ס

לחיפוש מהיר בעמוד הקישו: Ctrl + F

סָבַב, האונייה סָבְבָה (to wear, to veer) >> הִסְתוֹבֵב עִם הָרוּחַ וְהֶחְלִיף מִפְנֶה, סִיבוּב.

סִבְסוּב (yaw): תנועת האונייה מצד לצד סביב צירה האנכי; הסטייה לסירוגין ימינה ושמאלה של חרטום ספינת מפרשים בעת הפלגה ברוח מלאה או בגלי ירכתיים, אז השפעתו של ההגה מעטה. >> הִסְתַּבְסֵב. [איור]

סְגִיר (shackle) >> שֶׁקֶל.

סְגִיר עֹגֶן, סגיר עוגן (anchor shackle): מחבר פלדה בצורת אות U לחיבור שרשרת העוגן אל טבעת העוגן. [איור]

סְגַן אַדְמִירָל (rear admiral): דרגת קצונה בציים מלחמתיים מתחת אַדְמִירָל מִשְׁנֶה. (בחיל הים הישראלי, הדרגה המקבילה לתת־אלוף.) >> אַדְמִירָל מִשְׁנֶה.

סַד הַמָּשׁוֹט (rowlock, oarlock): בימים עברו, חריץ מעוגל חצוב בלזבזת של סירה, עליו השעינו את המשוט בשעת החתירה. בעת שיט במפרשים סגרו את הפתח על ידי תריס עץ (shutter). >> מַלְגֵּז, מַשְׁעֵן מָשׁוֹט, יָתֵד הַמָּשׁוֹט. [איור]

סִדּוּר מִטְעָן, סידור מטען (stowage): סידור מתוכנן של המטען בסַפְנוֹת (מחסני) האונייה ועל הסיפון, תוך הבאה בחשבון את סוג המטען, משקלו והשפעת מקומו על יציבות האונייה, יעילות הפריקה והטעינה, מניעת נזקים למטען ולאונייה ועוד. = סֶפֶן [מיושן]. >> נִטּוּל מִטְעָן.

סֶדֶק, סִדְקֵי הַלוּחוֹת (seam, seams): המרווחים הדקים בין לוחות הסיפון ולוחות הגוף של ספינת עץ. = בֶּדֶק [מיושן], מִשָּׁק. >> סוֹתֵם בֶּדֶק, מַגָּח. [איור] [איור]

סִדֵּר חֶבֶל, סידר חבל, סידר חבלים (to coil a rope, to coil up): סידר חבל בעיגולים. = צָנַף.

סִדֵּר מִטְעָן, סידר מטען (to stow). = סָפַן [מיושן]. >> סִדּוּר מִטְעָן.

סוֹבֵב אֶת הָאֳנִיָּה וְהֶחְלִיף מִפְנֶה, סובב את האונייה והחליף מפנה (to put the ship round) >> סִיבוּב מוּל הָרוּחַ, סִיבוּב עִם הָרוּחַ.

סוֹבֵב אֶת הָאֳנִיָּה מוּל הָרוּחַ [וְהֶחְלִיף מִפְנֶה], סובב את האונייה מול הרוח [והחליף מפנה] (to tack) >> סִיבוּב מוּל הָרוּחַ.

סוֹבֵב אֶת הָאֳנִיָּה עַל עָמְדָהּ, סובב את האונייה על עומדה (to wind a ship): סובב את האונייה ב-180 מעלות.

סוֹבֵב אֶת הָאֳנִיָּה עִם הָרוּחַ [וְהֶחְלִיף מִפְנֶה], סובב את האונייה עם הרוח [והחליף מפנה] (to wear, to veer, to ware) >> סִיבוּב עִם הָרוּחַ.

