מישיבת מרכז החבל הימי לישראל – 26 בינואר 1939

התנועה למען הימאות העברית

ידיעות שנמסרו בישיבת מרכז ה„חי"ל“. – ועדה לחקירת האסון ל„רחף“. – נקבע שמו של ביה"ס הימי ליד הטכניון

בהשתתפות חברי המרכז, ב"כ הסוכנות היהודית מר ב. כ. מאירוביץ ומוזמנים מסניפי ה„חי"ל“ בערים, מושבות ומשקי העובדים נתקיימה ביום 22 לח. ז. ישיבת מרכז החבל הימי לישראל.

בפתיחת הישיבה הזכיר היושב ראש, מר ש. טולקובסקי, את חללי „רחף“. לפי הצעת ד"ר סולובייטשיק החלט לפנות למחלקת הים של הסוכנות בהצעה ליצור ועדה לחקירת האסון של „רחף“.

בהדין והחשבון על פעולות המרכז אשר נמסר על די מ. ריבלין, צוין גידול התנועה (מ־4 סניפים ו־9000 חברים בראשית 1938, עד 23 סניפים, המונים קרוב ל־13 אלף חברים בתחילת שנת 1939); דבר הקמת בית הספר הימי בחיפה, הקשרים והעזרה המוגשת על ידי „חי"ל“ למפעלי הספנות ועובדים באניות בריטיות והתחלת הפעולה לריכוז חומר וידיעות על עובדי הים היהודיים בארצות שונות; העזרה לארגונים הספורטיביים; פעולת ההסברה והתעמולה; יסודם של ועדי ה„חי"ל“ בחוץ־לארץ (אנגליה, פולין, אפריקה, בלגיה) והתחלה לארגון ה„חי"ל“ באמריקה. מלואים לדו"ח על הפעולה במושבות נמסרו על ידי ד"ר ברנדר. בשם הועד הבריטי של ה„חי"ל“ ברך את הישיבה מר גריסון־פטלי, אחד מעסקני הועד הבריטי. מר ז'יליסט מסר דו"ח כספי. בויכוחים שבהם השתתף מספר חברים רב (י. פרישמן, י. גולדברט, צ. ליברמן, י. פלדמן, א. חושי, קבנצל, ד"ר סולובייטשיק, מ. ז'יליסט, ש. קפלנסקי, ד"ר ברדין, ז. הים, נ. ז'וכוביצקי, זיידל, ב. כ. מאירוביץ) באו לידי ביטוי המצב הקשה של הספנות העברית ודלות עמדותיה והתפקידים המוטלים על תנועת החבל הימי לישראל. צוינו הישגי ה„חי"ל“ בתקופת הדוה"ח וביחוד דבר הקמת בית־הספר הימי; הובעה המשאלה להגברת פעולת ה„חי"ל“ בענף הדיוג; נתבעה העמקת הפעולה החנוכית והתעמולתית, נדרשה פעולה מקיפה ושיטתית בין תלמידי בית הספר והנוער והגברת העזרה לארגונים הספורטיביים. מנהל בית הספר הימי, ד"ר ברדין, סקר את מהלך העבודה בבית הספר הימי, אשר נכנסה למסלולה הקבוע עם בואו של מנהל מחלקת הנאוויגאציה רב־החובל מילר. בשם הנשיאות השיב למתוכחים מר ש. טולקובסקי, אשר עמד בדבריו על תפקידי ה„חי"ל“ ועל דרכי פעולתו. הישיבה אישרה את הודעתו של ד"ר סולובייטשיק, שנבחר ליו"ר ועד הנאמנים של בית הספר הימי, כי ועד הנאמנים החליט לקבוע את שם בית הספר כדלקמן: „בית הספר הימי ליד הטכניון העברי, מיסודם של הסוכנות היהודית לא"י וחבל ימי לישראל".

בקבלת החלטות בשאלות אשר עמדו על הפרק, הסתיימה הישיבה.


"הארץ", שנה כ"ב, מס' 5931, 26 בינואר 1939, עמ' 1. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s