ל

לַאגֶר (lugger): סירה או ספינת מפרשים המניפה מפרשי זרוע על כל אחד מתרניה. מן lug sail – מפרש זרוע. >> מַעֲטֶה מִפְרְשֵׂי זְרוֹע, מִפְרָשׂ זְרוֹעַ. [איור]

לְאָחוֹר (astern) – מן הירכתיים והלאה בקו ישר (מחוץ לספינה); אֲחוֹרָה. >> אָחוֹר.

לֹא יַצִּיב בְּיוֹתֵר (crank, cranky): כינוי לכלי שיט הנוטה להתהפך על צדו, בין בשל תכנון לקוי או אם משקל המטען או הנטל (זבורית) שהוא נושא אינו מספיק או אינו מחולק כראוי. = נוֹטֶה לְהִתְהַפֵּךְ.

לָאשִׁינְג [סלנג] (lashing) >> כֶּפֶת

לֵב יָם (midst of the sea): אמצע הים, הרחק מן החוף. = לְבַב יָמִּים [מליצי], בָּמֳתֵי יָם [מליצי].

לֶּג (leg, board, reach): [סלנג] קטע הדרך שעושה סירה או ספינת מפרשים בין חילוף מפנה אחד לשני בשיט במעלה הרוח. = גַּלְס. [איור]

לוֹג (log): [סלנג] מכשיר למדידת המהירות של כלי שיט. = מַד מְהִירוּת (יַמִּי).

לוֹג פָּשׁוּט (common log): בימים עברו, מכשיר פשוט למדידת המהירות של כלי שיט, בנוי מלוח עץ בצורת רְבִיעַ מעגל, שהקשת שלו הוכבדה במשקולת עופרת. אל הלוח נקשר חבל ארוך מסומן בקשרים במרחקים נקובים. לוח העץ הוטל למים ונשאר זקוף על מקום עומדו, ובעוד הספינה מתקדמת שלשלו אחריו למים בהדרגה את החבל למשך פרק זמן נקוב שנמדד באמצעות שעון חול. אורך החבל ששולשל ציין את המרחק שעברה הספינה. על פי נתוני המרחק והזמן חישבו את מהירות הספינה. >> קֶשֶׁר. [איור]

לוֹג פָּטֵנְטִי (patent log, taffrail log): בימים עברו, מכשיר מכני למדידת מהירותה של ספינה, שהורד למים מירכתיה ונגרר אחריה בחבל שקצהו נקשר למעקה הירכתיים. התנועה הסיבובית של המדחף בקצה המכשיר הנגרר הועברה דרך מנגנון גלגלי שיניים פנימי אל מונה, והוא הציג את המרחק שעברה הספינה. באמצעות נתוני המרחק והזמן חישבו את מהירות הספינה. = מַד מִילִין [מליצי] [איור]

לוּחַ, לוּחַ עֵץ (plank): קרש ארוך ועבה. לרוב הכוונה לקרשי הסיפון ומעטפת הגוף (דפנות ותחתית) בספינת עץ; אורכו 18 רגל לפחות, עוביו מ־1.5 עד 4 אינץ' ורוחבו 9 עד 10 אינץ'. >> חֵלֶק עֵץ.

לִוּוּחַ, ליווח (planking בעץ, plating במתכת): ציפוי צלעות הספינה מבחוץ בלוחות עץ או בלוחות פלדה. מעטפת הלוחות של גוף האונייה.

לִוּוּחַ מְלֻכְסָן, ליווח מלוכסן (diagonal planking): שיטת בנייה של סירות וספינות מעץ, שבה ציפוי הגוף עשוי משתי שכבות של לוחות הערוכים בזווית של 45 מעלות ביחס לשדרית, ושכבה אחת חותכת את האחרת ב-90 מעלות. = צִפּוּי מְלֻכְסָן.

לִוּוּחַ מְרֹעָף, ליווח מרועף (clinker built, clinker planking): שיטת בנייה של סירות וספינות מעץ ומפלדה, שבה הלוחות המצפים את הגוף מונחים שפה על שפה כדרך שמניחים רעפים. = צִפּוּי מְרֹעָף. [איור]

לִוּוּחַ מְשֻׁוֶֶּה, ליווח משווה (carvel built, flush planking): שיטת בנייה של סירות וספינות מעץ ומפלדה, שבה מחברים את לוחות ציפוי הגוף שפה אל שפה, כך שמתקבלת מעטפת חלקה. = צִפּוּי חָלָק.

