צ

צֶבַע אַנְטִיפָאוּלִינְג (antifouling paint) >> צֶבַע דּוֹחֶה צִמְדָּה

צֶבַע דּוֹחֶה צִמְדָּה (antifouling paint): צבע המעכב היווצרות "זָקָן" (מִרְבָּד של אצות, בלוטי־ים וכו') על חלקי הגוף שמתחת למים של כלי שיט ומתקנים ימיים. = צֶבַע אַנְטִיפָאוּלִינְג.

צָבַר מְהִירוּת (to gather way): ייאמר על כלי שיט המתחיל לנוע ומהירותו גוברת והולכת. >> הֵחֵל לָנוּעַ (כלי שיט).

צַד גָּלוּי לָרוּחַ (windward side, weather side) >> צַד הַגְלִי

צַד הַגְּלִי (windward side, weather side): צד האונייה שהרוח נושבת עליו, בניגוד לצדה השני – צד הַחֲסִי – הנסתר מן הרוח. = צַד גָּלוּי לָרוּחַ, צַד מַעֲלֵה הָרוּחַ, צַד מוֹצָא הָרוּחַ. [איור]

– בְּצַד הַגְּלִי (windward): א) בצד האונייה שהרוח נושבת עליו, לציון כיוונים יחסיים בתוך האונייה ומחוצה לה. ב) בצד החשוף לרוח של אי, של רכס הרים, של אונייה אחרת וכו'. = מֵעַל הָרוּחַ.

– לְצַד הַגְּלִי (windward): א) לעבר צד האונייה שהרוח נושבת עליו, לציון כיוונים יחסיים בתוך האונייה ומחוצה לה. ב) אל עבר הצד החשוף לרוח של אי, של רכס הרים, של אונייה אחרת וכו'.

צַד הַחֲסִי (lee side): צד האונייה שאינו חשוף לרוח, בניגוד לצדה השני – צד הַגְלִּי – שהרוח נושבת לעברו. = צַד חֲסוּי מִן הָרוּחַ, צַד מוֹרַד הָרוּחַ, צַד מְבוֹא הָרוּחַ. [איור]

– בְּצַד הַחֲסִי (leeward, under the wind): א) בצד האונייה שהרוח לא נושבת עליו, לציון כיוונים יחסיים בתוך האונייה ומחוצה לה. = מִתַּחַת לָרוּחַ. ב) בצד שאינו חשוף לרוח של אי, של רכס הרים, של אונייה אחרת וכו'.

– לְצַד הַחֲסִי (leeward): א) לעבר צד האונייה שאינו חשוף לרוח, לציון כיוונים יחסיים בתוך האונייה ומחוצה לה. ב) אל עבר הצד שאינו חשוף לרוח של אי, של רכס הרים, של אונייה אחרת וכו'.

צַד הַחַרְטוֹם (bow, מ"ר bows): כל אחד משני צדדיו של החרטום, ימני ושמאלי. = לְחִי הַחַרְטוֹם.

– צַד הַחַרְטוֹם הַקָּרוֹב לָרוּחַ (weather bow): צדו של החרטום הפונה אל מוצא הרוח.

צִדּוֹן, צידון (topsides) >> דֹּפֶן עֶלְיוֹנָה

צַד חֲסוּי מןִ הָרוּחַ (lee side) >> צַד הַחֲסִי

צַד מְבוֹא הָרוּחַ (lee side) >> צַד הַחֲסִי

צַד מוֹצָא הָרוּחַ (windward side, weather side) >> צַד הַגְלִי

צַד מוֹרַד הָרוּחַ (lee side) >> צַד הַחֲסִי

צַד מַעֲלֵה הָרוּחַ (windward side) >> צַד הַגְלִי

צֹהַר, צוהר, מ"ר צְהָרִים (skylight): מסגרת עץ או מתכת מצוידת בשמשות זכוכית, המותקנת מעל פתח בסיפון. הצוהר מכניס אור שמש לחלל פנימי כמו תא מגורים (cabin skylight), חדר מכונות (engine room skylight), מגורי חרטום (forecastle skylight) וכדומה. [איור] [איור] [איור]

צַוַּאר הַסְּקַרְיָה, צוואר הסקריה (slings): חלקה האמצעי של הסקריה באוניית מפרשים בעלת מעטה רוחבי.

צַוַּאר הָעֹגֶן, צוואר העוגן (trend): חלקו התחתון והמעוקל של גזע העוגן, במקום בו הוא מתחבר לזרוע. [איור]

צוֹלֵל (diver): אדם שמומחיותו היא שחייה מתחת למים, ובמיוחד מי שנעזר במכשיר נשימה ובאבזרים נוספים כדי להאריך את שהותו במעמקים.

צוֹלְלָן (submariner): איש צוות בצוללת.

