קרב טסושימא (התלגרמות האחרונות) – 30 במאי 1905

המלחמה על הים.

(התלגרמות האחרונות).

שאנחיי 16/5. שעה 2 אחר הצהרים. הידיעות מפעקין ומצינטוי מקיימות את השמועה ע"ד אבדן אנית השריון „באראדינא“ ועוד איזה אניות אחרות. מיאפאן אין עוד ידיעות רשמיות או עתוניות. השתיקה הארוכה נותנת מקום לחשב, כי היאפאנים נגפו או סבלו אבדות גדולות.

פאריז. פה אין כל ידיעות על דבר תוצאות מלחמת הים מלבד השמועות הבלתי ברורות והסותרות זו את זו היוצאות ממקור יאפאני והמודיעות ע"ד אבדן אניות רוסיות אחדות. מפאת חסרון ידיעות רשמיות מיאפאן נותנות השמועות האלה יסוד לעתונים לשער, כי רוזעסטווענסקי פרץ דרך מפרץ קוריאה וזה עלה לו במחיר אניות אחדות, אך הסב גם להיאפאנים נזק רב.

ברלין. מפאת שממשלת יאפאן לא תתן לשלוח תלגרמות אל מערכות העתונים לא הגיעו ידיעות מפורטות. הידיעה על דבר מלחמת הים הגיעה בדרכים עקלקלות ועל פי הרוב ממקור חינאי, ולכן שורר ספק גדול ע"ד מהלך המאורעות.

ל„לוקלאיינצייגר“ מודיעים משאנחיי מיום 15/5, כי הרוסים הלכו לצפון. ארבע אניות וביניהן „באראדינא“ נטבעו. מפאריז מודיעים ע"י התלגרף, כי אנית המגן הזאת נאבדה על ידי מוקש מתחת למים שהתפוצץ. ע"ד אבדות היאפאנים אין כל ידיעות ואל נכון היו גדולות מאד.

אנית המערכה הרוסית "בורודינו", קרונשטאט 1904. מקור: ויקישיתוף.

פטרבורג (ב"ב). מהידיעות שהגיעו הלום נראה, כי חלק הצי פרץ צפונה והחלק השני נאלץ לשוב נגבה. לפי הידיעות מחו"ל אבדו להרוסים שתים עשרה אניות מלחמה, שתי אניות להובלה ועבודה ואניות קטנות אחדות. מטוקיא מודיעים בדרך רשמית ע"ד נצחונו של טוגו. חלק מאניות יאפאן הלך דרומה. כל הידיעות הבאות מיאפאן נוטות לצד אחד. נחוץ לחכות עד אשר תבוא אניה רוסית אל איזה נמל רוסי או נייטרלי ותמסור ידיעות ורק אז אפשר יהיה לשפוט ישר ע"ד המקרים.

פאריז (תלגרמה מיוחדת לקור. ווארש.) לעתונים המקומיים הגיעה ידיעה, כי בשעת מלחמת הים הטביעו היאפאנים את אנית המגן „בורודינא“ ועוד שש אניות.

פאריז (הנ"ל). לציר היאפאני פה מודיעים, כי הצי הרוסי נשחת. שתים עשרה אניות נטבעו או נלקחו שבי.


"הצפירה", שנה שלושים ושתיים, מס' 101, 30 במאי 1905, עמ' 1. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s