לוּחַ הַהֶגֶה (rudder): החלק העיקרי של מנגנון ההיגוי בכלי שיט: לוח אנכי סב על ציר בירכתי הסירה או הספינה מתחת למים; בכלי שיט ממונעים – מאחורי המדחף. = הֶגֶה. [איור]

לוּחַ הַמַּצְפֵּן (compass card): לוח התצוגה העגול של מצפן, ששוליו מחולקים ל־360 מעלות (חלוקה רציפה) או ל־32 נקודות (חלוקה ניקודית) ובמרכזו חגה מחט המצפן. = טַבְלַת הַמַּצְפֵּן. >> שׁוֹשַׁנַּת הַמַּצְפֵּן, שׁוֹשַׁנַּת הָרוּחוֹת. [איור]

לוּטֶנֶנְט (אנגלית בריטית: לֶפְטֶנֶנְט; סְגָן, ממלא מקום] (lieutenant): א) דרגת קצונה בחילות ים בין לוטננט־משנה ללוטננט־קומנדר, המקבילה לדרגת סגן בחיל הים הישראלי. ב) באוניות מפרשים מלחמתיות בציי בריטניה וארה"ב: הדרגה הנמוכה ביותר של קצין פיקוד (commissioned officer), שהיה ג'נטלמן על פי ייחוסו החברתי וקיבל את הסמכתו לקצינות (commission) מן הכתר, להבדיל מקציני המשנה (warrant officers), שקיבלו את כתב המינוי שלהם (warrant) מן האדמירליות. >> חוֹבֵל.

לוּטֶנֶנְט רִאשׁוֹן (first lieutenant): באוניות מפרשים מלחמתיות בציי בריטניה וארצות הברית, הוותיק והבכיר מבין הלוטננטים שבאונייה. בפריגטה שרתו שלושה לוטננטים, באוניית קו – שישה. >> חוֹבֵל רִאשׁוֹן, קָצִין רִאשׁוֹן.

לוֹיְדְ'ס (Lloyd's): א) קיצור של Lloyd's of London, איגוד של חתמים ימיים בסיטי של לונדון, שנוסד במאה ה־17 וקיבל את שמו מבית קפה בבעלות אדוארד לויד ברחוב טאוּאר, שם נהגו החתמים להיפגש כדי להחליף מידע בעניני עיסקות ביטוח ימי. ב) קיצור של Lloyd's Register, חברת סיווג אוניות ותיקה שמושבה בלונדון; ג) קיצור של Lloyd's List, עיתון יומי בעניני ספנות ותובלה ימית המופיע ברציפות כ-275 שנה. >> חֶבְרַת סִוּוּג.

לִוְיְתָנִית, לווייתנית (whaler, whaleboat): סירת משוטים ומפרשים צרה וארוכה, בעלת חרטום וירכתיים מחודדים, בדמותה של הסירה לציד לווייתנים ההיסטורית. שימשה לתובלה ולימים לספורט. >> סִירַת לִוְיְתָנִים.

לוּלָאָה, לוּלְאַת חֶבֶל (loop): עניבה סגורה בקצה חבל, אותה יוצרים על ידי קיפול קצה החבל לאחור וקשירת הקצה או קליעתו אל המשך החבל. ניתן ליצור לולאה גם באמצע חבל.

לוּלְאַת בֹּהֶן, לולאת בוהן (overhand loop): עניבה בקצה חבל, אותה יוצרים באמצעות קשר בוהן. = קֶשֶׁר לוּלָאָה.

לוּלְאַת הַצָּלָה (בקצה חבל: bowline, באמצע חבל: bowline on a bight): לולאה בלתי מתהדקת מכל גודל שהוא בקצה חבל, אותה יוצרים על ידי קשר הצלה.

לוּלְאַת הַצָּלָה מִתְהַדֶּקֶת (running bowline): עניבת חבל מתהדקת, הנוצרת על ידי השחלת המשך החבל לתוך לולאת הצלה בקצה החבל. = לוּלְאַת הַצָּלָה זְחִיחָה.

לוּלְאַת הַצָּלָה כְּפוּלָה (bowline on the bight): שתי לולאות בלתי מתהדקות ושוות בגודלן בקצה חבל, אותן יוצרים על ידי קשר הצלה.

לוּלְאַת סוּס פְלֶמִי (Flemish horse): לולאת חבל בקצה זרוע הסקריה של מפרש רוחבי, עליה עומד המלח האחרון בשורה כאשר גוללים את המפרש, פורשים אותו או מצמצמים את שטחו. [איור] [איור]

לוּלְאַת רְכִיסָה (becket): עין קלועה בקצה חבל רכיסה, לתוכה מושחלים כפיס הרכיסה או גולת הרכיסה. [איור]

לוֹלָב (bolt): בסירות ובספינות מעץ: פין ברזל בעל ראש עגול לחיבור שני חלקי־עץ; הוכנס אל חור שנקדח בשני החלקים, והודק על ידי כיפוף הקצה החופשי או מעיכתו על גבי דסקית מרובעת.

