אוצרות הצי של נאפוליון – 22 ביולי 1938

זוטות

[…]

אוצרות הצי של נאַפּוליון

באחד באַבגוסט, 1798, הקיף האדמיראל נילסון את הצי הצרפתי בנמל אבוקיר ולאחר קרב קשה הטביע כמה עשרות של ספינות, שבהן הובא הצבא של נאפּוליון למצרים.

החברה האיטלקית „סורימה“ מתכוננת להרים מקרקע הים את הספינות הטבועות הללו. החברה „סורימה“ היא אותה החברה, שאניתה „ארטיליו“ הצליחה להעלות בשעתה מקרקע הים את מטען הזהב של האניה „מצרים“.

העלאת האניה „מצרים“ הכניסה לחברה ריווח של 800.000 לי"ש. אולם לא כל המפעלים להעלאת אניות טבועות מכניסים רווחים. עתים אין המטען שבים שווה בעמל ובהוצאות. העלאת האניות הגרמניות, שהוטבעו בשעת הקרב אצל סקאפא־פלאו, הביאה לחברה האיטלקית הפסד.

„אולם הפעם מובטח לה, לחברת „סורימה“, שהעסק החדש יכניס רווחים. הספינות הצרפתיות נבנו בתקופה ההיא מעץ יקר, והעץ הזה יחד עם נחושת הקלל של התותחים העתיקים יהיה לשללה העיקרי של האניה „ארטיליו“. בעלי האוספים מתקופת נאפוליון אף הם מוכנים לשלם סכומים הגונים בעד מזכרות שונות, שתועלינה עם האניות הטבועות.

מלבד זה יש תקווה, שבבטנה של אנית הצי הצרפתי, יימצאו אוצרות גדולים, שנצברו לפנים בידי לוחמי המסדר המלטאי. בדרך למצרים סר ציו של נאַפוליון למאַלטה. „הקונסול“ המהפכני גרש מהאי את כל אביריו, חברי המיסדר הקתולי האדוק והחרים את כל אוצרותיהם. אוצרות אלה לא נשלחו לא למצרים ולא לצרפת. ויש יסוד לשער, שיימצאו בבטנה של אנית נאפוליון.


"הצֹפה", שנה שניה, מס' 173, 22 ביולי 1938, עמ' 3. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

Artiglio, SO.RI.MA.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s