חנוכת סירת „הפועל“ „טרומפלדור“ – 16 במרץ 1936

חנוכת סירת „טרומפלדור“

„לפועל העברי יש עוד פתח רחב לפעולה מלבד היבשה. הוא צריך לצרף את ים התיכון לא"י העובדת. על „הפועל“ לחשל את הכוח של הפועל העברי גם ביבשה וגם בים“. (מדברי ד. בן־גוריון לכינוס הארצי השלישי ב־1932).

טקס חנוכת סירה „טרומפלדור“, שנמסרה לסקציה הימית „הפועל“ תל־אביב לפעולותיה בים נערך בנוכחות ב"כ הסוכנות בר־כוכבא מאירוביץ, בא־כוח הנהלת „זבולון“, מרת דיאמונד והמהנדס טובים וב"כ מרכז „הפועל“ ועד הסניף. לוּוה מפקד הסקציה ותחרויות שחיה. בתחרויות השחיה (שחית שליחים, שחיה עיוורת ושחיית מכשולים) השתתפו בחירי הקבוצות של הסקציה בתל־אביב.

בשחית שליחים ­– ניצח במחזור הראשון בא־כוח הבודדים הח' יאיר שוחט, אשר הגיע ראשון למעגן.

במחזור השני הגיע ראשון יוסף בן ה־15 מקבוצת הנערים „לויתן“.

בשחיה עיוורת – (בעינים קשורות אל המטרה) ניצחה הקבוצה „עתיד“ ע"י חברה אדיר, שחתר כל הזמן בקו ישר והגיע ראשון למעגן.

בשחית מכשולים (לצלול ולעבור מתחת לסירה, לעלות על השניה ולקפוץ ממנה) – ניצחה קבוצת „מלח“ ע"י חברה אליעזר בן־ארצי.

במו"ש, נערכה בצריף המקושט שעל הירקון מסיבה חגיגית בהשתתפות ב"כ הסקציות האחרות מהסניף בתל־אביב והסביבה הקרובה (רמת־גן, שכ' בורוכוב). הקבוצה הימית מפתח־תקוה באה לחגיגה בסירתה על הירקון.

מ. זיליסט שפתח את המסיבה הדגיש את התפקיד החלוצי של הסקציה ואת האחריות שקבלו על עצמם בתתם את השם טרומפלדור לסירה – „השם טרומפלדור מחייב לחלוציות, למשמעת, ולמילוי החובה“. יוסף רוכל עמד בדבריו על האפשרויות לחדור לעבודת הים ועל התפקיד המוטל בשעה זו על „הפועל“ להיות חלוץ כבוש הים. אליעזר דויך דרש מחברי הימיה לשמור על הקשר עם יתר הסקציות ולשאוב מתוכן את המילואים לעשרות ולמאות.

האורח א. חודרוב (רב חובל) דבר על תלאות איש הים וההכשרה המוקדמת הדרושה לו. הוא הדגיש: אם כי היהודים רחוקים היום מלהיות יורדי ים, הרי בתולדות העמים הנם נמנים על הראשונים ששלטו בו וכשם שמחדשים את ההיסטוריה העברית על אדמת ארץ־ישראל כן תחודש גם על הים.

העתון ההיתולי הצטיין בחידודיו על נושא הים והתקבל בהנאת צחוק. כתריאל יפה ניצח על הסדר עד צאת החוגגים בריקודים ובשירת נעורים ואון.


"דבר", שנה אחת עשרה, מס' 3301, 16 במרץ 1936 (תוספת ערב), עמ' 9. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s