ההתחרות בבנין ענקי-ים  – 28 בפברואר 1929

טעינת דברי דואר באוניית הנוסעים והדואר הגרמנית "Bremen", שנות השלושים. ציור מאת Helmut Benno Schaub. מקור: ויקישיתוף.

ההתחרות בבנין ענקי-ים

ההתחרות בין חברות האניות המשמשות להובלת נוסעים בין אירופה ואמריקה הצפונית הולכת וחזקה.ענקיהים הנבנים כעת עולים על כל הריקורדים שהגיעו אליהם האניות המהלכות כיום הזה על פני האוקינוס האטלנטי.

מיום הבנות האניות „מאבריטניה“ ו„לוזיטאניה“ עברה הבכורה בים לידי חברת האניות האנגלית „קונרארד ליין“. אולם בשנים האחרונות החלו אמריקה, צרפת, גרמניה ואיטליה [לבנות] להן אניות ענקיות „לנצח את כל הריקורדים“.

שתי האניות הגרמניות, בנות 46 אלף טון כל אחת, „ברימן“ ו„אירופה“, השייכות לחברה „דויטשר ללויד“ הוחל בנינן בשנה שעברה בחופי ברימן והאמבורג ובעוד חדשים מספר יגמר. תכנית המבנה של האניות האלו נשמרת בסוד כמוס, על כל פנים ידוע, כי עשויות הן למהירות שלמעלה מ-27 מיל לשעה. חברות האניות האיטלקיות מעמידות אף הן את מיטב אניותיהן לשרות הקוים ההולכים לצפון הים האטלנטי.

החברה „לויד סולאנדו“ הזמינה אניה חדשה בת 35,000 טון עם מהירות של 27 מיל לשעה בשביל הקו גינואה–ניו-יורק. החברה „נאביגאצונה גיניראלה“ בונה אניה אשר נפחה 45,000 טון ומהירותה 27 מיל לשעה.

החברה הצרפתית הטובה ביותר לשרות בים האטלנטי הודיעה על החלטתה לבנות אניה אשר תעלה על הענק „איל די פראנס“. גדלה יהיה לא פחות מ-50,000 טון ומהירותה למעלה מ-27 מיל לשעה.

חברות האניות האנגליות עוקבות בתשומת לב מרובה את ההתחרות האורבת להן ומתכנות אף הן מצדן תכניות סתר. לורד קילזון, נשיא חברת „יונייטד סטאר ליין“ הודיע, כי אניתו החדשה בת 60,000 טון (האניה הכי גדולה שבעולם) „סופר אולימפיק“ תונע ע"י מנוע חשמלי. השיטה החדשה הזאת של מנוע חשמלי מוכרחה לתת תוצאות מצוינות והתאמת השיטה הזאת לאניות ענקיות כאלו היא מאורע כביר ערך.

אך יותר מכולם רבות ההכנות בחברת „קונארד ליין“ המתימרת לשמור על הבכורה אשר רכשה לה. המכונות אשר באניתה החדשה, ההולכת ונבנית, תהיינה החזקות שבעולם ותתנה אפשרות למהירות של 28 מיל לשעה. האניה תלך בין שירבורג לניו-יורק (דרך למעלה מ-3200 מיל) במשך 4 ימים ו-18 שעות. הריקורד בנידון זה שייך עד היום ל„מאבריטאניה“ שעברה דרך זו במשך 5 ימים ושעה אחת ו-49 דקות.

בהתחרות זו לא נעדר גם מקומן של ארצות הברית, אלא שפרטי המבנה של אניותיהן טרם נודעו ברבים.

זאב הים


"דבר", שנה רביעית, מס' 1145, 28 בפברואר 1929, עמ' 2. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s