סוֹבֵב מִפְרָשׂ רָאשִׁי! (!Mainsail haul): פקודה במהלך סיבוב וחילוף המפנה מול הרוח של אונייה מלאת־מעטה. הפקודה ניתנה כשחרטום האונייה הגיע, תוך כדי הסיבוב, אל מול הרוח. לפקודה משכו וסובבו את סקריות מפרשי התרנים הראשי והאחורי לצדה השני של האונייה, למפנה החדש. כשהשלימה האונייה את המחצית השנייה של הסיבוב, משכו וסובבו גם את סקריות מפרשי התורן הקדמי. = מְשֹׁךְ מִפְרָשׂ רָאשִׁי! >> סִיבוּב מוּל הָרוּחַ וְחִלּוּף הַמִפְנֶה, מָשַׁךְ (to haul). [איור]

סוּג [של אונייה] (ship type): חלוקת כלי שיט לסוגיהם נעשית על פי השימוש, הגודל, סוג המטען, שיטת ההנעה ועוד. לדוגמה: נושאת מטוסים, אוניית מכולות, גוררת אוקיאנית, אוניית נוסעים, צוללת, אוניית קיטור, וכו'. >> דֶּגֶם.

סוּגִ'י (souji): [סלנג, מאנגלית: souji-mouji] תמיסת סודה או מי סבון לניקוי משטחי עץ ומתכת באונייה, וגם כינוי לפעולת הניקוי והקרצוף עצמה. מקור המונח לא ידוע, ראשית הופעתו באנגלית במאה ה־19.

סוֹכֵן אֳנִיּוֹת, סוכן אוניות (shipping agent): הבעלים או המנהל של חברה מסחרית, אשר משמש כנציגה המקומי של חברת ספנות ואוניותיה בנמל מסוים. = סוֹכְנוּת אֳנִיּוֹת.

סוֹכֵן מֶכֶס (customs agent, customs broker) >> עֲמִיל מֶכֶס.

סוֹכֵן צָרְכֵי אֳנִיּוֹת, סוכן צורכי אוניות (water clerk): סוכן או זבן של בית מסחר לצורכי אוניות, העולה לאוניות עם הגיען לנמל. >> סַפַּק צָרְכֵי אֳנִיּוֹת.

סוֹלְלָה, סוֹלְלַת תּוֹתָחִים (battery): קבוצת תותחים. כל תותחי צד אחד של אונייה.

סוֹלְלַת תּוֹתָחִים מוּשֶׁטֶת, סוֹלְלַת תּוֹתָחִים צָפָה (floating battery, battering ship): אוניית מפרשים מלחמתית ולימים – במחצית השנייה של המאה ה־19 – ספינת קיטור משוריינת, שהותקנה במיוחד להרעשת ביצורים ומטרות בחוף, להבדיל מאוניות קרב. ממנה התפתחה המוניטור. = אֳנִיַּת הַרְעָשָׁה. >> מוֹנִיטוֹר, סְפִינַת הַרְעָשָׁה. [איור]

סוֹעֵר, ים סוער (very rough): דרגה 6 (מתוך 10) בסולם דוגלס למצב הים. גובה הגלים 4.00–6.00 מ'. >> סֻלַּם דּוֹגְלַס, סֻלַּם בּוֹפוֹרְט.

סוּפָה (storm, formerly: whole gale): רוח שחוזקה 10 (מתוך 12) בסולם בופורט ומהירותה 48–55 קשרים. במאה ה־19, בתקופת המפרשים: 45–55 קשרים.

סוּפָה עַזָּה (violent storm, formely: storm, great storm): רוח שחוזקה 11 (מתוך 12) בסולם בופורט ומהירותה 56–63 קשרים. במאה ה־19, בתקופת המפרשים: 55–65 קשרים.

סוּפַת פִּתְאֹם, סופת פתאום [מליצי] (squall) >> מַכַּת רוּחַ.

סַוָּר, סוור וגם סוואר (stevedore, longshoreman): עובד נמל העוסק בפריקה ובטעינה של סחורות לאוניות. = סְטִיבָדוֹר [סלנג]. >> פּוֹעֵל נָמֵל, כַּתָּף יָם [מיושן]. [איור]

סוֹרֵג (grating) >> שְׂבָכָה.

