הצעיף על פני ה„מאֶעווע“ – 11 בפברואר 1916

מסביב למלחמה.

הצעיף על פני המאֶעווע“

הקפיטן של האניה „קורברידז'“, אשר נטבעה על-ידי האניה הגרמנית שתפסה את ה„אפעם“, הודיע בשיחתו עם סופרו הנויורקי של ה„דיילי ניוס“, שאינו יודע לנכון את שמה של האניה אשר התנפלה עליו. הוא סובר, ששמה היה „טונגה“, ובשום אופן לא „מאֶעווע“. האניה הזאת היא חדשה ומהירות שיוטה מגיעה לכ"ה קשרי-ים. בשים לב לזה, שגדלה הוא רק בכדי הכלת 6,000 טון, יש לה מלחים וחיילים במספר גדול לפי הערך. האניה הזאת, לפי"ד הקפיטן, היא אחת מן הספינות שנועדו להלחם עם אנגליה במלחמת המסחר. העובדה, שתותחיה היו כמוסין מעין-הרואה, וגם זה, שדומה היא במראיתה החיצונית לספינת-משא פשוטה, – עושים אותה למסוכנת מאד.

הקפיטן הוסיף, שיש עוד שתים או יותר אניות כאלו מטיפוס זה לגרמניה, והן שטות על-פני הים.

הלייטיננט ברג, זה שהביא את „אפעם“ לחוף האמריקאי, בקש, כי מלבד הספקת הפחמים במכסת 2,000 טון, ירשו לו כמו כן לקחת באניה צרכי-אוכל למכביר. ואולם באמריקה חושבים, שברג לא ההין להפליג באניתו אל הים.

קפטן Nikolaus zu Dohna-Schlodien ומלחי סיירת הסוחר החמושה SMS Möwe, נמל קיל, 1917. מקור: ויקישיתוף

גם ה„דיילי מייל“ מודיע מנויורק פרטים אחדים ע"ד ה„אפעם“: מלחים גרמנים הודיעו, שה„מאֶעווע“ היא אחת מתשע האניות אשר הזדיינו בקיעל. לשתים מהן, וביניהן לה„מאֶעווע“, הצליח להבקיע דרך הבלוקדה האנגלית ולצאת אל הים. מה קרה להאניה השניה, חברתה של ה„מאֶעווע“, ולאן שטה, – את זה אין המלחים יודעים. ה„דיילי מייל“ מתנחם ברעיון, שבודאי נטבעה או נשבתה.

הקפיטן של ה„אפעם“, הארריסון, מודיע, שהגרמנים החרימו על האניה 36,000 ל"ש במטבעות זהב ומאה ל"ש מקופת האניה. 97 נוסעים מה„אפעם“ נסעו בז' לח"ז באניה „נורדאם“ לאנגליה. 130 אופיצרים ומלחים של אניות הקיטור „אויטאר“, „טריידר“, „אדיאדן“ ו„פארינגפֿורד“, הוכרחו להשאר. כל הפוסטה האנגלית, אשר נמצאה על ה„אפעם“, נמסרה, צרורה וסגורה, כפי שהיתה, להקונסול האנגלי.


"הצפירה", שנה ארבעים ושתיים, מס' 36, 11 בפברואר 1916, עמ' 2. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s