צוֹלֶלֶת (submarine): כלי שיט תת ימי, לרוב בשימוש צבאי אך גם לצורכי מחקר מדעי.

צוֹעֵר יַמִּי (naval cadet) >> פֶּרַח קְצֻנָּה

צוֹפֶה (lookout, lookout man): מלח משמרת המבצע תצפית רצופה אל האופק ומדווח על כל דבר שעיניו רואות.

צוֹפָר (whistle): מכשיר בכלי שיט להשמעת אותות תמרון ואותות אזהרה.

צוֹפַר עֲרָפֶל (fog horn): מכשיר להשמעת אותות אזהרה קוליים בזמן ערפל כשהראות מוגבלת. צופר ערפל מותקן בחוף, בקרבת מקומות מסוכנים לשיט, ובאוניות מפרשים. >> פַּעֲמוֹן עֲרָפֶל, מְצוֹף צוֹפַר.

צוּר הַחַרְטוֹם (forecastle): מן "צוּר" – "מצודה", "מבצר". באוניות מלחמה באירופה של ימי הביניים: מבנה עילי בחרטום האונייה, ששימש כעמדת ירי להדיפת פושטים על הסיפון, תחילה לקשתים ואחר כך לרובאים. לימים התמזג בגוף האונייה ונקרא בעברית "בֵּית הַקַּדְמָה". >> מְגוּרֵי חַרְטוֹם. [איור]

צוּר הַיַּרְכָּתַיִם, צור הירכתיים (aftercastle): מן "צוּר" – "מצודה", "מבצר". באוניות מלחמה באירופה של ימי הביניים: מבנה עילי בירכתיים, ששימש כעמדת ירי להדיפת פושטים על הסיפון, תחילה לקשתים ואחר כך לרובאים. לימים התמזג בגוף האונייה ונקרא בעברית "בֵּית הָאַחְרָה". [איור]

צֶוֶת, צֶוֶת הָאֳנִיָָּה, צוות האונייה (crew, ship's company): כלל האנשים המשרתים בכלי שיט מלחמתי או מסחרי, קצינים ומלחים גם יחד. = חֶבֶר הָאֳנִיָּה, חֶבֶר הַמַלָּחִים, חֶֶבֶר הַסְּפִינָה, צֶוֶת הַסְּפִינָה.

צֶוֶת אֳנִיַּת מַלְקוֹח, צוות אוניית מלקוח (prize crew): צוות של קצינים ומלחים המשיטים ספינת אויב שנלקחה שלל אל הנמל.

צֶוֶת הִסְתַּעֲרוּת, צוות הסתערות (boarding party) >> צֶוֶת הִשְׁתַּלְטוּת

צֶוֶת הִשְׁתַּלְּטוּת, צוות השתלטות (boarding party): קבוצת מלחים חמושים מאורגנת, הפושטת על סיפונה של אונייה אחרת כדי להשתלט עליה ולקחתה בשבי או כדי לערוך בה חיפוש. = צֶוֶת הִסְתַּעֲרוּת. >> הִסְתַּעֲרוּת עַל הַסִּפּוּן. [איור]

צִי (fleet): א) קבוצת אוניות או ספינות המפליגות יחד. ב) כלל אוניות המלחמה של מדינה. ג) קבוצת אוניות מלחמה מסוגים שונים, המוצבות בזירה אחת תחת פיקוד קצין דגל. ד) קבוצת כלי שיט מלחמתיים או מסחריים מאותו סוג. ה) כלל אוניותיה של חברת ספנות או של חברת דיג.

צִי דַּיִג (fishing fleet): כלל אוניות וספינות הדיג של מדינה, של חברת דיג או של עיר.

צִי הַבַּיִת (Home Fleet): שמו ההיסטורי (מ־1902 עד 1967) של אותו חלק של הצי המלכותי הבריטי, שהופקד על הגנת חופי האיים הבריטיים ומבואותיהם הימיים, להבדיל מחלקים אחרים של הצי שפעלו מעבר לים.

צִי הַיָּם הַפָּתוּחַ (Hight Seas Fleet, בגרמנית: Hochseeflotte): כינויו של צי המלחמה העיקרי של גרמניה במלחמת העולם הראשונה, שנועד לפעול במרחבי הימים בכל מקום שיידרש; להבדיל מהכוח הימי שפעל להגנת החופים.

צִי מִלּוּאִים, צי מילואים (naval reserve) >> מִלוּאֵי הַצִּי

צִי מִלְחַמְתִּי (navy, war fleet, Service): כלל או חלק מאוניות המלחמה והכוחות הימיים של מדינה. = צִי מִלְחָמָה, חֵיל יָם, צְבַא הַיָּם [מיושן], חֵיל אֳנִיּוֹת [מיושן].

צִי מַלְכוּתִי (royal navy): חיל ים של מונרכיה או של מונרכיה קונסטיטוציונית.