סוּתִית (bark canoe, bark boat): סירה ילידית פתוחה העשויה מקליפת עץ. מן "סוּת", קליפת העץ. [איור]

סוֹתֵם בֶּדֶק (caulker): פועל מספנה העוסק בסתימת סדקי הלוחות של ספינות־עץ בנעורת פשתן, כדי לאוטמם מפני חדירת מי־ים. (מן בֶּדֶק – סדק, שבר, בקיע.) >> סָתַם בִּנְעֹרֶת. [איור]

סְחוֹרָה טְרוּפָה, סְחוֹרָה נִטְרֶפֶת (flotsam, jettsam): מטען של אונייה שנפל לים או הושלך ממנה לים כדי להצילה והוא צף על פני המים או מוטל על החוף. באנגלית מבחינים בין flotsam – שרידי אונייה שנטרפה או מטען שנפל לים והם צפים על פני המים, לבין jetsam או jettison – מטען שהושלך לים כדי להציל את האונייה והוא צף על פני המים או מוטל על החוף.

סְחַר נוֹד (tramp trade): הובלה ימית מסחרית של מטענים מזדמנים, להבדיל מהובלת מטענים מסוג קבוע, בקו קבוע ועל פי לוח זמנים קבוע מראש. = סַפָּנוּת נוֹד.

סָטָה הַצִּדָּה וְהִתְרַחֵק (to sheer off): ייאמר על כלי שיט המתרחק ושומר על מרחק בטוח, למשל מאונייה אחרת.

סְטִיבָדוֹר [סלנג] (stevedore) >> סַוָּר, כַּתָּף יָם.

סִיב (fibre): מחלקי החבל. הסיבים שזורים לחוטים, החוטים לעיקרים ושלושה או ארבעה עיקרים שזורים לחבל. [איור]

סִיבוּב מוּל הָרוּחַ [וְחִלּוּף מִפְנֶה] (tacking, staying, going about; stays): שינוי הכיוון והמפנה של אוניית מפרשים הנעשה על ידי סיבוב נגד הרוח. במהלך הסיבוב עוברת הספינה גיזרה של רוח נגדית; משום כך מהירותה יורדת, פעולת ההגה לא יעילה, קוטר הסיבוב קטן והוא נעשה בעיקר על ידי המפרשים. בסירות וביכטות עם מפרשים אורכיים תמרון זה נקרא כיום "סיבוב", ואילו סיבוב עם הרוח נקרא מַהְפָּךְ. = חִזּוּר [מיושן]. >> פָּקַם, הִסְתוֹבֵב מוּל הָרוּחַ וְהֶחְלִיף מִפְנֶה, הִכּוֹן לְסִיבוּב!. [איור]

סִיבוּב עִם הָרוּחַ [וְחִלּוּף מִפְנֶה] (wearing, veering): שינוי הכיוון והמפנה של אוניית מפרשים הנעשה על ידי סיבוב עם הרוח. מַפנים את הירכתיים של הספינה מול הרוח, ואז ממשיכים לסובב אותה עד שהיא עוברת לכיוון ולמפנה החדשים. במהלך הסיבוב עוברת הספינה גיזרה של רוח גבית ורוח מלאה; משום כך מהירותה גבוהה, קוטר הסיבוב גדול ופעולת ההגה יעילה. בסירות וביכטות עם מפרשים אורכיים סיבוב עם הרוח נקרא "מַהְפָּךְ", ואילו סיבוב מול הרוח נקרא "סִיבוּב". >> הִסְתוֹבֵב עִם הָרוּחַ וְהֶחְלִיף מִפְנֶה, מַהְפָּךְ. [איור]

סִיבוּב לְאָחוֹר [וְחִלּוּף מִפְנֶה] (boxhauling): כשאוניית מפרשים אינה מצליחה להשלים סיבוב מול הרוח ונותרת תקועה על עומדה, או אם אין לה מספיק מקום לביצוע חילוף מפנה בשל קירבה יתרה ליבשה, היא מסתובבת לאחור עם הרוח ואחר כך מסתובבת קדימה עם הרוח ומחליפה כיוון ומפנה. >> מֵאֵן לְהִפָּקֵם, תְּקוּעָה מוּל הָרוּחַ. [איור]

סִיּוּר, הַפְלָגַת סִיוּר (cruise): הפלגה בכיוונים שונים לשם חיפוש. >> סַיֶּרֶת, הַפְלָגַת נֹפֶשׁ, שִׁיוּט, שִׁיֵּט, מַסַּע צַיִד, מַסַּע שׁוֹד.

