לאופייה של הליגה הימית – 9 בדצמבר 1936

לאופיה של הליגה הימית

מרבים אצלנו לדבר על פעולות בהיקף מדיני רחב, על הצורך לצאת למרחב, בפעולותינו הלאומיות. לכלל מעשה כביר שיקלוט בתוכו את כל המרץ הטמון בקרבנו – לא הגענו עדיין.

הקרנות הלאומיות לא התאימו עדיין את פעולותיהן לרוח הזמן. יש אמנם עליה בהכנסותיהן אך הן לא השתחררו עדיין מהשיגרה המגובשת של המגביות.

והנה, אם במוסדות הקיימים קשה לשנות את השיטה המקובלת בגלל ההתנגדות הטבעית לכל צעד מהפכני, אסור להכניס מוסד חדש שהצבור תולה בו תקוות גדולות, לתוך המעגל של כלל החברות והאגודות הקיימות.

באספת היסוד לליגה הימית בתל־אביב הרגשתי את החרדה בלבות הנוכחים, פן תיהפך גם הליגה למוסד, שבו משמש תשלום מס חבר סימן יחידי לקיומו. ואמנם, הויכוח על גובה המס הראה שבדעת היוזמים ללכת בדרך הסלולה של רוב החברות, דבר העלול להפוך את השם של הליגה הימית לאות מתה כבר מראשית יצירתה.

אין זו שאלה של רצון טוב גרידא. ולא יועילו גם כל הכוונות הרצויות לפתח את הספנות העברית, באם הצעדים הראשונים של הליגה הימית לא יותאמו מן הרגע הראשון לגודל תפקידיה.

אם גם יגיע מספר חבריה לעשרות אלפים ומס החבר יכניס חמשת אלפים לירות לשנה, גם אז תשאר הליגה הימית חברת חובבי הים גרידא.

כל המוסדות הצבוריים והקומונליים, בתי החרושת, הסוכנויות, בתי־מסחר, אנשי עסק וכו', צריכים להכניס בתקציביהם השנתיים תשלם שנתי הגון בשביל הצי המסחרי שלנו.

מובן שאין כאן המקום לעמוד על כל הפרטים הטאֶכניים. אבל אלה שיעמדו בראש הפעולה צריכים לבחור את האמצעים המשובחים ביותר שנהגו בהם אומות העולם כשיצרו ליגות ימיות כאלו. והרבה מאוד יש ללמוד מהם וגם להוסיף מנסיוננו אנו.

לפני עינינו צריך לעמוד כעמוד אש החזיון הגדול של צי לאומי שבאמצעותו נוכל לקבל את חלקנו בתחבורה הימית ולקשר את העם המפוזר בכל העולם עם ארצנו קשר בל ינותק. עלינו להקים מוסד לאומי גדול, שיצמיח מקרבו את ה„באלין“ הלאומי שלנו שיבנה צי לא בשביל נוגשינו, אלא בשביל עמנו הקם לתחיה על חוף ים התכלת שלו.

כל פעולתנו הקרובה (רכישת ספינת לימוד, יצירת חברה לדיוג וארגון חברת אניות עברית מאוחדת) צריכה להיות מכוּונה למטרה הגדולה הזאת.

ועל הליגה הימית העברית שומה להגשים את התפקיד הגדול הזה ולפתוח לשם זה את כל הסכרים של המרץ הלאומי המתפרץ לפעולה.

פנחס פוגלמן


"דבר", שנה שתים עשרה, מס' 3519, 9 בדצמבר 1936, עמ' 4. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s