ד

לחיפוש מהיר בעמוד הקישו: Ctrl + F

דֶּגֶל בַּחֲצִי הַתֹּרֶן, דגל בחצי התורן (flag at the dip, flag at halfmast): מצבו של דגל לאומי או ימי־לאומי הנמצא בחצי גובהו של התורן לאות אבל.

דֶּגֶל בַּיִת (house flag) >> דֶּגֶל חֶבְרָה.

דֶּגֶל הַצִּי הַמִּלְחַמְתִּי (ensign, naval ensign): הדגל הימי הלאומי הצבאי שמניפות אוניות חיל הים של מדינה מסוימת כדי לציין את השתייכותן הלאומית. = דֶּגֶל חֵיל הַיָּם.

דֶּגֶל הַצִּי הַמַּלְכוּתִי הַבְּרִיטִי (white ensign): הדגל הימי הלאומי הצבאי שמניפות אוניות המלחמה של הצי המלכותי הבריטי, כדי לציין את השתייכותן הלאומית. = דֶּגֶל חֵיל הַיָּם הַבְּרִיטִי.

דֶּגֶל הַצִּי הַמִּסְחָרִי (merchant navy flag): הדגל הימי הלאומי האזרחי שמניפות אוניות הסוחר של מדינה כדי לציין את השתייכותן הלאומית. = דֶּגֶל צִי הַסּוֹחֵר, דֶּגֶל צִי הַסַּחַר.

דֶּגֶל הַצִּי הַמִּסְחָרִי הַבְּרִיטִי (red ensign): הדגל הימי הלאומי האזרחי שמניפות אוניות הסוחר של בריטניה, כדי לציין את השתייכותן הלאומית. = דֶּגֶל צִי הַסּוֹחֵר הַבְּרִיטִי.

דֶּגֶל הַקּוֹד וְנֵס הַתְּשׁוּבָה (answering pendant) >> נֵס הַתְּשׁוּבָה.

דֶּגֶל חֶבְרָה (house flag): דגל פרטי שמניפות כל אוניותיה של חברת ספנות. = דֶּגֶל בַּיִת.

דֶּגֶל חֵיל הַיָּם (ensign, naval ensign) >> דֶּגֶל הַצִּי הַמִּלְחַמְתִּי.

דֶּגֶל חַרְטוֹם (jack): הדגל הימי הלאומי שמניף כלי שיט על מוט הדגל (jack staff) בקצה חרטומו כשהוא בנמל. = דִּגְלוֹן חַרְטוֹם. צורת ההקטנה "דגלון" היא תרגום של המונח jack באנגלית, שפירושו דגל ימי לאומי שממדיו קטנים משל הדגל הימי הלאומי הרגיל (ensign). בשאר שפות אירופה הוא נקרא "דגל" ולא "דגלון".

דֶּגֶל יַמִּי (maritime flag): דגל שמניף כלי שיט כדי להציג את השתייכותו הלאומית או האירגונית, וכן לצורכי זיהוי, תקשורת, נימוסים ימיים ועוד.

דֶּגֶל יַמִּי לְאֻמִּי, דגל ימי לאומי (ensign): הדגל הראשי המונף בכלי שיט ומציג את לאומיותו.

דֶּגֶל יַמִּי (לְאֻמִּי) אֶזְרָחִי, דגל ימי (לאומי) אזרחי (civil ensign): הדגל הימי הלאומי שמניפים כלי השיט המסחריים של מדינה ריבונית. = דֶּגֶל הַצִּי הַמִּסְחָרִי.

דֶּגֶל יַמִּי (לְאֻמִּי) צְבָאִי, דגל ימי לאומי צבאי (naval ensign): הדגל הימי הלאומי שמניפים כלי השיט הצבאיים של מדינה ריבונית. = דֶּגֶל חֵיל הַיָּם, דֶּגֶל הַצִּי הַמִּלְחָמְתִּי.

דֶּגֶל לְאוֹם, דֶּגֶל לְאֻמִּי, דגל לאומי (national flag, colors; בבריטניה: colours, ensign, jack, Union Jack): הדגל הרשמי של מדינה ריבונית. = דֶּגֶל מְדִינָה, דֶּגֶל לְאוֹם.

