מציאת הפנינים על חוף ציילאן – 1894

על ארץ רבה.

(מציאת הפנינים על חוף האי ציילאן). מבחר הפנינים אשר בעולם נמצאות בים הודו על חופי ציילאן, יאווא, סומאטרא, יאפאן, ביאור הפרסי ועל חופי מעקסיקא וים האוקינוס. ביחוד רחבו גבולות ציד הפנינים על חפי האי ציילאן ויהי שם למונופולין ביד ממשלת אנגליא, אשר תקח לעצמה שלשה רבעים, ורבע תתן להצוללים בים, אשר יערו את נפשם למות בחפשם את המציאה הזאת.

זמן תקופת הציד הוא מתחלת ירח פעברואר עד חצי אפריל. בבוא העת הנועדה תאספנה לאספה סירות דוגה לרוב ותבחרנה להן מקום בלב ים לעמוד שם. מספר המשתתפים בציד הוא עשרים וארבעה איש: המנצח על מלאכת הציד, עשרה אנשים צוללים במצולות ים, עשרה אוחזי משוט ושלשה אנשים משמשים בסירה. בכל סירה תמצאנה חמש אבנים ארוכות ומעוקצות, אשר משקל כל אחת הוא 7 עד 12 קילוגרם, והן קשורות ומהודקות היטב אל עבותות חזקים ותשלכה המימה לעגן את הסירות וגם לעזור להצוללים.

לכל „ציד“ יקשרו חבל תחת אצילי ידיו ויתלו על צוארו שק של חוטי פשתן עב ועמוק מאד לשים בו את חרוזי הפנינים; גם יש אתו שכין לחתוך את המחרוזות מן הסלע אם ידרש. אזניו ונחיריו סתומות במוך, ולידו קשור ספוג טבול במים, והיה בהרגישו כי תקצר נשמתו יגישהו אל פיו לבל יבוא המים בלועו. אך ככלות כחו מאד, ורוחו ונשמתו יאָספו, ישים אות, וחיש מהר יעלוהו היבשה. הציד לא יוכל להשאר במים יותר מחמשים עד שבעים וחמשה דקים; ולבד הסכנה הכרוכה בעקב העסק הזה, הנהו מזיק תמיד לבריאות, דחיקת המים בעומק 15 קומה ועכוב הנשימה ירופפו את עמודי הגויה. לפעמים לא רחוקות יזוב דם מאף הצוללים ומפיהם, ולפעמים גם מעיניהם ומאזניהם. אין גם אחד אשר יאריך ימים במלאכתו זאת. שערות הציד ילבינו, מאור עיניו ינטל, כחותיו יאפסו, והשיבה וגם המות יקפצו עליו בלא עת.

י. מ.


"הצפירה", שנה עשרים ואחת, מס' 240, 14 בנובמבר 1894, עמ' 4. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s