תלגרמים מאת המשרד הצבאי העותמני העליון – 5 במאי 1915

המלחמה בין תורקיה וממשלות ההסכמה.

(תלגרמים מאת המשרד הצבאי העותמני העליון).

מעמד האויב בחצי האי גליפולי מסוכן. – המלחמה בסביבות סד-אלבחר. – אניה צרפתית נזוקה קשה אחרי שלא הצליחה ההתקפה. – עוד אניה אנגלית נזוקה. – מלחמת התרפידים נכשלת. – תחתית אנגלית חדשה נטבעה במיצר. – הצי הרוסי מרעיש את הבוספור בלי הצלחה. – בקוקז נסוגו הרוסים. – האניות לא תוכלנה להגן.

קושטא, יום שני, 20 ניסן 1331 (3 מאי 1915)

מפני התקפותינו החזקות והתכופות לא יכול האויב לשנות את מעמדו המסוכן בחצי האי גליפולי.

אש הבטריות התורקיות עושה פעולה חזקה על הגדודים הנמצאים בשפת הים שעל-יד סד-אלבחר. הבטריות נמצאות על צד אסיה הקטנה (ב„קום קלעה“) ומשם יורות אש בלתי-פוסקת על עמדות האויב.

אנית־השריון הצרפתית „הנרי הרביעי“ השליכה פצצות רבות על הבטריות שלנו. פעולת האניה הזאת היתה חזקה, אך אח"כ חדלה מפני אש תותחנו. עשרה כדורי־תותח שהשליכו עליה הבטריות התורקיות פגעו באניה זו, שנזוקה קשה.

קושטא, בו־ביום, בצהרים.

אף אנית-שריון אויבת לא הופיעה היום במימי המעבר. אנית-השריון האנגלית „הנוקמת“ נפגעה ונזוקה ע"י תותחי מבצרינו ונסוגה אחור.

אמש נסו התרפידים האויבים לתקף את מעבר הדרדנלים ולא הצליחו. התקפות התרפידים נהדפו על נקלה.

היום לפני הצהרים נסתה תחתית אנגלית לעבור את מיצר הדרדנלים, אך היא נפגעה במוקש. התחתית נטבעה כהרף-עין, ולכן קשה היה להציל את אנשיה ומלחיה.

קושטא, בו-ביום, לפנות ערב.

היום הרעיש הצי הרוסי הנמצא בים־השחור, במשך שלש שעות רצופות את הבוספור. ואולם להרעשה זו לא היתה כל תוצאה. האניות התרחקו מבלי לגרם שום נזק.

– על חזית־המלחמה בקוקז, בצפון למילו, נסו חילות-המשמר הרוסים המתקדמים לתקף את עמדותינו, אך הם נסוגו אחור באבדם מכל צד אבדות קשות.

– אניות המלחמה האנגליות והצרפתיות התוקפות את מעבר הדרדנלים באו סוף-סוף לידי הכרה, שלא תוכלנה להגן על הגדודים שהורידו אל היבשה מפני שהבטריות התורקיות ממטירות עליהם אש נוראה ובלתי-פוסקת. ולכן הסתפקו רק בהשלכת פצצות וכדורי-תותח מרחוק מבלי לגרם שום נזק.


"החרות", שנה שביעית, מס' 176, 5 במאי 1915, עמ' 1. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s