סִימַן נוֹף (landmark): אובייקט בחוף, בולט בגובהו או בגודלו, המשמש כלי שיט השט בקרבת החוף או מתקרב מן הים אל החוף לזהות את מיקומו. >> נִוּוּט חוֹפִי.

סִימַן שִׂיא הַגֵּאוּת (high water mark): ציון קבוע בחוף ועליו חקוק מפלס המים בשיא הגאות, וגם החותם הפיסי בנוף שמשאירים המים בהגיעם לשיא גובהם.

סִימָנֵי שֹׁקַע, סימני שוקע (draught marks, draft marks): ספרות החקוקות על דופן אונייה בחרטום ובירכתיים, ומציינות את המרחק האנכי עד תחתית השדרית כשהאונייה צפה במים.

סִין (tenon): לשונית או בליטה מרובעת בחלק עץ לחיבור שני חלקי עץ בשיטת שן ומגרעת (סין וגרז). = שֵׁן, שֶׁגֶם.

סִין וְגֶרֶז (mortise and tenon): שיטה לחיבור שני לוחות או שני חלקי עץ על ידי בליטה מרובעת החצובה בחלק אחד ומוכנסת בכוח לתוך מגרעת מתאימה בחלק השני, או על ידי לשונית עץ המוכנסת למגרעת מתאימה בכל אחד משני החלקים. הלשונית מאובטחת למקומה על ידי שתי יתדות עץ עגולות. ביוונית עתיקה: harmos, pl. harmonia. = שֵׁן וְמִגְרַעַת, שֶׁגֶם וְמִגְרַעַת.

סִינְכְרוֹלִיפְט (synchrolift): מעלית למשיית כלי שיט מן המים לצורכי תיקונים ותחזוקה.

סִינְקֶר (sinker) >> מַשְׁקוֹעַ.

סִינָר (apron): יריעת עופרת דקה שכיסתה את חור ההצתה של תותח נטען־לוע ונקשרה אליו בשני שרוכים. הסינר הגן על אבק השריפה שבחור ההצתה מפני רטיבות והתלקחות מקרית. [איור]

סִירָאוּת (boating, boat handling): השטת סירות, ובמיוחד סירות משא וסירות נמל.

סִירַאי (boatman, waterman, wherry man [dated]): אדם המתפרנס מהשטת סירה פתוחה, כגון סירה להובלת נוסעים ומטענם מהאונייה לחוף ולהפך, סירת משא, סירת נמל המסיעה חבלי התקשרות מאונייה לרציף וכדומה. = מֵשִׁיט סִירָה.

סִירַאי הַצָּלָה (lifeboat operator): איש צוות בכלי שיט או במתקן ימי, שעבר הכשרה והוסמך להוריד סירת הצלה למים ולהשיטה.

סִירָה (boat, open boat): א) כלי שיט קטן, אטים למים וללא סיפון, המשמש לתובלה, לדיג, לפנאי ולספורט באגמים, בנהרות ובקרבת החוף. ב) תקנות הספנות מגדירות "סירה" ככלי שיט שאינו מפרשית או אופנוע ים, ואשר אורכו המרבי לא עולה על 7 מטרים.

 סִירָה אֲרֻכָּה, סירה ארוכה, סִירָה גְּדוֹלָה (long boat, launch): הגדולה והחזקה בסירות השירות של אוניית מלחמה בתקופת המפרשים, לימים גם באוניות מפרשים מסחריות. בעלת ליווח מרועף, ירכתיים ישרות, 6-10 חותרים, תורן ומפרשים. שימשה בעיקר להובלת משאות כבדים של אספקה, מים ועצים מן החוף אל האונייה, אך גם לסיורים למרחקים קצרים, לחילוץ האונייה באמצעות עוגני נגידה אם עלתה על שרטון, לגיוס בכפייה בלב ים ועוד. >> סִירַת נָמֵל. [איור] [איור] [איור]

 סִירָה זוּגִית כְּפוּלָה (double scull): סירת חתירה ספורטיבית לשני חותרים, שכל אחד מהם אוחז בשני משוטים.

