תלגרמה על אי-ההצלחה של צי האוקינוס השקט – 24 באפריל 1904

תלגרמות של הצפירה.

9 (22) אפריל.

[…]

פטרבורג. תלגרמה מאת הנציב אלעקסעיעוו על שם כבוד הדר מלכותו, מיום אתמול: הנני מודיע בהכנעה רבה לכבוד הדר מלכותך, כי ביום 29 מאֶרץ יצאה האסקדרה כלה מן הנמל אל הים ותלך שש פרסאות הנגבה, למען התנועה, ולעת ערב שבה אל הנמל. וביום 30 לחדש יצאה שירא של שמונה אניות טורפידין לבקר את האיים, ופקודה היתה נתונה לה, כי בהפגשה באויב תגיח עליו. ויהי בעבור האסקדרה בלילה ובעת גשם שוטף, והנה שלש אניות טורפידין נפרדו מעליה, שתים מהן באו לפנות בוקר לפורט-ארטור ומהן אחת בהפגשה בארבע אניות טורפידין של האויב סבבה דרכה בים, והאניה השלישית „סטראשני“ לפי עדותם של אנשי הצבא, בפגשה אניות טורפידין אחדות של האויב לא הכירה אותן בחשכת הלילה ותחשוב אותן לאניות רוסיות, ואחרי תתה אות הראוי הלכה עמהן יחד, ואך לפנות בוקר הכרתן, ואז ראה אותה האויב, ובמלחמה שהתחוללה ביניהן, ובהיותן קרובות זו לזו, נהרגו: המפַקֵד, הקאפיטאן ממדרגה שניה יוראסאווסקי, המיטשמאן אקינפיעוו, המיכניק דימיטריעוו ורוב אנשי האניה. הלייטיננט מאלעיעוו שנפצע הוסיף לירות בעצמו אל האויב מן התותח המרבה להשליך כדורים.

ואנית המרוץ „באיאן“ אשר יצאה בבוקר יום 31 לקראת האסקדרא הלכה במרוצה, וממרחק 16 פרסא מפורט-ארטור ראתה את אנית המרוץ „סטראשני“ נלחמת לקראת ארבע אניות יאפאניות, ואז התחולל עליה מפץ ותרד מצולות. והאניה „באיאן“ אחרי הבריחה את אניות הטורפידין של האויב בירותה עליהן נגשה אל מקום המלחמה ותורד סירה ותצליח למלט את הפליטים, אשר לדאבון לבנו היו רק חמשה אנשים אשר שחו על פני המים. ובעת הצל האנשים היתה האניה „באיאן“ מוכרחת להלחם מצד ימין לקראת שש אניות מרוץ יאפאניות. ואחרי אשר הרימה „באיאן“ את הסירה שבה אל פורט-ארטור מבלי סבול כל אבדה וכל נזק, אף כי הגיעו אליה שבבים רבים מכדורי האויב.

הסיירת המשורינת "באיאן" (Bayan). המקור: ויקישיתוף

לעזרת „באיאן“ חשה האניה „דיאנא“ וחמש אניות טורפידין. ובעת ההיא באו אל הנמל החיצוני גם שאר אניות המרוץ ואניות השריון „פטרופבלובסק“ ו„פולטאווא“ וגם מקצת אניות הטורפידין ושאר אניות השריון יצאו אז מן הנמל הפנימי. ותסתדרנה האניות בשורה ערוכה למלחמה, ובראשה האניה „באיאן“ ואניות הטורפידין היו מן הצד, ומצביא הצי בא אל המקום אשר שמם היתה המלחמה לאניה „סטראשני“, ושמה באו עוד הפעם אניות הטורפידין ואניות המרוץ של האויב. אחרי חליפת יריות קצרה ממרחק 50 כבלטוט שבו אניות האויב אל הים.

