עם הכינוס הימי הראשון של הליגה הימית העברית – 10 ביוני 1937

עם הכינוס הימי הראשון

כיבוש הים

הליגה הימית מתכנסת על האניה „הר ציון“ לכינוסה הראשון, כדי לטכס עצה כיצד להצעיד קדימה את הישגינו בכיבוש הים.

הליגה הימית צריכה לשמש מרכז לכל הפעולות המכוונות לכיבוש הים א) ספנות, ב) דייג, ג) נמל תל־אביב, ד) בי"ס ימי, ה) אקוואריון, ו) מספנות, ז) ב"ח לדגים שמורים, ח) תחנה הידרוביולוגית וכו'.

הסיסמה שלנו צריכה להיות: ליכוד, יזמה, גבורה, הגנה, המתבטאים בראשי התיבות של המלה „ליגה“. כי בשביל כיבוש הים אנו זקוקים לליכוד כל שכבות העם ליזמה ולהגנה שבגבורה על כיבושינו.

ואם אנו רוצים להלהיב את רוח העם, עלינו לצאת בכינוס הזה בכרוז לכל העם בארץ ובגולה ולהודיע שהחלטנו לרכוש אניה גדולה לעם ישראל שתסיע את עולינו, מהגרינו ותיירינו.

מובטחני, ששום יהודי בארץ ובחו"ל לא יסרב מלתרום ביד נדיבה לתכלית זו. הרי מחמת אדישותנו ללא כפרה הפסדנו בידים את האניה „תל־אביב“ שהממשלה היפנית מצאה בכל־זאת לנחוץ לקנותה בשלשים אלף לא"י, לאחר שבעליה הקודמים ברנשטיין ושותפיו השקיעו בעסק הזה כשמונים אלף לא"י. עכשיו עלינו לתקן את אשר קלקלנו עד כה.

עלינו ללכת מבית לבית, ממשרד למשרד, ממחסן למחסן, כדי לקבל תרומות בשביל רכישת האניה הלאומית הראשונה שלנו, שתקרה בשם „ליגה“. כשנזכה לאניה גדולה משלנו נשתחרר במדה מרובה מן השעבוד לזרים ולאניותיהם, שהנוסע היהודי מרגיש בהן טעם הגלות, הרודפת אחריו מן היבשה אל הים. הללו מתעשרים על חשבוננו ועולינו סובלים שם, כאמור, פגיעות ועלבונות. מוטב שנעשיר את אוצר האומה ונגיע ע"י כך לצי מסחרי לאומי.

למטרה זו אפשר יהיה לאחד את כל המפלגות שבנו. הליגה צריכה לשים לה לקו ולמשקולת את הכלל, שכל יהודי המודה בקיום האומה העברית בארץ־ישראל, יכול וצרך להיות לה חבר.

עלינו לכנס אספות־עם גדולות, ולהסביר לקהל הרחב את ערכה הגדול של הליגה. היתה לנו הזדמנות חשובה להכות גלים ביום הים, במלאת שנה לנמלנו, אבל לא ידענו להשתמש בו לטובת הליגה ורישומה לא היה ניכר ביותר ביום הנ"ל.

למען הגדיל את הכנסותיה של הליגה צריך יהיה להחליט ע"ד הדבקת בול של שני מיל על כל כרטיס נסיעה באניה עברית בארץ ובחו"ל ואולי גם על מכתבים וגלויות, אם אפשר יהיה להשיג את הרשיון הדרוש לכך. לבול הזה תהיה מטרה כפולה: רבוי ההכנסות של הליגה והפצת הרעיון ע"ד כיבוש הים בכל מקום, אשר בני ישראל נחותים שם. אני חושב, שאפשר יהיה לקבל רשיון מאת העיריה להדבקת בול כזה על כרטיסי תיאטרון, קולנוע ונשפים. הפרוטות הללו עלולות להצטרף לסכום גדול במשקנו הלאומי.

דבר שני שהליגה חייבת בהגשמתו הוא – שתוציא מתוכה אנשי־ים מומחים.

אכן, מספר חבריה של הליגה יוכל להגיע למיליונים, אם נשכיל להחדיר את רעיוננו הנשגב ע"ד כיבוש הים בכל בית יהודי בכל תפוצות הגולה. לתכלית זו נחוץ להתחיל בעבודת תעמולה שיטתית והרבה שליחים יש עכשיו לתעמולה: עתונות, רדיו, סרטי קולנוע, – כל אלה עומדים לרשותנו. יותר מדי הזנחנו את הים והתעלמנו מערכו הלאומי, הפוליטי והכלכלי. עלינו להכפיל עכשיו את מרצנו בנידון זה ולהעמיד את כיבוש הים במרכז תחיתנו הלאומית.

ישראל קרניאלי


"דבר", שנה שלוש עשרה, מס' 3674, 10 ביוני 1937, עמ' 4. באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s