דֶּגֶל מְדִינָה (national flag, colors; בבריטניה: colours, ensign, jack, Union Jack) >> דֶּגֶל לְאֻמִּי.

דֶּגֶל מוֹעֲדוֹן (burgee, club's flag): הדגל שמניפות יכטות או סירות מנוע וסירות מפרשים של מועדון שיט.

דֶּגֶל צָהוֹב (yellow jack): דגל קוד מלבני צהוב (דגל האות Q), אשר בימים עברו סימֵן כי האונייה המניפה אותו נגועה במחלה מידבקת או חשודה כנגועה, ועל כן מוטל עליה הסגר (quarantine) ואינה רשאית להיכנס לנמל. כיום לדגל משמעות הפוכה: "אונייתי אינה נגועה במחלות מידבקות ואני מבקש רשות להיכנס לנמל." = דֶּגֶל Q. >> דֶּגֶל קוֹד, קָרַנְטִינָה. [איור]

דֶּגֶל צִי הַסּוֹחֵר, דֶּגֶל צִי הַסַּחַר (merchant navy flag) >> דֶּגֶל הַצִּי הַמִּסְחָרִי.

דֶּגֶל קוֹד (international maritime signal flag): כל אחד מדגלי קוד האותות הבינלאומי, המשמשים לתקשורת חזותית בין אונייה לאונייה ובין אונייה לחוף. >> קוֹד הָאוֹתוֹת הַבֵּינְלְאֻמִּי. [איור]

דֶּגֶל שׁוֹדְדֵי יָם (Roger, Jolly Roger): דגל ימי שהניפו ספינות של שודדי ים בתקופת המפרשים; לרוב הכוונה ל"ג'וֹלִי רוֹגֶ'ר", דגל שחור שבמרכזו גולגולת לבנה ועצמות מוצלבות אותו הניפו אוניות של פירטים אנגלים ואמריקאים. [איור]

דֶּגֶל שָׁסוּעַ (swallow tail pennant, swallowtail): דגל מרובע או משולש־קטום ששפתו החיצונית גזורה בצורת האות V או בצורת זנב סנונית. [איור]

דִּגְלוֹן חַרְטוֹם (jack) >> דֶּגֶל חַרְטוֹם.

דּוּ־טוּרִית (double banked ship, two banked ship): ספינת משוטים מלחמתית מן העת העתיקה בעלת שני טורי משוטים בכל צד, אחד מעל השני. = כְּפוּלַת מָשׁוֹט [מליצי], בִּירֶמָה. >> שְׁנֵי חוֹתְרִים לְמָשׁוֹט. [איור] [איור]

דּוּ־סִפּוּנִית, דו־סיפונית (two-decker): אוניית מפרשים מלחמתית בעלת שני סיפוני תותחים. >> סִפּוּן תּוֹתָחִים, אֳנִיַּת קָו.

דּוֹבְרָה (raft; barge): א) כלי שיט פרימיטיבי הבנוי מבולי עץ או מאלומות קנים קשורים יחד, לשיט בנהרות ובאגמים בדרך כלל. = רַפְסוֹדָה, אַסְדָה. ב) כלי שיט שאין לו אמצעי הנעה, ומשמש להובלת מטען כשהוא נגרר על ידי כלי שיט אחר.

דּוֹבְרַת פֶּחָם (coal lighter): בימים עברו, סירת משא שטוחת תחתית לתדלוק אוניות קיטור בפחם בעודן בנמל. >> מוֹבֶלֶת פֶּחָם. [איור]

דּוּגִית (dory; fishing boat): א) סירת משוטים קטנה הנישאת בספינה או נגררת אחריה. ב) סירת דיג קטנה.

