אסון האניה „אֶלְבֶּה“ – 1895

תלגרמים

[…]

האניה „אֶלְבֶּה“, בלכתה מניו יורק לבְּרֶם, צללה תהומה בים הצפון בסבת התנגשותה עם אניה אחרת בעת ערפל. טבעו 380 איש, ורק 24 נצלו.

* * *

הספינה אֶֶלְבֶּה.

הודענו בגליוננו הקדם את דבר האסון שקרה להאניה אֶלְבֶּה. והנה התלגרף הודיע את הדבר בטעות, כי האניה הנז' הלכה לא מניו־יורק לברֶם, כ"א ההפך מן ברם לניו־יורק, ועפי"ר הספינות האלה מלאות צאן אדם כילק מעניי ב"ע ההולכים אמריקה. האסון, כאשר כבר הודענו, היה כל כך נורא, כל כך במהרה כלה כל הדבר, עד כי לא נשארו הרבה בחיים, והמעט הנשארים לא יכלו לראות הרבה בעתות המצוקה האלה, המעטים שנצלו ממות מספרים, כי האסון קרה בלילה, כחמש שעה אחרי חצות, כל העם ישנו שֵנה עמקה. פתאם קול הטחה נוראה, והמים התפרצו בזעף לתוך הספינה, וקול זעקת שבר נורא התנשא מתוך כל האובדים, המלחים החלו להוריד את האניות הקטנות. אך החבלים של אחדות מהן היו קפואים ולא יכלו מהרה להתירן, ואפלו לקטען, ובין כך וכך גדלה המהומה והמבוכה, ואיש ברעהו נלחמו מי יבוא בראשונה לתוך האניות האחדות שהורדו הימה. רב החבלים עמד על מעמדו כל הזמן עד הרגע האחרון שצללה האניה, ויצלל גם הוא תהומה.

* * *

חדשות שונות.

הספינה אֶלְבֶּה.

העתונים מלונדון הודיעו, כי חברת האניה קראטי, שגרמה באסון האניה אֶלְבֶּה, הורידה את רב החבלים מהאניה קראטי הנזכרה ממשרתו, אף לא תתן לו שכר חמש שנים אשר ינתן לכל רב אניה אם יפטרוהו ממשרתו, אף תביאהו במשפט, ויקחו ממנו את תעודת רב החובלים שלו, ולא יוכל עוד לעבוד על איזו אניה אלא בתור מלח פשוט. האנשים האחדים שנצלו מספרים בגנותם של המלחים והפקידים של אנית אֶלְבֶּה כי לא עמלו להציל את הנוסעים כי אם להציל את נפשם הם בהאנית הקטנות. רב החבלים של האניה קראטי מצטדק, כי הוא חשב שאניתו שבורה ותצלל תהומה, וע"כ לא יכול לחשב אדות הצלת האניה אלבה, ובפרט שהוא ראה כי היא כמו הולכת לה לדרכה בלי עכוב, וכל זעקת שבר לא נשמע מהאניה הזאת.

* * *

חדשות שונות.

[…]

המשפט בין חברת „לויד“ הגרמני, בעלת האניה אֶלבֶּה, ובין בעלת האניה קראטי אשר הסבה בשבר האלבה, ישפט ברוטרדם.


"הצבי", שנה אחת עשרה, מס' 5, 8 בפברואר 1895, עמ' 1; מס' 6, 15 בפברואר 1895, עמ' 4; מס' 7, 22 בפברואר 1895, עמ' 4; מס' 9, 8 במרץ 1895, עמ' 6. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

SS Elbe (1881)

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s