אסון אנית המשא של חיל המתנדבים הרוסי – 12 במרץ 1920

טרגדיה נוראה

העתון „שיקגו טריביון“ מספר מעשים נוראים על טביעת 1400 פליטים רוסים. הידיעה נתקבלה מנובו-רוסיסקי בתאריך כ"א ינואר: „אלף וארבע מאות פליטים נטבעו לפני יומים כשאנית המשא של חיל המתנדבים נשברה מכדור תותח שפגע בה כשהיתה בים האזובי במרחק של חצי מיל ממריופול. כשהבולשבים נמצאו רק במרחק מילים אחדים, נתאספו אלפי פליטים במריופול והסתערו על כל האניות שנמצאו בחוף הקטן. להמלט דרך היבשה היה הדבר בלתי אפשרי. קציני פקידי הממשלה עם נשיהם ובניהם נדחקו יחד על האניה קרינטין ממש כמו הצאן הנדחק על אנית משא.

כשהאניה קרינטין התחילה להפליג, נערכה הפגנת שנאה ע"י אלו שנשארו על  החוף, ביניהם נמצאו מאות חיילים שנהיו כבר לבולשבים ושהיו שמחים להשאר. המפגינים ירו אלפי כדורים על נוסעי האניה קרינטין, ויפצעו רבים מהם. האנשים שנשארו על החוף רצו אחר כך אל מחסן התותחים שהיה במרחק רבע מיל, ויביאו אתם בחזרה תותחים אחדים עם כדורי תותח. ומיד התחילו לירות על הקרינטין שהלכה לה לאטה לרגלי הקרח העב. התותחנים קלעו כדורים אחדים אל המטרה שהציבו להם ואולם האניה המשיכה את דרכה.

אחרי רגעים אחדים פגעה פצצה אחת בתרן ושתי פצצות אחרות עשו שני חורים עמוקים בשני צדי האניה. לבסוף היתה התפוצצות חזקה מאד כנראה מכדור רביעי שפגע בדוד האניה. הנוסעים התחילו לקפץ מעל האניה על שברי הקרחונים. פחות ממאה נוסעים הגיעו לקרח קשה ואולם לא ידוע אם נצולו או לא מפני שהעיר נמצאת עכשיו בידי הבולשבים. ארבעים רגע אחרי ההתפוצצות נטבעה האניה. הידיעות בדבר האסון הזה נתקבלו ע"י האניה הרוסית „ויולטה“ שעזבה את מריופול חצי שעה לפני שהפליגה האניה „קרנטין“. רב החובלים של האניה „ויולטה“ הגיע שהוא לא יכל לבא לעזרת האניה „קרנטין“ מפני הקרח ומפני הפחד שמא יקרה לאניתו אותו דבר מה שקרה לאניה האחרת.


"דאר היום", שנה שניה, מס' 131, 12 במרץ 1920, עמ' 3. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s