המלחמה על הים / 28 בינואר 1917

על הים.

מאת סוכנות „ולף“ הגיעו ביום 2 ינואר הפרטים הבאים לקמן בנוגע למערכה הימית שהיתה לפני שלשה ימים בים הצפוני בין אניות גרמניות וכחות-הים האויבים

ברלין (24). – בראשית המערכה הימית שהתחוללה באפלה נפגעה האניה-מורת-דרך הגרמנית מספר 69 ביריה חזקה שקלעה אל המטרה. ע"י היריה הזאת נהרג ראש צי-התרפידים רב-החובל מכס שולץ, שנהל את הצי מראשית המלחמה במרץ רב ובהצלחה גדולה. שני אופיצירים אחרים ואחדים ממלחי האניה נהרגו גם הם. היריה השחיתה את קצה האניה, מה שגרם לידי התנגשות עם אניה אחרת. האניה מספר 69 הגיעה כשהיא נזוקה קשה, מבלי שום הפרעה מצד האויב, אל החוף ההולנדי „אימודין“.

ריו דה ז'נירו. – וזיר-הימיה הברזיליני הצהיר כי האניה היפנית „הודסון מרי“ שנתפסה ע"י אניות גרמניות והובלה לאחד מחופי ברזיליה, תחשב בתור שלל גרמני ותעמד תחת הצירות הגרמנית. האמיריה חושבת את „הודסון מרי“ כאניה גרמנית לכל פרטיה.

ברלין. האניה היפנית „הודסון מרי“ הוכרחה להסיע את מלחי האניות הטבועות וללכת עד יום י"ב בינואר בעקבות אנית-המרוץ הגרמנית; אחרי זה הגיעה לפרנמבוצו ביום ט"ו בינואר.

להקפיטן של החוף הזה נודע כי האניה „ירובדלה“ צריכה לבוא שם יחד עם 441 איש ממלחי יתר האניות הטבועות.

האניה „סן תאודור“ נשללה ונזדינה גם היא ע"י הגרמנים.

ברלין. האניה ההולנדית „וסטר דיקיבה“ שהיתה טעונה 4500 טון חטה בשביל ממשלת הולנדיה נשארת זה 34 יום בסטורנוביי. היא נאלצה לבוא לחוף זה מפני חסר פחמים.

רב החובל של האניה הנ"ל הצהיר כי אי-אפשר יהיה לו להשיג פחם אלא רק אז אם ימסור לממשלת אנגליה 30% מחמר-הזיון של הנשק ההולנדי ולהסיע גם את האניות האנגליות. רב-החובל הנ"ל מאן לקבל את ההצעות האנגליות הללו, בטענה שהאניות הללו תוקחנה ע"י ממשלת הולנדיה להובלת החטה.

הממשלה ההולנדית מתאמצת לשוא לשחרר את האניה הנ"ל.


"החרות", שנה תשיעית, מס' 92, 28 בינואר 1917, עמ' 1. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s