יתרונות נמל חיפה על חופי מצרים – 27 בפברואר 1938

מה הוכיחה שנת 1935 לאנגליה

יתרונות נמל חיפה על חופי מצרים

לונדון, 26. „דיילי סקאֶטש“ פירסם מאמר על חשיבותו של נמל חיפה במשבר הים התיכון, ועל תעודתו בהגנה על תעלת סואץ – אילו הותקף ב־1935 בשעת מתיחות היחסים בין אנגליה ואיטליה לרגל מלחמת חבש. כמה יחידות של הצי הבריטי רוכזו אז במימי חיפה, כדי להגן על פי צנור הנפט העיראקי, ולהיות מוכן להגן על התעלה, אם תותקף מצד צפון או מצפונית־מערבית. אמנם לנמל זה שתי פגימות: צרות המפרץ, שאין אניות מלחמה רבות יכולות לעגון בו, וחוסר סכר להשתמש בו בשעת פעולות הגנה.

העתון מספר כי למען בטחון נמל חיפה הוצבו תותחים על הכרמל, מסוג התותחים הכבדים שמשתמשים בהם בגיברלטר. מפני הצורך במהירות, כי השעה דחקה, הובאו סוללות – לשם ביצורים על הכרמל – מגיברלטר ולא מאנגליה, שאגב קשה היה באותה שעה למצוא שם דוגמתן.

הוצאות ההגנה בים התיכון – עלו אז לאנגליה תשעה מיליונים לי"ש בערך. אך חשיבותה המרובה של שנת 1935 לאנגליה היא בזאת, שהוכח עד כמה חלשה בריטניה בחופי מצרים מבחינת ההגנה, ועד כמה יקרים מבחינה זו חופי ארץ־ישראל וחיפה ביחוד.

(אהראם).


"דבר", שנה שלוש עשרה, מס' 3881 (תוספת ערב), 27 בפברואר 1938, עמ' 1. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s