ובשעה 8 וארבעים חלקים בבוקר נראתה אסקדרה יאפאנית של תשע אניות שריון, ועל כן שבו אניותינו אל פורט-ארטור, ושם בנמל החיצון נספחו אליהן גם אניות „פאביעדא“, „פערעסוויעט“ „סיבסתופול“, אשר יצאו מן הנמל הפנימי. אח"כ הסתדרה האסקדרה שלנו באופן זה, כי האניות „אסקולד“, „באיאן“, „דיאנא“, „פטרופבלובסק“, „פערעסוויעט“, „פאביעדא“, „נאוויק“ וחמש אניות טורפידין ושתי אניות מרוץ של טורפידין היו משמאל. ויהי כאשר נקרבו אל מבוא הנמל נצטוו אניות הטורפידין להכנס אל הנמל פנימה, ואניות המרוץ נצטוו לבוא אחריהן.

אחרי שנוי העֶמְדָה ו„פטרופבלובסק“ הנמצאת בראש נטתה למזרח ותחל לסוב ימינה אל האויב. בשעה 9 עם 43 מינוטין היה נפץ בצלע הימני של „פטרופבלובסק“ ואחר כן עוד נפץ שני יתר חזק תחת הגשר הקטן, ועמוד עשן כבד ממראה ירקרק עלה, והתרן (פֿאָק-מאַסט), הארובה, הגשר והצריח התרוממו למעלה. אנית השריון התמוטטה לימין, אחור האניה התרומם ויגָלה הגליל (ווינט) בסבבו באוויר, ו„פטרופבלובסק“ בוערת כלה באש טבעה במשך לא יותר משתי מינוטין, בצללה וחרטומה למטה. קצת מן האנשים נמלטו אל אחורי האניה. אנית המרוץ „היידאמאק“, שנמצאה במרחק כַּבֶּלְטוֹט אחד מפטרופבלובסק, הצילה בצינותיה הקטנה וישר מאנית המרוץ עלתה להציל את הנסיך הגדול קיריל וולאדימיראָוויטש, שני אפיצירים, 47 מלחים. אניות הטורפידין וצינות „פולטאווא“ שהלכה מאחור במרחק שני כבלטוטים העמידה את המכונה ותשאר על מקום האסון. ע"פ האות הנתן מאת הפֿלאַגמאַן הצעיר הקונטר-אדמירל הנסיך אוחטאמסקי הלכו יתר האניות אל המבוא בהתיצבן מאחורי „פערעסוויעט“. בעת ההליכה היה מפץ פח מתחת הצלע הימני של אנית-השריון „פאָביעדא“, האניה התמוטטה ואולם האריכה את דרכה ותבא אל החוף ואחריה כל יתר האניות. האויב האריך להחזיק מעמד על המים עד שעה 3 ואז התרחק.

טביעת אנית המערכה "פטרופבלובסק". ציור ב-Le petit Journal, תאריך: 24 באפריל 1904. מקור: ויקישיתוף

בלילה הקודם ליציאת האסקדרה נראו הרחק מן החוף לבות אש קטנות וצלמי אניות. ומפקד הצי התחקה בעצמו עד הבקר על כל הנעשה, מאנית המשמר „דיאנא“ שעמדה בחוף החיצוני, ויעזבנה בשעה 4 בבקר.

לסיום הנני מרהיב בנפשי להודיע בכל רגשי הכנעה, כי בלי שום לב אל אי-ההצלחה של צי האוקינוס השקט, רוח אנשי הצבא נשאר במרומי חובתו, ודברי החסד המרומם של כבוד הדר מלכותך שכוננו אל אנשי הים ברגעי הנסיון הקשה, יהיו לתנחומים ולמשען עוז לכל מערכתם בעבודתה שכוננה להתגבר על האויב, לתהלת הקיסר האהוב וארץ המולדת.

(התלגרמות האלה הגיעו למקצת הקוראים עוד ביום ו' בהוספה מיוחדת).

10 (23) אפריל.


"הצפירה", שנה שלושים ואחת, מס' 82, 24 באפריל 1904, עמ' 3. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s