על הים השחור – 10 בינואר 1915

Peyk-i_Şevket_1907_Kiel
סיירת הטורפדות העותמנית "פֵּיק-אִי-סֶווקֶט, 1907. המקור: ויקישיתוף

טלגרמות אחרונות.

(מאת הסוכנות הפטרוגראדית).

על הים השחור.

פטרוגראַד. אניות הצי של הים השחור באו בערב חג הלידה בקרב עם אניות המרוץ של האויב „ברסלוי“ ו„האמידיה“ והסבו להן שורה של קלקולים. ביום השני של חג הלידה, בשעת בקורת הנמל הסינופי, השחיתו אניות-המוקש שלנו ביריות שתי אניות טורקיות קטנות טעונות משא. בלילה שרפו אניות המוקש הרוסיות של המשמר שתי אניות-מפרש של האויב טעונות קמח ולקחו עליהם 18 שבויי-מלחמה. ביום השלישי של החג בקרו אניותינו את נמלי טראפיזונד ופלאטאן ולא מצאו שם מאומה. בנמל סורמנה נשרפו ספינות-סבל טורקיות במספר רב. מסורמנה ולמזרח השמידו אניותינו ארבע אניות-מסחר של האויב. בריזיה השחיתו 11 אניות-מפרש גדולות. הנמל הופא היה למטרה לכדורי אניותינו שהרעישו עליו.

לפי הידיעות שנתקבלו, נכנסה אנית-המרוץ הטורקית של המוקשים „פייקי-שפקט“ ביום 20 דצמבר אל הנמל סטיניה (בבוספורוס, בקרבת טיראפיה) בסיוען של שתי אניות הצלה. באנית המרוץ היו קלקולים גדולים אחדים והתותח שבראש האניה נשחת. „פייקי-שפקט“ השלכה אל החוף ונקבה עוד נקב גדול אחד. עתה יש לחשוב, שהיא יצאה מן המערכה לימים רבים. אנית המרוץ הזאת מכילה 775 טונות, מהירות מהלכה היא של 22 מיל והיא מזוינת בשני תותחים בעלי ארבע אצבעות וששה תותחים בעלי 50 מילימטר. האניה נבנתה בשנת 1907.

בפטרוגראַד נתקבלו ידיעות פרטיות שלא נתאשרו עדיין, שאנית המרוץ „געבען“, בהכנסה אל הבוספורוס, נתקלה במוקש ונבקעה שני בקיעים סריוזיים, שתקונם ימשך לא פחות מעשרה שבועות.


"הצפירה", שנה ארבעים, מס' 295, 10 בינואר 1915, עמ' 2. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s