 סִירָה חֲצִי קְשִׁיחָה (rigid-inflatable boat, RIB craft): סירת מנוע קלה ומהירה, שפלג גופה העליון בנוי משרוול גומי מתנפח מלא באוויר דחוס, המעניק לה את יכולת הציפה, ופלג גופה התחתון קשיח ועשוי מפיברגלס. = סִירָה מִתְנַפַּחַת קְשִׁיחָה.

 סִירָה מְחֻדֶּדֶת קְצָווֹת, סירה מחודדת קצוות (double ended boat): סירה משוטים בעלת חרטום וירכתיים הולכים וצרים, ועל כן יכולה לשוט במהירות הן קדימה הן אחורה (ללא צורך להסתובב). [איור]

– סִירָה מְלֵאָה בְּ־ (boatload of): סירה עמוסה במלואה באנשים, בסחורות, בציוד וכו'.

 סִירָה מַלְכוּתִית (royal barge) >> סִירַת מַלְכוּת.

 סִירָה מִן הַחוֹף (shore boat): להבדיל מהסירות של האונייה עצמה (ship's boats).

 סִירָה מִתְנַפַּחַת (inflatable boat) >> סִירַת גּוּמִי.

 סִירָה מִתְנַפַּחַת קְשִׁיחָה (rigid inflatable boat, RIB) >> סִירָה חֲצִי קְשִׁיחָה.

 סִירַת גֹּמֶא, סירת גומא (papyrus boat): סירה־רפסודה קלה ומהירה, עשויה אלומות גומא מהודקות וקשורות יחד לשיט בנהר. = אֳנִיַּת אֵבֶה [לשון המקרא], כְּלִי גֹּמֶא [לשון המקרא].

 סִירַת גּוּמִי (inflatable boat): סירה קלת־משקל, שגופה בנוי משרוול גומי אטום ומלא באוויר דחוס, אשר מעניק לה את צורתה ואת יכולת הציפה. = ס"ג ("סָג"), סִירָה מִתְנַפַּחַת, "זוֹדְיָאק" [מיושן].

 סִירַת דּוּגָה [לשון המקרא] (fishing boat) >> סִירַת דַּיִג.

 סִירַת דַּיִג (fishing boat): סירה לציד דגים בקרבת החוף, בנחלים, בנהרות ובאגמים. = דּוּגִית, סִירַת דַּיָגִים, סִירַת דּוּגָה.

 סִירַת דַּיָגִים (fishing boat) >> סִירַת דַּיִג.

 סִירַת הָאַדְמִירָל (admiral's barge): סירת השרד של מפקד צי מלחמתי.

סִירַת הָאַחְרָה (quarter-boat, quarter boat): סירת שירות של אוניית מפרשים מסחרית התלויה מדוויתות על סיפון האחרה, אחת בכל צד של האונייה. >> סִפּוּן הָאַחְרָה, דָּוִית.

– סִירַת הָאַחְרָה שֶׁבְּצַד הַגְּלִי (weather quarter-boat), סִירַת הָאַחְרָה שֶׁבְּצַד הַחֲסִי (lee quarter-boat).

 סִירַת הָאֳנִיָּה, סירת האונייה (ship's boat): סירה פתוחה הנישאת על סיפונה של אונייה ומשמשת לירידה אל החוף, לקשר עם אוניות אחרות ולתפקידי שירות שונים. = סִירַת שֵׁרוּת. >> סִירָה מִן הַחוֹף. [איור]

 סִירַת הַצָּלָה (life boat): א) סירה הנישאת על סיפון אונייה, ומותאמת במיוחד להצלת חיי הצוות והנוסעים לאחר שנטשו אותה. ב) סירה הנשלחת מן החוף להצלת אונייה שנקלעה למצוקה או נטרפה בקרבת היבשה. [איור] [איור]

 סִירַת חֲתִירָה (rowing boat, rowboat, racing shell, rowing racing boat): סירת משוטים צרה וארוכה לחתירה ספורטיבית ולתחרות.

 סִירַת טוֹרְפֶּדוֹ [מיושן] (torpedo boat) >> סְפִינַת טוֹרְפֶּדוֹ.

 סִירַת יָחִיד (single scull): סירת חתירה ספורטיבית לחותר יחיד האוחז בשני משוטים.

