אסון גדול בקאנאל דע לא מאנש – 1878

ענינים מדיניים.

[…]

עוד קרה אסון גדול לממשלת ומדינת אשכנז שבוע זה, כי שתים מאניותיה היותר גדולות וטובת הלא הן האניות הנקראות בשם „קעניג ווילהעלם“, „גראססער קורפירסט“ פגעו במרוצתן אשה ברעותה אצל פאלקשטאן בלב ימים, וע"י הלחץ והדחק צללה האניה „גראססער קורפירסט“ במים אדירים היא וכל אשר בה, והאניה „קעניג ווילהעלם“ חשבה גם היא להשבר אך האניות הקרובות חשו לעזרתה בעוד מועד והצילוה מן המצר. רבים מאנשי אשר היו באניה „גראססער קורפירסט“ נצולו מהמות, אך רבים לא יוכל מלט נפשם מחמת המים הזדונים וירדו חיים למצולות ים. הנזק רב ועצום למאוד, וכאשר באה השמועה ההיא ללאנדאן, מיהר יורש העצר לממשלת אשכנז לבא לפאלקשטאן ולראות את הכל. ובבערלין עשתה רושם גדול למאוד, כי מלבד הנזק הרב העולה עד כדי מילליאנען מארק הרבה הנה נהרגו גם אנשים רבים. אך צרות אחרונות משכחות את הראשנות, ובכן נשכח מעט האסון הזה ע"י מעשה הבליעל נאבילינג הנזכר.


"העברי", שנה ארבע עשרה, מס' 38, 6 ביוני 1878, עמ' 2. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

* * *

האנדרטה למלחי "Großer Kurfürst". איור בכתב העת Die Gartenlaube, שנה: 1880. מקור: ויקישיתוף

חדשות שונות

[…]

ביום האחד ושלשים לחדש העבר קרה אסון גדול על לשון הים „קאנאל דע לא מאנש“ העובר בין צרפת ובין בריטאניה, שלש אניות מגן מאניות אשכנז האחת נקראת בשם „גראסער קורפירסט“ והשנית „קעניג ווילהעלם“ והשלישית „פרייסען“ עברו את לשון הים ההוא לבא אל הים התיכון, ומבלי דעת הנסבה פגעה אנית „קעניג ווילהעלם“ את אנית „גראססער קורפירסט“ והנפגעת צללה כעופרת במים אדירים במשך 4 רגעים בעקב החור אשר נעשה בצדה. כחמש מאות איש היו בהאניה הזאת, ושתי מאות וארבעה ושבעים איש מהם טבעו בים. האניה הנטבעת חדשה היא ושבעה וחצי מיליאן מארק הוציא הממשלה לבנותה. גם האניה „קעניג ווילהעלם“ מנוזקת מאד, והובאה אל חוף בריטאניה לתקן שם בדקיה.

* * *

חדשות שונות מתפוצות ישראל

[…]

לונדון. – ממשלת אשכנז תחפץ לנסות אולי יצלח בידה להוציא מהים את האניה הגדולה „גראססער קורפירסט“ אשר צללה במי הים סמוך לפאלקענשטיין (בריטאניה), ומצאה את האדון אלבערט לעוטנער, איש יהודי, נאמן לפניה ותמלא את ידו להוציא בחכמתו הרבה את האנה ממצולות הים.


"הלבנון", שנה ארבע עשרה, מס' 43, 6 ביוני 1878, עמ' 8;  שנה חמש עשרה, מס' 18, 6 בדצמבר 1878, עמ' 7. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s