קרב הים הצהוב: תלגרמות של הצפירה – 15 באוגוסט 1904

תלגרמות של הצפירה.

1 (14) אוגוסט.

[…]

פטרבורג. תלגרמת הקונטר-אדמיראל מאטוסעוויטש לכבוד הקיר"ה מיום 30/7:

בהכנעה גדולה הנני מודיע כי ביום 28/7 לפנות בקר החל הצי שלנו לצאת הימה. בשעה 9 בבקר עזב את פורט ארטור במספר 6 אניות-מגן וארבע אניות מרוץ. היאפאנים קבצו לנגדנו פלוגה ראשונה מחמש אניות-מגן ושתי אניות מרוץ; פלוגה שניה: ארבע אניות מרוץ ופלוגה שלישית מחמש אניות מרוץ ואחת של מגן ולערך שלשים נושאות מוקש. הצי שלנו חפץ להבקיע לו דרך בין שורות אניות האויב; אולם אניות המוקש של האויב פזרו מוקשים הרבה על דרכנו. בשעה 1 בצהרים אחרי מלחמה במשך 40 רגעים, עלה בידנו להבקיע לנו דרך וללכת לשאנטונג. האויב רדף אחרינו בכל כחו ולאט השיגנו, ובשעה 6 החל הקרב עוד הפעם. המלחמה ארכה שעות אחדות. במשך המלחמה נהרג מפקד הצי, נפצע באבוד חושיו מפקד אנית המגן „צעסארעוויטש“. „צעסארעוויטש“ עמדה במשך 40 מינוטין וע"י זה אלצו יתר האניות לשוט סביב לה. באותה עת נתקלקלו המכונה והמשוט.

הנסיך אוחטומסקי קבל עליו לפקד את הצי. „צעסארעוויטש“ שלא יכלה לשוט אחרי הצי חפצה לאחוז דרכה לבדה לוודלאדיבוסטוק, אולם בדיקת פרציה הוכיחה כי לא תוכל להגיע שמה ותשולח לקיאוטשאו לתקון.

מלבד האדמירל וויטהעפט נהרגו עוד שלשה אפיצירים ונפצעו שבעה, ביניהם מפקד אנית-המגן איוואנוב.

מספר ההרוגים והנפצעים מאה"צ הנמוכים לא הוברר עוד. בשעה 9 בערב באתי לקיאַאָטשאַאָ ואמצא שם את אנית-המרוץ „נוביק“ והטורפידיה „בעזשומני“. הנני מאושר להודיע להוד מלכותך ע"ד גבורת האפיצרים ואה"צ בעת המלחמות הקשות.

אדמירל מטוסוויץ'. מקור: wikipedia

[…]

פטרבורג. תלגרמה לכבוד הדר מלכותו מאת הלייטננט ראשצאקובסקי, מיום 31 יולי:

בהכנעה גמורה הנני מודיע, כי ביום 29 יולי באתי עם הטורפידיה „רעשיטעלני“ המופקדת בידי – מפורט ארטור לטשיפו, עם תלגרמות רבות הערך אחרי הבקיעי לי דרך בין שתי שורות ההסגר של האויב. ע"פ פקודת האדמירל גרינורוביטש פרקתי נשק האניה והורדתי מעליה את דגל המלחמה. כל הסדרים הדרושים נעשו בליל 30, ובהמצאנו בפנים הנמל היינו מטרה להתנפלות היאפאנים כשודדים, שנגשו בשתי אניות-פחים איסקדרונית ואנית מרוץ אחת, אשר שלחה אלינו אנשי צבא ואפיציר, כאלו הם באים לקחת אתנו דברים. בבלי היות לי כלי נשק לעמוד כנגד, צויתי להכין את „ריעשיטעלני“ להתפוצץ.

כאשר החלו היאפאנים להרים את דגלם, עלבתי באפיציר היאפאני ע"י מהלומה בפניו, ובהשליכי אותו המימה צויתי על אנשי להשליך את היאפאנים. התנגדותנו לא יכלה להיות ממשית. היאפאנים תפשו את הטורפידיה. התפוצצות היתה בחלק המכונות והחרטום, אבל „ריעשיטעלניׅ“ לא טבעה, אך חרטומה נשקע עמוק במים, והיאפאנים הובילוה מן הנמל החוצה. הנני מקוה, כי הם לא יצליחו להביאה אל חפם הם.

אנשי הצבא והאפיצירים נצולו, מלבד מכין המוקשים וואלאוויטש ובר התנורא זווירבינילים. ארבעה נפצעו פצעים שאין בהם סכנה. המיטשמאן פיטרוב בהתקוממו בפני הרמת הדגל היאפאני הוכה מכה עצומה בחזהו ע"י קצה קנה-הרובה, וזה גרם להשתפכות הדם בגופו פנימה. אנכי נפצעתי בשוקי הימנית והכדור עוד לא הוצא. התנהגות האדונים האפיצירים ואנשי הצבא היא לעילא מכל תושבחתא. סגן הקונסול הקסרי הראה לנו מחסה והשתתפות במדה הכי מרובה.

פטרבורג. תלגרמא אל כבוד הדר מלכותו מאת הגינירל-אדיוטנט אלקסייעוו מיום 31 יולי:

כמלואים לתלגרמא מיום 30 לח"ז הנני מודיע ברגשי הכנעה לכבוד הדר מלכותך את הפרטים כפי שהודיע הקונסול מטשיפו: בעוד אשר הקונסול נשא ונתן עם הדאאטאי (שר העיר) ע"ד השאר „ריעשיטעלני“ זמן מה בטשיפו לתקן את המכונה, ומפקד הטורפידיה עשה לפי הפקודה שהיתה אליו מאת הקונטר-אדמירל גריגורוביטש ובגלל קלקול המכונה בא בהסכמה עם האדמירל החינאי בדבר סריקת נשק האניה, וימסור לו את מנעולי כלי התותח, קני הרובה ומכי הטורפידין. אחר הורד הנס והדגל ואחרי התנפלות היאפאנים נצולו הלייטננט ראשאקובסקי, המיטשמן פיטרוב, המיכאניק קיסליאקוב וכ"א אנ"צ בסירות קטנות של אנית-מרוץ חינאית. הלייטננט קא עווסקי עם 22 מלחים ואנשי פנס-הים השט – נצולו בסירות אניות סוחר. מן 47 אנ"צ חסרו 4. מפקד הטורפידיה נפצע בכדור בשוקו. הפצע קשה אבל לא מסוכן. יחד עם המיטשמאן החולה פיטרוב הובא לביה"ח הצרפתי של המיסיונרים.

פטרבורג. ע"פ פקודה רוממה מאת כבוד הדר מלכותו צוה שר עניני החוץ לציר רוסיא בפאריז, לפנות אל ממשלת צרפת בבקשה להגיש ע"י בא כח הרפובליקה בטאקיא מחאה נמרצה בשם ממשלת הקיסר, על הפריע היאפאנים באופן מרגיז לב גם את ניטרליות חינא גם את עקרי משפטי-העמים המקובלים לכל, ויתנפל העל האניה „ריעשיטעלני“ שעמדה מפורקת כלי זיינה בחוף ניטראלי.

הודעה זו של רוסיא נשלחה לכל ממלכות חו"ל. יחד עם זה נצטוה ציר רוסיא בפעקין להגיש מחאה מוחלטת לממשלת חינא ולהעירה על התוצאות הקשות אשר תוכלנה לבוא ע"י תתה להפריע את שמירת מצב הבינים.


"הצפירה", שנה שלושים ואחת, מס' 77, 15 באוגוסט 1904, עמ' 3. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s