צִי מִסְחָרִי (merchant navy, merchant marine, merchant service, mercantile marine): כלל אוניות הסוחר של מדינה או של עיר. = צִי סוֹחֵר, צִי סַחַר.

צִי מִשְׁלוֹחַ (expeditionary fleet): צי מלחמתי המוביל צבא לפלישה או ללחימה אל מעבר לים.

צִי סוֹחֵר (merchant marine, merchant navy, merchant service, mercantile marine) >> צִי מִסְחָרִי

צִי קֵיסָרִי (imperial navy): חיל ים של קיסרות.

צַיֶּדֶת אֳנִיּוֹת סוֹחֵר, ציידת אוניות סוחר (commerce raider, raider): אוניית מלחמה לחיפוש אחר אוניות סוחר של האויב ולהטבעתן. = צַיֶּדֶת סְפִינוֹת סוֹחֵר. [איור]

צַיֶּדֶת כַּלְבֵּי יָם, ציידת כלבי ים (sealer, sealship): אונייה לציד כלבי ים ולעיבוד והובלת השלל שניצוד. = אֳנִיָּה לְצֵיד כַּלְבֵי יָם. [איור]

צַיֶּדֶת לִוְיְתָנִים, ציידת לווייתנים (whaler catcher): ספינת קיטור או מנוע לציד לווייתנים, המצוידת בתותח לירי צלצלים. >> אֳנִיַּת צֵיד לִוְיְתָנִים.

צַיֶּדֶת מוֹקְשִׁים, ציידת מוקשים (mines hunter): ספינת מלחמה לגילוי ולהשמדה של מוקשים ימיים בודדים, להבדיל משולת מוקשים המפנה שדות מוקשים ימיים שלמים.

צַיֶּדֶת סוֹחֵר, ציידת סוחר (merchant raider, commerce raider): אוניית סוחר בשירות הצי המלחמתי, חמושה בתותחים ובטורפדות, ששימשה להטבעת אוניות סוחר של האויב או לשבייתן.

צַיֶּדֶת צוֹלְלוֹת, ציידת צוללות (submarine chaser): אוניית מלחמה המצוידת באמצעים ובחימוש לגילוי צוללות אויב ולהשמדתן.

צִיִּי (ש"ת) (naval): שייך או נוגע לצי מלחמתי.

צִילִינְדֶר (cylinder): גליל יצקת הברזל שבו נעה הבוכנה במנועי קיטור, דיזל ובנזין. הצילינדר במשאבות בוכנאיות נקרא bucket. [איור] [איור] [איור]

צִיר לוּחַ הַהֶגֶה (rudder stock) >> מַטֵּה הַהֶגֶה

צְלִילָה (diving): א) שחייה מתחת לפני הים. ב) שיט מתחת לפני הים. ג) שקיעה (בנוזל).

צֶלַע (frame, rib; בספינת עץ: timber): חלק מבני רוחבי בשלד של ספינה. תפקיד הצלעות להקשיח ולחזק את הדפנות והתחתית ולהעניק לגוף כלי השיט את צורתו. [איור]

צַלְעִית (futtock): כל אחד מחלקיה הנפרדים של צלע מורכבת בספינת עץ: צלעית תחתונה, צלעית ראשונה, צלעית שנייה וכו' עד רביעית או חמישית וצלעית עליונה. [איור]

צַלְעִית עֶלְיוֹנָה (top timber): חלקה העליון של צלע מורכבת בספינת עץ, אחד בכל צד. [איור]

צַלְעִית תַּחְתּוֹנָה (floor timber): חלקה המרכזי התחתון של צלע מורכבת באוניית עץ, המחובר אל השדרית ובולט משני צדדיה. [איור]

צִלְצָל (harpoon): כלי ציד דמוי חנית, לרוב קשור אליו חבל, המשמש לציד דגים או יונקים ימיים כמו לווייתנים או כלבי ים.

צְלָצָלָן (harpooner): אדם שמומחיותו הטלת צלצל, ובמיוחד מטיל הצלצל בספינה לציד לווייתנים. = תּוֹפֵשׂ צִלְצָל.

צִמְדָּה (fouling, marine growth): מִרְבָּד של אצות, בלוטי־ים ויצורים ימיים זעירים מסוגים שונים הנצמדים אל תחתית ספינות (ומתקנים תת־ימיים) ומאיטים את התקדמותן. = "זָקָן" [סלנג]. >> גֵּרוּד זָקָן.

צֻמָּה, צומה (reef) >> פַּס צִמְצוּם

צִמְצוּם מִפְרָשׂ (reefing) >> צִמְצֵם מִפְרָשׂ

צִמְצֵם מִפְרָשׂ (to reef): הקטין את שטחו של מפרש על ידי קיפול או גלילה של חלק ממנו. [איור]

צִמְצֵם מִפְרָשׂ לְגַמְרֵי (to close-reef): הקטין את שטחו של מפרש למידה הקטנה ביותר האפשרית, על ידי קיפול וקשירת כל פסי הצמצום (חלקיו הניתנים לצמצום). >> פַּס צִמְצוּם.