 סִירַת כּוֹרֶת (dugout canoe): סירה העשויה מגזע עץ שלם שתוכו נחצב או נחרך באש, כדי להתקין מקום לחותר ולמטען. [איור]

 סִירַת לִוְיְתָנִים, סירת לווייתנים (whaler, whaleboat): בימים עברו, סירת משוטים ומפרשים צרה וארוכה, בעלת חרטום וירכתיים מחודדים, שאוניית ציד־לווייתנים נשאה על סיפונה. היא הורדה למים עם צלצלן וצוות חותרים, כדי לרדוף אחר לווייתן שהתגלה ולצודו. = לִוְיְתָנִית. [איור]

 סִירַת מוֹטוֹר (motor boat) >> סִירַת מָנוֹעַ.

 סִירַת מַכֹּלֶת, סירת מכולת (bumboat) >> סִירַת רוֹכְלִים.

 סִירַת מַלְכוּת (royal barge): סירת משוטים מפוארת להסעת המונרך ושרי הממלכה בטקסים רשמיים, ממלכתיים ודתיים. = סִירָה מַלְכוּתִית. [איור]

 סִירַת מָנוֹע (motor boat): כלי שיט קטן, בדרך כלל ללא סיפון, המונע על ידי מנוע דיזל או בנזין, חיצוני או פנימי. = סִירַת מוֹטוֹר [מיושן].

סִירַת מַעְבֹּרֶת, סירת מעבורת (ferry boat, wherry [dated]): סירה פתוחה להעברת נוסעים. בלשון חז"ל: מַבָּרָא. >> מַעְבֹּרֶת.

 סִירַת מִפְרָשׂ, סִירַת מִפְרָשִׂים (sailing boat, sailboat) >> מִפְרָשִׂית.

 סִירַת מֵרוֹץ (speedboat): סירת מנוע מהירה לספורט, לתחרויות ולסקי מים.

 סִירַת מַשָּׂא (lighter): סירה גדולה ושטוחת־תחתית, לרוב ללא הנעה עצמית, להובלת נוסעים וסחורות אל אוניות העומדות על עוגן ומהן. = פּוֹרֶקֶת, אַרְבָּה. [איור]

 סִירַת מְשׁוֹטִים (rowing boat, rowboat): כלי שיט קטן ללא סיפון המונע בכוח השרירים על ידי משוטים. = סִירַת מָשׁוֹט [מליצי].

 סִירַת מִשְׁמָר (guard boat): בתקופת המפרשים – סירה של אוניית משמר בנמל או בנהר, שסיירה בין אוניות הצי המלחמתי שאינן בשירות פעיל, כדי לוודא שהמלחים השומרים עליהן ממלאים את תפקידם. >> סְפִינַת מִשְׁמָר, אֳנִיַּת מִשְׁמָר.

 סִירַת נָמֵל (launch, harbour launch): כלי שיט ממונע קטן המשמש להסעת קציני ועובדי הנמל לצורך מילוי תפקידם; וגם: כלי שיט ממונע קטן להסעת אנשים אל אוניות בנמל שאינן רתוקות לרציף, אלא עומדות על עוגן. = אִלְפָּה [מיושן]. >> סִירָה אֲרֻכָּה. [איור]

 סִירַת נֶפֶץ (explosive boat): סירת מנוע מהירה עמוסה חומרי נפץ, המשוגרת אל אוניית אויב בעודה עוגנת, ומתפוצצת כאשר היא מתנגשת בה. מפעיל הסירה קופץ למים מבעוד מועד ונאסף על ידי סירת חילוץ. [איור]

 סִירַת נַתָב (pilot boat; pilot cutter [US]): ספינה קטנה המסיעה נתב אל אונייה הזקוקה לשירותיו. = סְפִינַת נַתָב.

 סִירַת עוֹר (skin boat): סירה פתוחה עשויה מקלעת נצרים, ענפים או עצמות, ומצופה ביריעות עור תפורות של בעלי חיים. >> קוּרַאךְ, כּוּפָה.

 סִירַת פֶּדָלִים (pedal boat, pedalo, paddle boat): סירה קטנה לנופש ופנאי, הנעה במים בכוח הדחף שיוצר גלגל משוטים. את הגלגל מסובב השייט באמצעות דוושות וארכובה.

