אניות איטלקיות ירו על נמל ביירוט – 1912

המלחמה בסוריה.

איטליה מתחילה להוציא אל הפועל את החלטתה להעביר את פעולת המלחמה לחופי טורקיה האזיית. בכ"ד לח"ז בבקר באו שתי אניות-מגן איטלקיות, „בולטורנה“ ו„גאריבאלדי“, להנמל היותר חשוב בסוריה, ביירוט, וירו אשר על האניות הטורקיות ועל בניני החוף. את משתי האניות –המוקשים הטורקיות השומרות על החוף טבעה במצולה, והשניה הוכרחה להכנע. המפקד הטורקי מחה נגד מעשי האיטלקים, באמרו, כי ביירוט היא עיר פרזות, משום שהתותחים המגינים על החוף כבר נתישנו ולא יצלחו עוד ליריה, ואין רשות איפוא להאויב לירות עליה; אולם האיטלקים לא נשמעו לו. הם נתנו לו שהות במשך של שתי שעות כדי שיכנע, ובתוך כך הספיקו רוב מלחי האניות הטורקיות לעלות על החוף ולהמלט. האיטלקים פתחו אז ביריה על האניות ועל החוף וגרמו נזק רב לבתי-המכס, לארמון הקונאק של ראש-העיר ולבנינים אחרים. כדורי כלי-התותח פגעו גם בההמון הנאסף על החוף, והרגו מהם כששים איש, ויותר ממאה נפצעו. המעשים הללו עוררו התמרמרות רבה בין תושבי העיר על האירופאים, ובשעת המלחמה ירו מן ההמון על הנוצרים העוברים ברחוב והמיתו מהם איזו אנשים. כן עזבו רבים את העיר ונמלטו להרי הלבנון הקרובים.

הסיירת המשוריינת האיטלקית "ג'וזפה גריבלדי", לפני 1915. מקור: ויקישיתוף.

היריה על ביירוט לא הפתיעה ביותר את העם. זה שלשה ימים שהצי האיטלקי הפליג מדרומה של יון לחופי סוריה, ועוד בכ"ג לח"ז נראה הצי לפני העיר. האניות של הממשלות האחרות, העומדות על העוגן בנמל, הניפו את דגליהן, וגם בתי הקונסולים והאירופאים שבעיר הניפו דגלים כאלה לשם הגנה. הגרמנים והאוסטריים לא הוזקו, וכנראה לא סבלו נזק גם הענינים הפראנציים שבביירוט. איזו מסלות-ברזל המובילות לעיר זו שייכות לחברות פראנציות, ובכלל רבים עניניה החברתיים והקולטוריים של פראנציה בביירוט, כי רבה שם השפעתה מיום שניתנה האוטונומיה להלבנון.

בקונסטאנטינופול עשה המאורע רושם מדכא. כשהגיעה השמועה ע"ד ההשתערות על ביירוט, נועדו מיד המיניסטערים למועצה, והוחלט לשלוח מחאה נגד המאורע להממשלות ולגרש את כל האיטלקים היושבים בממלכה. כן צוה מיד הקאביניט עפ"י הטלגרף על כל פקידי הנמלים בהים התיכון, שימהרו לאחוז באמצעי-הגנה ולהיות נכונים למלחמה. ובתוך כך קמה מהומה בהבירזה ושער הניירות של טורקיה ירד כדי שבעים אחוזים למאה. ביחוד לא שבה עוד המנוחה לביירוט עצמה. העשירים מוסיפים לעזוב את העיר, וקנאי המושלמים מסיתים את העם בהאיטלקים העשירים ובהנוצרים בכלל. אולם מוסדי החנוך והחסד של פראנציה, אנגליה, גרמניה ויון שבעיר אינם נמצאים בסכנה. האניות האיטלקיות הפליגו שוב בים, ובכל זאת חנו החילים הטורקים על חוף הים.

מצד איטליה מצדיקים את המאורע בזה, ששתי האניות הטורקיות שעמדו בנמל ביירוט הספיקו מכשירי-מלחמה להצבא הטורקי ושם התכוננו לפגוע בהצי האיטלקי. אולם קרוב לשער, שזהו הצעד הראשון להעברת המלחמה לאזיה.


"הזמן", שנה ראשונה, מס' 39, 28 בפברואר 1912, עמ' 3. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s