יהודי אנגליה לעזרת בית הספר הימי בחיפה – 26 במאי 1938

יהודי אנגליה לעזרת הימאות העברית

הכנות לפתיחת בית הספר הימי

ההכנות לפתיחת בית הספר הימי בחיפה מתקדמות והולכות בתוצאת פעולתו של ה' ארון בזמן בקורו בלונדון. לפי בקשת נשיאות החבל הימי לישראל בא ה' ארון בדברים עם ה„בוארד אוף טרייד“ בכמה שאלות הקשורות עם ההכשרה הימית של צעירים מארץ ישראל לפי השיטות הנהוגות באנגליה. בהתאם לסדורים עליהם הוסכם עם המוסדות המוסמכים תקבע תכנית הלמודים בבית הספר הימי בחיפה באופן כזה שתאפשר לתלמידים להתכונן לבחינות הנדרשות ע"י ה„בוארד אוף טרייד“ ולעמוד בבחינות אלו בארץ גופא. כן הובטח להתחשב עם תקופת הלמודים בבית הספר לגבי הפחתת תקופת ההכשרה המעשית.

ד"ר ברדין, מנהל בית הספר המקצועי הטכני, השוהה באנגליה בשליחות ה„חי"ל“, בקר בכמה בתי ספר ימיים ונהל מו"מ עם מוסדות מוסמכים בנוגע לשאלות הטכניות הקשורות עם יסוד בית הספר הימי בחיפה.

בשתוף עם קומנדור בישופ מזכיר הליגה הימית באנגליה, אשר הודות לעזרתו רבת הערך הובטחה במדה גדולה מאד הצלחת פעולתו של ה' ארון, התקיימו פגישות עם הלורד אסנדן, יושב ראש הנהלת „פרינס־ליין“ ועם מנהלי חברות־אניות בריטיות אחרות. בתוצאה מפגישות אלו יש לקוות, כי מספר צעירים מארץ ישראל יוכלו להתקבל באניות בריטיות המהלכות בים התיכון בתור מתלמדים.

במו"מ עם השלטונות ועם ב"כ חוגי הספנות הבריטית הורגש מצדם יחס אוהד, אשר מצא את ביטויו גם בהבטחה, אשר נתנה ע"י המיניסטר למושבות לשאלה שנשאלה בבית הנבחרים, כי האדמיניסטרציה בארץ ישראל תעודד את חנוכם הימי של תושבי הארץ.

בלונדון נוצר ועד מיוחד של חבל ימי לישראל עם ה' אדוארד ברון בראש. הלידי רידינג, המשמשת בתפקיד של יו"ר „זבולון“ ואשר פעלה כבר הרבה, כדי לקרב את יהודי אנגליה לפעולה הימית בארץ ישראל סייעה במדה רבה מאד ליצירת הועד, והסכימה לשמש יחד עם לורד טיינהם בתור סגני יו"ר. חברי הועד הם: ליטננט־קומנדר קננט־כהן וליטננט גולדריך (יועצי כבוד טכניים), מיג'ור פרנק בוסטרד, ה' ברידג'־וב, קומנדר בישופ – ב"כ Navy League, ה' מקסוול מוריס – גזבר כבוד, ה' ברנרד מאירס וה' רקס א. ל. כהן.

ה' ארון נתבקש ע"י הועד בלונדון לפעול בתור מקשר עם מרכז החבל הימי לישראל בארץ. הועד מטפל עכשיו בארגון המגבית להבטחת התקציב של בית הספר הימי הכולל בין היתר העסקת מורים מומחים מאנגליה ורכישת ספינת למוד בשביל תלמידי בית הספר הימי.

בקשר עם התפתחות הימאות העברית בארץ־ישראל קיימת בחוגים רחבים של יהודים ולא יהודים באנגליה התענינות רבה בפעולות החבל הימי לישראל ויש לקוות, כי יהודי אנגליה יתנו לפעולה זו את עזרתם המלאה.


"הבֹּקר", שנה ג', מס' 781, 26 במאי 1938, עמ' 4. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

אהרן וולסלי (Aron Wellesley), Frank Bustard

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s