עוד שולחים פירות הדר באניות גרמניות – 26 בפברואר 1939

עוד שולחים פירות באניות גרמניות

כידוע, החליטו פועלי הנמל היהודים בחיפה, העובדים בהטענת פרי־הדר, להפסיק את הטענת הפירות באניות המשא הגרמניות, לאחר המקרה הידוע שקרה באניה הגרמנית „בארנביק“ ביום 29 לדצמבר 1938 בשעה שקצין נאצי של האניה האמורה עלב במלים גסות את אחד הפקידים היהודים, מן העובדים בשרות חברות המשלוח.

בתחלת ינואר ש. ז. הודיעה לשכת העבודה שעל יד מועצת פועלי חיפה על כך לחברות הפרי השונות והטעימה שלאחר האחד בפברואר לא יוסיפו פועלים יהודים להטעין פירות באניות כאלו. מכתב זה נשלח בחמשה ליאנואר ובתשעה לחודש חזרה על הודעה זו גם מועצת פועלי חיפה.

הרוב המכריע של חברות הפרי קבלו את ההודעה ברצון והפסיקו את המשלוחים באניות הגרמניות, אולם כמה ממשלחי הפרי הקטנים, שאוגדו על ידי חברה ארצישראלית ידועה לאֶכספורט של פירות הדר (ברובם הגדול מתל־אביב) ניסו לשלוח באניות גרמניות גם לאחר גמר המועד של חודש ימים שנקבע על ידי מ. פ. ח. בהתאם לדרישת פועלי הנמל היהודים.

והרי עובדות: בחמשה לפברואר ש. ז. הגיעה לחיפה האניה „גיאורג רוס“ מחברת  מחברת „דויטשאֶ לאֶוואנט ליניה“ לטעון פירות הדר של משלחים יהודים להובילם לנמלי מערב אירופה (חוץ מגרמניה), אולם בגלל סירוב הפועלים היהודים להטעינה, נאלצה האניה להפליג בלי מטען. (טענה רק 300 תיבות פרי של סוחרים ערבים).

לפני כשבוע, ביום 18 לפברואר, כשבאה האניה הגרמנית „ארקטורוס“ לטעון פירות בחיפה, הביאו המשלחים היהודים פועלים ערבים, שפרקו את הפירות מקרונות הרכבת והמכוניות והכניסום למחסנים של סוכנים ערבים ומשם הוטענו הפירות היהודים באניה הגרמנית. מעשה זה עורר התמרמרות בין כל חוגי המשלחים והפועלים היהודים שבנמל חיפה.

יש להטעים, שרוב המשלחים סרבו כבר בחדשי הקיץ לחתום על חוזה עם חברת האניות הגרמניות „דויטשאֶ לאֶוואנט ליניה“ להובלת פירות באניות אלה, וגם שאר המשלחים, שבתחלת העונה עוד הוסיפו להשתמש באניות גרמניות, הפסיקו את היחסים עם האניות האלה מיד לאחר פרוץ הפרעות בגרמניה.

לכך יש עוד להוסיף, שכבר בחדשי הקיץ ניתנו הוראות על ידי ממשלת גרמניה לסוחרי הפרי הגרמנים, שלא יקנו פרי מיהודים בשביל גרמניה ויקנו רק מאת פרדסנים ערבים וגרמנים משרונה ווילהלמה. והדברים אמורים בהובלת פירות, שנועדו לנמלי הולאנדר ובאֶלגיה, שאין כל הכרח לשלוח אותם דוקא באניות גרמניות.

ג.


"הארץ", שנה כ"ב, מס' 5951, 26 בפברואר 1939, עמ' 3. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s