חנוכת האניה „קווין מרי“ – 27 בספטמבר 1934

"קווין מרי" בבנייתה, בסביבות 1934. מקור: ויקישיתוף.

חנוכת האניה „קווין מרי“

גלאזגו, 26 (סטא"ר). על אף הגשם והרוח החזקה באו לגלאזגו אלפי אורחים להיות נוכחים בחגיגת חנוכת האניה „קווין מרי“. זהו המקרה הראשון בדברי ימי אנגליה, שמלכה מורידה למים אניה מסחרית.

המלך והמלכה יצאו מארמון באלמוראל בשעה תשע בבוקר. אנשי קלייד, שעברו עליהם שנים קשות, מחכים היום בשמחה להודעת המלך בדבר תכנית חברות „קונראד“ „ווייט סטאר“ לבנות אניה שניה כזו באותו המקום.

אלפים שוטרים השגיחו על התנועה הגדולה. הבמה בשביל המלך, המלכה והנסיך מאואלס סודרה בצורה של ספון רב החובל ועליה הועמדו שלשה כסאות מצופים זהב. בשביל הפועלים הוקמה במה מיוחדת. ששה מזקני הפועלים, העובדים יותר מחמשים שנה בבנין האניות, הוצגו לפני משפחת המלך. בתשובה לנאום הברכה של נשיא חברת קונראד בייטס ענה המלך בנאום, שבו ציין, שהים עם הסערות שלו אינו נותן לאדם לרסן אותו אבל בכל זאת עשה האדם במשך השנים האחרונות הרבה כדי ללחום בו בהצלחה. עברו פחות ממאה שנים מיום ששמואל קונראד הקים את השרות הראשונה של אניות עץ להובלת הדואר מעבר לים האטלנטי והמלך שמח, כי בעזרת ממשלתו אפשר היה לגמור את הבנין של האניה הענקית והוא מקווה, שיהיה לה ערך חשוב בתחית המסחר הבינלאומי. קונראד בנה את האניות שלו בשביל חבור הדואר בין שני העמים הגדולים, המדברים אנגלית, ואניה ענקית זו תביא אנשים רבים מאמריקה לאנגליה וחזרה כדי שילמדו להבין יותר איש את רעהו.

מעט אנשים נשארו בחיים שזוכרים את השיחות בילדותם על הפלא הגדול של אניה בת 1150 טון וכיום מורידים ענק כזה לים. להלן הודה המלך לכל אלה שטפלו בעבודה.

המלך סיים, שהוא שולח את האניה ללב ים בבשורת ידידות לכל האומות.

אחרי נאום המלך לחצה המלכה כפתור ראשון, ששחרר בקבוק יין שנשבר בקשת האניה והכריזה, שהיא מאושרת לקרוא את האניה בשם „קווין מרי“ (המלכה מארי). הלחץ על כפתור חשמלי שני שחרר את האניה מעבותיה, והלחץ על הכפתור השלישי הפעיל את המכונות ההידרווליות והאניה ירדה לתוך המים לקול תרועת רבע מיליון איש, שנאספו על שפת הים לראות במחזה.

כל הטקס נמסר בראדיו מכל תחנות אנגליה לתחנות הקיסרות.

נאום המלך, דברי המלכה, נגינת ההימנון ותרועות הקהל נשמעו בבהירות רבה.

האניה היא בת 75 אלף טון והמניעים שלה מפתחים כח של 200.000 סוס.


"הארץ", שנה י"ז, מס' 4617, 27 בספטמבר 1934, עמ' 1. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s