 סִירַת פּוֹנְטוּנִים (pontoon boat): סירה שגופה השטוח נישא על מכלים אטומים ומלאים באוויר (פונטונים) המעניקים לה את כושר הציפה.

– סִירַת קִיטוֹר (steam launch): סירת נמל המונעת בכוח הקיטור.

 סִירַת קָנוּ (canoe) >> קָנוּ.

 סִירַת קָנִים (reed raft boat, reed boat): סירה־רפסודה קלה, עשויה מאלומות קנים מהודקות וקשורות יחד. קצותיה מחודדים ומתעגלים כלפי מעלה, כחרטום וכירכתיים של סירה. שימשה לשיט ולדיג בביצות, בנהרות ובאגמים. = סִירַת גֹּמֶא.

סִירַת רוֹכְלִים (bumboat): בימים עברו, סירה למכירת פירות, ירקות וכו' לאוניות. = סִירַת מַכֹּלֶת. >> רוֹכֵל אֳנִיּוֹת. [איור]

 סִירַת שְׁלָחִים (outrigger canoe, outrigger boat, outrigger): סירה צרה וארוכה המיוצבת על ידי מצוף או בול עץ ארוך. השלח מחובר במקביל לגוף הסירה ובמרחק מה ממנו. [איור] [איור]

 סִירַת שֵׁרוּת, סירת שירות (ship's boat) >> סִירַת הָאֳנִיָּה.

 סִירַת תְּעָלוֹת (narrowboat, narrow boat, canal boat): סירה צרה ושטוחת תחתית, המותאמת במיוחד לשיט בתעלות. משמשת כיום לנופש ולפנאי ובמידה פחותה גם להובלת מטענים. [איור]

סַיֶּרֶת, סיירת (cruiser): א) אוניית השטח הכבדה ביותר בציי המלחמה בימינו. בעבר – אוניית שטח שנייה בגודלה ובחימושה לאוניית מערכה, שמילאה תפקידי סיור וליווי. ב) בחיל הים הישראלי: יחידה של ספינות סיור לשמירה על הביטחון השוטף.

 סַיֶּרֶת כְּבֵדָה, סיירת כבדה (heavy cruiser): אוניית מלחמה כבדת חימוש לתפקידי סיור וליווי מן המחצית הראשונה של המאה ה־20. קוטר תותחיה הראשיים היה 8 אינץ' (על פי הגבלות אמנת ושינגטון, 1922), להבדיל מסיירת קלה שתותחיה הראשיים היו בקוטר 6 אינץ'.

 סַיֶּרֶת מְמֻגֶּנֶת, סיירת ממוגנת (protected cruiser): סיירת קלת־חימוש ומהירה משלהי המאה ה־19, בעלת סיפון משוריין בלבד וללא חגורת שריון סביב דפנותיה. >> סַיֶּרֶת מְשֻׁרְיֶנֶת.

 סַיֶּרֶת מַעֲרָכָה, סיירת מערכה (battle cruiser): אונית מלחמה ראשית מן המחצית הראשונה של המאה ה־20, שממדיה וחימושה כשל אוניית מערכה כבדה, אך עובי השריון שלה ומהירותה כשל סיירת הקטנה ממנה. = סַיֶּרֶת קְרָב.

 סַיֶּרֶת מְשֻׁרְיֶנֶת, סיירת משוריינת (armoured cruiser): סוג של סיירת משלהי המאה ה־19, שרק דפנותיה היו משוריינות. >> סַיֶּרֶת מְמֻגֶּנֶת

 סַיֶּרֶת סוֹחֵר חֲמוּשָׁה, סיירת סוחר חמושה (armed merchant cruiser) >> סַיֶּרֶת עֵזֶר.