לוֹלַב טַבַּעַת (ring bolt): לולב עין הקבוע לסיפון או לדופן, אל העין מחוברת טבעת ברזל זחיחה. משמש לחיבור חבל קשירה, חבל אבטחה וכדומה.

לוֹלַב עַיִן (eye bolt): לולב ברזל הקבוע לסיפון או לדופן, שלקצהו צורת "עין". אל העין מחברים שֶּׁקֶל או אונקל של גלגלת וכדומה.

לוֹקֶר (locker): [סלנג] תיבה, ארון, ארונית או תא באונייה המשמשים לאחסנת חפצים או ציוד. לדוגמה: ארון בתא מגורים (cabin locker); ארונית לדגלים בגשר (flag locker); מחסן צבעים (paint locker); מחסן רב־המלחים (boatswain's locker); תא שרשרת העוגן (chain locker); מחסן כדורי התותחים (shot locker); מחסן מפרשים (sail locker), ארגז פחמים (במטבח) (coal locker) וכו'. = אָגוֹר.

לַזְבֶּזֶת (gunwale): א) בסירות ובספינות מעץ: השפה העליונה של דופן כלי השיט, מעל טור הלוחות העליון. הלזבזת מסתירה את קצות הצלעות, ובסירות משוטים קבועים בה מלגזי המשוטים. = שָׂפָה. ב) בספינות ובאוניות מפלדה: השפה העליונה של דופן כלי השיט מעל מעקה הלוחות סביב הסיפון. וגם: טור הלוחות מעל מפלס הסיפון העליון.

לָחוֹף (ashore): ליבשה, אל היבשה; אל הנמל או סביבותיו.

לְחִי הַחַרְטוֹם (bow, מ"ר: bows): כל אחד משני צדדי החלק הקדמי של סירה או ספינה: לֶחִי (צד) ימין של החרטום ולֶחִי (צד) שמאל שלו. = צַד החַרְטוֹם (הימני או השמאלי), צִדֵי הַחַרְטוֹם. >> חַרְטוֹם. [איור]

לָחְמָה יַמִּית, לוחמה ימית (naval warfare): שיטת הניהול של פעולות לחימה בים, מתחת לפני הים או מעל פני הים.

לִיבּוּרְנָה (liburna, liburnis, liburnica): א) ספינת משוטים דו־טורית קלה ומהירה, שהייתה ספינת הקרב הסטנדרטית בציים הרומיים בתקופת האימפריה. שימשה בעיקר לסיור ולשיטור ימי. ב) [לשון חז"ל] שם כללי לספינה. [איור]

לִיגָה (league): יחידה למדידת מרחקים השווה לשלושה מִיל. חלק העשרים (1/20) של מעלת רוחב.

לְמַעְלָה (aloft): באוניית מפרשים – מעל הסיפון העליון, במרומי התורן או התרנים, במרומי המעטה והחיבל. הביטוי alow and aloft באוניית מפרשים פרושו: "כל מפרשי התורן", מהתחתון עד העליון. >> טִפֵּס אֶל מְרוֹמֵי הַתֹּרֶן.

לִפְאַת רוּחַ [מליצי] (to windward) >> לְצַד הַגְּלִי

לְצַד (alongside): עם דופן לרציף או לדופנה של ספינה אחרת. צד אל צד, דופן אל דופן. >> רְתִיקָה לָרְצִיף.

לָרֹחַב, לרוחב (athwart): מצד לצד.

לְרֹחַב הָאֳנִיָּה, לרוחב האונייה (athwartships): מצד לצד של האונייה, בניצב לקו השדרית.

לְשׁוֹן חוֹף (spit of land): גְבֵהַת חול או פיסת חוף דמויות לשון צרה וארוכה הבולטת לתוך הים.

לְשׁוֹן יָבָּשָׁה (headland, promontory): פיסת יבשה צרה הבולטת לתוך הים. >> כֵּף

לְשׁוֹן יָם (inlet, cove): מפרצון צר וארוך הבולט מן הים לתוך היבשה. >> מִפְרָצוֹן.


עדכון אחרון: 22 במאי 2022. אין לעשות במילון שימוש שאינו הוגן ללא רשות מפורשת.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s