דּוּד עֵזֶר (donkey boiler, vertical boiler): דוד קיטור אנכי קטן, המספק קיטור לכננות ולמכונות הסיפון כשהדוד הראשי שובת מפעולה בנמל. >> מְנוֹעַ עֵזֶר. [איור]

דָּוִית, דווית (davit): זרוע ברזל או פלדה הבולטת מעבר לדופן, אשר לקצהַ מחוברת גלגלת חבלים. משמשת להעלאה ולהורדה של סירה, סולם גמלה, עוגן, מטען אספקה וכדומה. [איור]

דָּוִית הָעֹגֶן, דווית העוגן (anchor crane) >> מַדְלֵה הָעֹגֶן.

דּוּכָנִית (top): באוניית מפרשים, משטח סביב ראש־התורן התחתי, לריווח הרכסות המייצבות את התורן העילי. [איור] [איור]

– דּוּכָנִית הַתֹּרֶן הַקִּדְמִי (foretop), דּוּכָנִית הַתֹּרֶן הָרָאשִׁי (maintop), דּוּכָנִית הַתֹּרֶן הָאֲחוֹרִי (mizzentop).

דּוּכָנִית יְרִי (fighting top): משטח במרומי תורנה של אוניית מלחמה מן המאה ה־19, ששימש כעמדת ירי גבוהה לנשק קל או לתותחים קלים. [איור]

דּוֹלֵלָה (hank): צרור חבל.

דּוֹמֵם, ים דומם (calm (glassy)): דרגה 0 (מתוך 10) בסולם דוגלס למצב הים, ללא גלים. >> סֻלַּם דּוֹגְלַס, סֻלַּם בּוֹפוֹרְט.

דּוֹנְקִימֶן (donkeyman) >> רַב מְשַׁמְנִים; מַפְעִיל דּוּד עֵזֶר.

דּוּר (fake): כל אחד מעיגוליו של חבל המסודר בצורת פקעת, עיגול מעל עיגול. >> צְנֵפָה, פְּקַעַת חֶבֶל.

דּוּרָה (tier): כל אחת מן ה"קומות" של חבל המסודר בעיגולים, עיגול על גבי עיגול. >> צְנֵפָה, פְּקַעַת חֶבֶל.

דַּיָּל, דייל (steward) >> כַּלְכַּל.

דֹּכִי, דֹּכִי חוֹף, דְּכִי חוֹף; דוכי חוף (surf) >> גַּלֵי חוֹף.

– דֶּלֶת הַתַּנוּר (furnace door): דלת הברזל בחזית דוד קיטור, דרכה הזינו המסיקים את הפחמים. בדודים גדולים היו שתיים או שלוש דלתות. >> תַּנוּר.

דְּמֵי הוֹבָלָה (freight, freightage) >> שְׂכַר הוֹבָלָה.

דְּמֵי הַצָּלָה (salvage): פיצוי או גמול כספי הניתן לספינה המחלצת כלי שיט אחר או מטענו מסכנת אובדן גמור או הרס. >> הַצָּלָה, חִלּוּץ, הֶסְכֵּם הַצָּלָה.

דְּמֵי מַלְקוֹחַ (prize money): גמול כספי המשולם לצוות של אונייה אשר לקחה בשבי או הטביעה כלי שיט של האויב במהלך מלחמה או סכסוך. = דְּמֵי שָׁלָל.

דְּמֵי נִתּוּב, דמי ניתוב (pilot fees) >> אַגְרַת נִתּוּב.

דְּמֵי שָׁלָל (prize money) >> דְּמֵי מַלְקוֹחַ.

דִּמְמַת רוּחַ, דְּמָמָה (calm): מצב בו לא נושבת או כמעט ולא נושבת רוח והים חלק לגמרי, ללא גלים. זוהי דרגה 0 (מתוך 12) בסולם בופורט, מהירות הרוח מאפס עד 1 קשר. אוניית מפרשים במצב זה עומדת ללא נוע. = גַּלֵּינֵי [מליצי], שְׁטִיל [סלנג]. >> סְפִינָה שֶׁנִטְלָה מִמֶנָה הַרוּח, אֵזוֹר הַשֶּּׁקֶט הַמַּשְׁוָנִי.

– דְּמָמָה מוּחְלֶטֶת (dead calm): ים חלק ושקט לגמרי, ללא אוושת רוח הקלה ביותר. לשון דיבור: "אין טיפת רוח".

