אנית המשחית „קאטי סארק“ של הליגה הימית העברית – 8 בנובמבר 1946

„קאטי סארק“ היא אנית הליגה הימית העברית, ולא של הסוכנות

הקפטן ירמיהו היילפרן כותב לנו:

ב„המשקיף“ מיום ד' 6.11 נתפרסמה תחת הכותרת „ועידת אדמירלים במאלטה תדון בבעית ההעפלה היהודית“ הידיעה דלקמן:

… בין האניות שנרשמו בנמלים אירופיים ושהקונסולים הבריטיים ציינו שהן נרכשו ע"י סוכנות ציונית נמצאות אניות מסוגים שונים: כמו „קאטי סארק“, אנית הטיול לשעבר של הנסיך מווסטמינסטר ששרתה בזמן המלחמה בשרות העזר של הצי המלכותי והועברה לצי הקנדי“.

אסיר תודה אהיה לכם אם תפרסמו את העובדות הנכונות ביחס לספינת „קטי סרק“.

אנית המשחית „קטי־סרק“ אשר הייתה שייכת לפני המלחמה לרוזן מווסטמינסטר, נרכשה על ידי בשם הליגה הימית העברית באנגליה, מהאדמירליות הבריטית. ועל כך פורסם בכל העתונות האנגלית וגם בג'ואיש כרוניקל“ מיום 14 לחודש דצמבר.

לליגה הימית העברית הקיימת משנת 1934, אין כל קשר לסוכנות היהודית. לפני המלחמה היו לליגה העברית סניפים בארצות שונות באירופה ובא"י, ובתי־ספר ימיים מקצועיים בהם התחנכו הספנים והדייגים העברים הראשונים. תלמידים אלה באו מ־15 ארצות אירופה ומא"י. חלק גדול מהם נמצא כיום בארץ. הליגה הימית רכשה לפני המלחמה ספינת ביה"ס הימי הראשון בעולם „שרה א'“ (1.200 טון) אשר נקראה קודם „ארבעת הרוחות“.

ספינה זאת תחת פקודתי ביקרה בשנת 1937 את א"י. כ"כ רכשה הליגה הימית את ספינת הלימודים השניה תחת השם „תאודור הרצל“ שהפליגה בים הבלטי וגם בה חונכו מלחים עברים. אחר המלחמה חידשנו את הפעולה והקמנו סניפים של הליגה העברית, באנגליה, צרפת, איטליה ובא"י. בשלוש הארצות הראשונות משתפת הליגה הימית פעולה עם ההסתדרות „אורט“, באכזקוטיבה של הליגה הימית באנגליה ובצרפת משתתפים אישים חשובים ואנשי־ים מקצועיים. ביניהם גי־דה רוטשילד ובנו של רוברט דה רוטשילד וגם האדריכל הראשי של צרפת לוי כהן.

הליגה הימית בשותפות עם „אורט“ פתחה מרכזים לאמון צעירים עברים בכל מקצועות הים (באנגליה, צרפת ואיטליה): כגון ספנות, דיוג, צלילה והצלה ימית, בית־מלאכה ימי וכו'. חוץ מאנית־המשחית „קטי סרק“ שייכת לליגה הימית גם הספינה המפרשית המנועית „אולגה“ המשרתת את ביה"ס הימי שלנו במרסל.

הספינה „קטי סרק“ שינתה היום את שמה ל„יוסף הרץ“ לזכרו של הרב הראשי לבריטניה ז"ל, אשר היה נשיא הליגה העברית באנגליה.

אני נתמניתי למפקדה הראשון של אנית־המשחית לשעבר „קטי־סרק“. בזמן העדרי מלונדון, ממלא את מקומי ליוטננט קומנדר יזרעאל, ואת מקומי בתור יו"ר הליגה ממלא קומנדר אש־לינקולן מהאדמירליות האנגלית.

„קטי־סרק“, או כפי שהיא נקראת היום „יוסף הרץ“, משרתת כיום בתור ספינת ביה"ס של ה„ליגה הימית“ ו„אורט“ ונמצאת בנמל „קינגס־לון“. היא עוברת בימים אלה לנמל לונדון ותעגן ע"י ספינת ביה"ס המפורסמת האנגלית „ווסטר“.

הליגה הימית באנגלחיה קיבלה את תמיכתה המלאה של האדמירליות הבריטית ושל שלטונות לונדון, ביחוד ע"י לורד ליטהם, ראש מועצת לונדון וגברתו הליידי ליטהם, אשר הנה יו"ר של אגודת הנשים ע"י הליגה הימית העברית.

במסיבה לכבוד הליגה שהתקיימה במלון סבוי (בנוכחותו של הלורד האזרחי של האדמירליות בלונדון) שהתקיימה ביום ה־24 לחודש ינואר ש.ז., בה היה לי הכבוד לשבת כראש, אמר הלורד האזרחי של האדמירליות וו. ז. אדוארדס את הדברים דלקמן:

„בתור מלח יש לי ענין רב בתנועה כמו זו של הליגה הימית העברית. והתענינותי עוד גדלה פי מסר הודות למשרה שהנני תופס היום באדמירליות הבריטית. כאשר התראיתי עם קפטן הלפרן ולאחר שקראתי את החומר שאתם פירסמתם, אני חושב כי אתם עושים עבודה טובה וחשובה מאד. לנו בארץ זאת יש טרדיציה ימית חשובה וארוכת ימים, ואם הליגה הימית העברית תוכל לרכוש את המסורת של הצי המלחמתי והמסחרי שלנו, תוכל להיות גאה בהשגיה. תלמידיכם יקבלו חנוך בבתי־הספר הימיים שלנו והם ירכשו את המסורת האנגלית הימית. דבר זה הוא בעל ערך רב בשביל התלמידים עצמם ובשביל ארץ־ישראל וגם בשביל העולם כולו“.

„כלורד ליטהם הנני רוצה להגיד לכם, כי אתן תמיכתי המכסימלית לליגה הימית העברית“.

הלורד ליטהם, ראש המועצה העירונית של לונדון אמר באותה מסיבה: „כאשר קפטן הלפרן בא אלי לבקש את עזרתי, הייתי מרוצה מאד לדאג לכך שמועצת עירית לונדון תעשה את כל ההקלות לתלמידיכם בבתי־הספר הימיים שלנו בלונדון… הליגה הימית ע"י עבודתה יוצרת מכשיר המאחד לאומים ועמים, כי הים מדבר שפה משותפת“.

אני חושב כי העובדות שנתתי לעיל מספיקות לגמרי בכדי להכחיש את ההודעה האבסורדית כי אנית בית־הספר הימי „קאטי סארק“ נקנתה ע"י הסוכנות לשם העפלה.

בשם הליגה העברית

קפטן ירמיהו הלפרן


"המשקיף", שנה שמינית, גליון מס' 2344, 8 בנובמבר 1946, עמ' 2. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

*

קישור לתמונת HM Yacht Cutty Sark באתר ORT
Cutty Sark (yacht) in en.wikipedia

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s