אסון האניה "קוספטריק" – 1875

The_Cospatrick_-_The_Graphic_9_Jan._1875
"קוספטריק" (Cospatrick). המקור: ויקישיתוף

חדשות שונות.

[…]

אנית הקיטור* „קאספאטריק“ אשר עזבה את חוף בריטניא ביום השנים עשר לירח סעפטעמבער ללכת לאוסטראליען נשרפה ביום השבעה עשר לירח נאפעמבער בהיותה בים במעלה 37 לרוחב דרומי ובמעלה 12 מזרחי, ומכל הסך 476 אנשים אשר היו בתוכה ניצולו בעמל רב אך שלשה אנשים אשר סבלו ימים רבים תלאות רבות, ובבשר רעיהם המתים אשר נמצא אתם על האניה הקטנה אשר נמלטו עליה, החיו את נפשם, עדי פגעו בהאניה סצעפטער, ויובאו אליה.

ארבע מאות ועשרים איש מהאומללים היו עובדי אדמה ועושי במלאכה אשר נשלחו על הוצאות ממשלת בריטניא אל אוסטראליען למצא שמה חית ידם.

* * *

חדשות שונות.

[…]

משריפת הקאספאטריק יודיע מכ"ע טימעס בארוכה את אשר ספר האדון מאקדאנאלד המשנה לרב החובל מהאניה ההיא, א' מהשלשה אשר ניצולו ואשר הובאו לאנדאה. תוכן דבריו הוא, כי אחר אשר העירוהו משנתו בליל השמנה עשר לירח נאבעמבער, ויגידו לו כי אש אחזה בקצה האניה, מהר הוא אל אחורי האניה להטותה הצדה מהרוח הגדול אשר נשב למולה, שמה מצא גם את רב החובל. אך כל עמלם נשאר מעל. אניות ההצלה הקטנות אשר נתלו בראש האניה נשרפו באש. ובכל זאת לא אבה רב החובל לתת עוד הרשיום להוריד את האניות האחרות להציל את הנוסעים, כי אם עורר לב עוברי האניה לנסות עוד הפעם אולי יוכלו לכבות את האש. רבים מהנוסעים לא אבו לשמוע לקולו ויבאו בהאניות הקטנות אשר מאחורי האניה להמלט בם. אניה אחת אשר כשמנים איש באו לתוכה בהיותה עוד תלויה בחבלים נתקה מחבליה ותפול ברעש אל הים וכל האנשים אשר בתוכה נטבעו. באור הבקר ראיתי אניה אחת קטנה אשר לא נמלאה עוד אנשים כאניתי ואבוא לתוכה ואקח עוד אנשים אחדים עמי. ביום התשעה עשר אחר הצהרים נטבעה הקאספאטריק ואשר נשאר לפליטה מהאש ירד במצולות. בהאניות הקטנות אשר נמלטנו לא היה לנו אוכל ומים ולא חבלים ולא תורנים, ואך אל אשר היה הרוח הביאונו גלי הים. עד ליל הא' ועשרים נמצאנו כולנו יחד, ובלילה ההוא היה סער גדול ונורא ובהשכימי בבוקר לא ראיתי עוד את האניה השנית. ביום 22 סער הים וא' המלחים נפל אל הים ויטבע. אנחנו צמאנו מאד. אנשים אחדים אשר רוו צמאם במי הים מתו ואנחנו השלכנו גויותיהם אל הים. יום 23, אניתנו נמלאה מים ואנחנו נאלצנו לשאוב מים ממנה למען לא תטבע. ארבעה אנשים מתו ואנחנו מרעבוננו וצמאינו שתינו דמם. עד היום 27 נשארנו אך חמשה, שלשה נשתגעו מצמאונם עדי נגלתה האניה סלעפטער לעיננו וניצלנו.


"חבצלת", שנה חמישית, מס' 15, 22 בינואר 1875, עמ' 4; מס' 16, 29 בינואר 1875, עמ' 4. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

הערה: "קוספאטריק" הייתה אוניית מפרשים תלת־תורנית מלאת־מעטה (Blackwall frigate) ולא אוניית קיטור.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s