צִמְצֵם רִפְיוֹן (שֶׁל חֶבֶל) (to take in the slack) >> הִקְטִין רִפְיוֹן

צִנּוֹר בֵּית הַשַּׁרְשֶׁרֶת, צינור בית השרשרת (chain pipe, navel pipe, deck pipe): צינור פלדה רחב המוליך את שרשרת העוגן מהכנן או כננת העוגן אל בית השרשרת. = צִנּוֹר מַחְסָן הַשַּׁרְשֶׁרֶת.

צִנּוֹר דִּבּוּר, צינור דיבור (speaking tube): צינור ארוך בעל פתח מתרחב דמוי פעמון בכל אחד מקצותיו, ששימש לתקשורת קולית בין הגשר למכונה ולמדורים פנימיים נוספים. = שְׁפוֹפֶרֶת דִּבּוּר.

צִנּוֹר הַמִּכְנָס, צינור המכנס (hawse pipe) >> צִנּוֹר שַׁרְשֶׁרֶת הָעֹגֶן

צִנּוֹר מַחְסָן הַשַּׁרְשֶׁרֶת, צינור מחסן השרשרת (chain pipe, navel pipe, deck pipe) >> צִנּוֹר בֵּית הַשַּׁרְשֶׁרֶת

צִנּוֹר שַׁרְשֶׁרֶת הָעֹגֶן, צינור שרשרת העוגן (hawse pipe): צינור פלדה רחב המוליך את שרשרת העוגן מן הכנן או כננת העוגן אל פתח שרשרת העוגן בלחי החרטום. = צִנּוֹר הַמִּכְנָס [מיושן].

צְנִימִים (ship bread, hardtack, biscuit) >> פַּכְסָם, פַּכְסַם מַלָּחִים

צָנַף (to coil a rope, to coil up) >> סִדֵּר חֶבֶל

צְנֵפָה (coil) >> פְּקַעַת חֶבֶל

צָף (to float): נישא על פני המים. >> צִיפָה, מָצוֹף, הֲצָפָה.

צִפּוּי בְּפַחֵי נְחֹשֶׁת, ציפוי בפחי נחושת (copper sheathing, coppering): באוניות מפרשים עשויות עץ: כיסוי גוף האונייה שמתחת למים ביריעות נחושת מסומרות להגנה על העץ מפני תולעי אוניות וצמדה.

צִפּוּי חָלָק, ציפוי חלק (carvel built, flush planking) >> לִוּוּחַ מְשֻׁוֶּה

צִפּוּי מְלֻכְסָן, ציפוי מלוכסן (diagonal planking) >> לִוּוּחַ מְלֻכְסָן

צִפּוּי מְרֹעָף, ציפוי מרועף (clinker planking, clinker built) >> לִוּוּחַ מְרֹעָף

צִפּוּי תְּחִלָּה, ציפוי תחילה (shell-first) >> מַעֲטֶפֶת תְּחִלָּה

צִפֹּרֶן הָעֹגֶן, ציפורן העוגן (bill): הקצה המחודד של כף העוגן. [איור] >> כַּף הָעֹגֶן.

צֶפֶת הַיַּרְכָּתַיִם, צפת הירכתיים (aphlaston; stern-piece): א) קישוט בקצה העליון המעוקל של מזוזת הירכתיים באוניות מן העת העתיקה, לרוב בצורת מניפה. ב) קישוט מגולף בעץ בקצה הירכתיים של אוניות מפרשים מלחמתיות, לרוב בצורת סמל או שלט־גיבורים. [איור]

צֹר אֲחוֹרִי, צור אחורי (after peak): מדור קטן בחלק האחורי של אונייה, בין המחיצה האחורית לקצה הירכתיים.

צֹר קִדְמִי, צור קדמי (fore peak): מדור קטן בקצה הקדמי של אונייה, בין קנה החרטום למחיצת ההתנגשות.

צֵרָה (tumble home): שיעור ההיצרות של רוחב האונייה מעל קו המים במפלס הסיפון העליון. [איור]

צְרִיחַ נִתּוּב, צריח ניתוב (conning tower): מבנה גבוה ומשוריין על סיפונן העליון של אוניות מערכה וסיירות משוריינות, ששימש לניתוב האונייה בשעת קרב. ממנו נמסרו פקודות להגאי בבית ההגה. >> הִנְחָה אֶת הָאֳנִיָּה.


עדכון אחרון: 26 ביולי 2022. אין לעשות במילון שימוש שאינו הוגן ללא רשות מפורשת.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s