דִּנְגִּית, דינגית (dinghy): א) סירה שירות קטנה של יכטה או של ספינה, הנישאת על סיפונה או נגררת אחריה. מונעת על ידי זוג משוטים או מנוע חיצון קטן. ב) סירת מפרשים קטנה לשייט יחיד. = [סלנג] דינגי. [איור]

דַּף הַיַּרְכָּתַיִם, דף הירכתיים (transom, stern-board): החלק האחורי של אונייה או סירה בעלת ירכתיים ישרות.

דֹּפֶן, דופן (side, board, broadside): כל אחד משני צדדיה של סירה או ספינה; קירות הגוף ללא החרטום והירכתיים. >> עִלִּית הַדֹּפֶן.

– מֵעֵבֶר לַדֹפֶן, אֶל מֵעֵבֶר לַדֹפֶן, מעבר לדופן (overboard, over the side, by the board): לַיָם, הַמַּיְמָה, מהסיפון, מעבר למעקה הסיפון.

דֶּקֶר (marline spike, marlinespike, marlingspike) פין מתכת מחודד לליפוף חבלים וליצירת קליעות בחבלים ובכבלי פלדה. [איור]

דֶּקֶר עֵץ (fid): פין מחודד מעץ קשה לעשיית קליעות בחבלים עבים. >>  דֶּקֶר, קְלִיעָה.

דֶּקֶר תִּחוּל, דקר תיחול (priming iron): כלי־יד דמוי מַסְרֵגָה עם לוליינים אחדים בְּקָצֶהָ, הדומה לחולץ פקקים ארוך. שימש לניקוי חור ההצתה ולניקוב התחמיש בתותחים נטעני־לוע.

דַּרְגָה [של אוניית מלחמה] (rate): קבוצת־סוג של אוניות מפרשים מלחמתיות לפי מספר תותחיהן וגודלן: אוניות מדרגה ראשונה (first-rate), מדרגה שניה (second-rate) וכן הלאה עד דרגה שישית. אוניות מדורגות (rated ships) השתתפו בקרבות ימיים סדורים, והקטנות מהן (unrated ships) מילאו תפקידי סיור, שיטור והעברת ידיעות. >> אֳנִיַת קַו.

דַּרְגַּשׁ שֵׁנָה, דרגש שינה (bunk, berth, sleeping berth): מיטה בכלי שיט, לרוב בשתיים־שלוש קומות. = מִשְׁכָּב.

דַּרְגַּת קְצִין דֶּגֶל (flag rank) >> קְצִין דֶּגֶל.

דְּרֶדְנוֹט (dreadnought): סוג חדשני בשעתו של אוניית מלחמה מתחילת המאה ה־20, אשר בניגוד לקודמותיה הייתה חמושה בתותחים כבדים שלכולם קוטר זהה, והונעה על ידי טורבינות קיטור ולא על ידי מנוע קיטור בוכנאי. על שם אה"מ "דרדנוט" (1906), הראשונה בסדרה. [איור]

דֵּרוּג, דירוג (rating): ימאי בצי המסחרי שאינו קצין.

דְּרוֹמוֹן (dromon): [מיוונית: drómon] א) ספינת המשוטים המלחמתית הסטנדרטית בציי האימפריה הביזנטית. ב) השם הכללי בו השתמשו הביזנטים לציון ספינת קרב, בלא התייחסות לסוג מסוים.

דֵּרִיק (derrick): זרוע של מנוף מטען. הזרוע חגה על ציר בְּקָצֶהָ התחתון ומוגבהת ומצודדת באמצעות מערכת גלגילות. >> עַמּוּד דֵּרִיק. [איור]

דַּרְכֵּי הַיָּם (paths of the sea): [מליצי] נתיבי הפלגתן של אוניות סוחר, ובמיוחד לארצות הים. = נְתִיבוֹת הַיָּם, אָרְחוֹת יַמִּים.


עדכון אחרון: 14 במרץ 2023. אין לעשות במילון שימוש שאינו הוגן ללא רשות מפורשת.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s