארץ ויחיד לעם ישראל. התכניון זכה בבית הספר הזה בכלל חיפה, וחיפה זכתה לו בגלל התכניון. נדע כולנו להעריך זאת. התלמידים שזכו להיות הראשונים במוסד חשוב זה ידאג לכך שפרי־בכורים זה יהיה גם פרי הלולים. בית ספר זה מסמל את המפנה שלנו אל הים. ברכתנו לתלמידים: שפע ימים תינקו!

ד"ר ברדין (מנהל בית הספר) אמר: יום חג לנו היום. לולא המצב הקשה בארץ היינו חוגגים יום זה ברוב פאר וברוב עם. בן נולד לנו, אשר כמוהו לא נולדו תכופות בעמנו ובישוב. נזכור לטובה את אלה שקדמו לנו בעבודה בנמל, בסבלות, בסווארות וברכישת אניות עבריות. התלמידים באו מכל הארץ, צעירים שעיניהם נשואות אל הים. זכות מיוחדת לתלמידים אלה להיות הראשונים, אולם זכות זו מטילה עליהם גם חובות מיוחדים.

ד"ר וידרו מסר את ברכתה של מחלקת הים שליד הסוכנות היהודית וד"ר סולוביצ'יק בירך בשם החבל הימי לישראל.

בשם הנהלת החבל נמסרו לכל התלמידים סמלים והם ענדו אותם מיד. בדברי תודה של ש. קפלנסקי למשתתפים ולמברכים ובשירת „התקוה“ נסתיימה החגיגה הצנועה.


"דבר", שנה ארבע עשרה, מס' 4064, 21 באוקטובר 1938, עמ' 5. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s