ממשלת בריטאניה ומסחר העבדים – 1875

[…]

העבדות באפריקא המזרחית

על דבר מסחר העבדים באפריקא המזרחית תביאנה לנו ידיעות הקאפיטאן פרידיי והוויצעקאנזול עלטאן אל הלורד גראנוויל, ספורים רעים ונאמנים אשר נעוה משמוע ושערת בשרנו תסמר:

אנית המלחמה „בריטאן“ בנסיעותיה החדשות בנחלי המים אשר באפריקא המזרחית תפשה אחת עשרה אניות מובילות עבדים אשר עשר מהן נחרץ עליהן המשפט ונהרסו עד היסוד, ובאניה אחת מהן נמצאו 120 שחורים אחרי אשר שמונים נפש כבר מתו, שלשים יום היו על הים טרם נתפשה אניתם מהאניה „בריטאן“, בהיותם חבושים כמו דגים מלוחים לא יכלו לנועע את אבריהם מעת נתן להם חופשם רק אחרי עבור ימים אחדים. נער אחד ביחוד חרב ודלל בגופו באופן נורא מאוד עד כי נכר ונראה כל עצם ועצם מעצמות גופו. ואף כי היה לו 12 שנים בכ"ז עלה משקל כל גופו רק 25 לטרות. למרות כל עמל רופא האניה לכלכל את חייתו מת הנער ביום המחרת לחופשו. למען תת מובן מאופן הנורא איך חובשים (פערפאקען) המה את  העבדים נתאר בזה: כי עבד אחד ישב נשען ונלחץ בערפו אל קיר האניה, כי השני נמצא בין רגליו וערפו נלחץ אל חזה הראשון וכה היו חבושים שורות שורות עבדים איש על יד, על חזה ועל רגל רעהו לחוצים ודבוקים יחד, מה איום ונורא היה מצבם להענות ככה שלשה ימים רצופים!

לדאבון לבבנו נוכל לחשוב כי אלה האניות הבריטאניות אשר תעודתן לרדוף אחרי האניות המובילות את העבדים ולתפוש אותן יסבבו עוד להאומללים לפעמים מצור ומצוק עוד יותר, יען כי סוחרי העבדים למען המלט מהתפש בכף אניות בריטאניא יעשו להם אניות קטנות מאד למסע עם העבדים בדמותם כי בזאת יוכלו בהמון רב לבקש מפלט להם בכפי הסלעים (קאראללען ריפפע) אשר בחוף סאנזיבאר ועל האניות הקטנות האלה יטעינו משא לעיפה עבדים ממספר רב מאד בהיותם מוכרחים לעשות כל תחבולה להנצל מיד רודפיהם, ונפש האומללים בטרם תבוא להם התשועה יתמו לגווע ולא יראו עוד אור וחיים על פני הארץ.

בכל זאת יאמינו אנשי השם וגדולי דעה על דבר מסחר העבדים באפריקא המזרחית כי אם ירבו אניות מלחמה אשר לבריטאניה לחתור שמה ולארוב על אניות סוחרי העבדים כי אז יבטל המסחר, יען כי הסוחרים בזכרם את ההפסד והסכנה אשר יסבלו מהעסק הזה ינערו כפם לבלי עסוק בו עוד ומפני תוקף המחשבה המקובלת הזאת שלחה הממשלה הקאנסערוואטיווית אחרי קבלה את רסן שלטונה לדאוג בחפץ לבב כי יתרבו אניות המלחמה במימי נהרות וימי אפריקא המזרחית.

[…]

המעתיק: ברוך זאב ברי"מ קאפלאן


"הלבנון", שנה שתים עשרה, מס' 10, 13 באוקטובר 1875, עמ' 6. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s