הסוכנות בעקבות צ'יוויטווקיה – 6 במרץ 1936

בעקבות צ'יויטאויקיה…

אבד להם נושא לעלילות

(מאת סופרנו המיוחד)

נודע לנו ממקור מוסמך, שהסוכנות היהודית עומדת לייסד בעזרת החברה „ללויד טריסטינו“ בית ספר ימי (לספנות) באיטליה, כדי לחנך שם נוער יהודי לספנות בים התיכון.

באמצע ינואר ש.ז. הודיעה חברת „ללויד טריסטינו“ לסוכנות ע"ש ז. בן־גוריון, כי היא שמחה לשמוע מפי הד"ר לאטש, שהוא והסוכנות מתענינים מאוד בבית ספר הימי שחברת „ללויד טריסטינו“ עומדת להקים יחד עם הסוכנות. חברת „ללויד טריסטינו“ מודיעה, שהיא מקווה לקבל רשיון מאת הממשלה האיטלקית, והיא תוכל להעמיד לרשות בית הספר ספינת־לימוד ל־30 איש. החברה מבטיחה, שאחרי גמר הלימודים, תקבל את הגומרים כמלחים באניות „ללויד טריסטינו“. התלמידים המצטיינים ביותר יישלחו לבית ספר לקצינים. התלמידים יצטרכו לשם סכום קטן ביותר, כי את התקציב הרובי תכסה חברת „ללויד טריסטינו“.

עד כאן האינפורמציה והנה המוסר: שמחים אנחנו שרעיון כיבוש הים, שהטפנו לו זה שנים, חדר סוף סוף גם למוחותיהם של אנשי הסוכנות, וגם הם מוכנים ללכת בעקבות בית"ר בצ'יויטבקיה – וליסד בית ספר ימי באיטליה.

אולם ידעו־נא עכשיו אנשי הסוכנות כי בזה הם מאבדים בעצם ידיהם את האפשרות לחידוש עלילתם הידועה על מדיניות פרואיטלקית ואנטי אנגלית של הצה"ר והצ"ח: הלא זכור עלינו הנימוק הראשי של המעלילים בענין זה: לבית"ר יש בית ספר ימי באיטליה!

זוהי דרך הסנבלטים מתמול שלשום… מעלילים עלילות, ואת עצם נושא העליה מחקים, בלא עין רעה…


"הירדן", שנה ג', מס' 573, 6 במרץ 1936, עמ' 2. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s