 סַיֶּרֶת עֵזֶר, סיירת עזר (auxiliary cruiser): אוניית נוסעים או משא שגויסה לצי המלחמתי, חומשה בתותחים ומילאה תפקידי סיור, ליווי או השמדת אוניות סוחר של האויב. = סַיֶּרֶת סוֹחֵר חֲמוּשָׁה. [איור]

 סַיֶּרֶת קַלָּה, סיירת קלה (light cruiser): אוניית מלחמה לתפקידי סיור וליווי מן המחצית הראשונה של המאה ה־20. קוטר תותחיה הראשיים היה 6 אינץ' (על פי הגבלות אמנת ושינגטון, 1922), להבדיל מסיירת כבדה, שתותחיה היו בני 8 אינץ'.

– סַיֶּרֶת קְרָב, סיירת קרב (battle cruiser) >> סַיֶּרֶת מַעֲרָכָה.

סְכוּנָר [מיושן] (schooner) >> סְקוּנֶר.

סְלוּפּ (sloop): א) ספינת מפרשים שמערך המעטה שלה כולל תורן יחיד, מוט חרטום, מפרש גף עיקרי, מפרש גף עילי וחלוץ אחד או יותר. ב) ספינת מפרשים מלחמתית קטנה מן המאות 17-19 בעלת מעטה רוחבי, שנשאה פחות מ־20 תותחים. ג) כינוי לאניית ליווי קטנה, ששימשה במלחמת העולם השנייה להגנה על שיירות אוניות סוחר מפני התקפת צוללות.

 סְלוּפ תּוֹתָחִים (sloop-of-war): אוניית מפרשים מלחמתית מן המאות 18-17. קטנה מפריגטה, נושאת 18-32 תותחים, מלאת־מעטה ולה סיפון תותחים אחד וסיפון עליון משווה. = סְלוּפּ שֶׁל הַצִּי.

 סְלוּפּ שֶׁל הַצִּי (sloop of war) >> סְלוּפּ תּוֹתָחִים.

סְלוֹפְּצֶ'סְט [סלנג] (slop chest): קנטינה באונייה לשימוש הצוות במהלך ההפלגה. מונח שמקורו בתקופת המפרשים, מן slops – "בגדי מלחים" ו־chest – "ארגז". >> מַחְסַן בְּגָדִים.

סְלִיל (reel): גליל עם אוגנים מכל צד, עליו כורכים חבל או כבל לאחסון או לשימוש מיידי.

– סְלִיל חֶבֶל הַלּוֹג (log reel): מסגרת עץ סובבת עליה כרוך חבל המדידה של לוג פשוט. בשעת המדידה אוחז איש חבל הלוג בצירי הגליל הסובב, מרים אותו באוויר ומניח לחבל הלוג להשתחרר למים לפי פקודה. >> לוֹג פָּשׁוּט. [איור] [איור]

הביטוי the ship reels off … knots נאמר על אוניית מפרשים שמהירותה נמדדת באמצעות חבל לוג ומשמעותו "האונייה מגיעה למהירות (כך וכך)".

סֻלַּם בּוֹפוֹרְט, סולם בופורט לחוזק הרוח (Beaufort Wind Scale): שיטה לדירוג חוזק הרוח במספרים מ־0 ("דממה") עד 12 ("הוריקן"). נקראת על שם ממציאה סגן־אדמירל פרנסיס בופורט (1857-1774). >> דְּמָמָה [0], נְשִׁיבָה קַלָּה [1], רוּחַ חֲרִישִׁית [2], רוּחַ קַלָּה [3], רוּחַ מְתוּנָה [4], רוּחַ עֵרָה [5], רוּחַ עַזָּה [6], רוּחַ סוֹעֶרֶת [7], סַעַר [8], סַעַר עָז [9], סוּפָה [10], סוּפָה עַזָּה [11], הוּרִיקָן [12].

סֻלַּם דּוֹגְלַס, סולם דוגלס למצב הים (Douglas scale, Douglas sea state scale): שיטה לדירוג מספרי של מצב הים על פי גובה הגלים. נקראת על שם ממציאה אדמירל־משנה פֶּרְסִי דוֹגְלַס (1939-1876). = סֻלַּם מַצַּב הַיָּם. >> דּוֹמֵם [0], שָׁקֵט [1], נוֹחַ [2], גַּלִּי [3], גְּבַה גַּלִּים [4], רוֹגֵשׁ [5], סוֹעֵר [6], גּוֹעֵשׁ [7], זוֹעֵף [8], נוֹרָא [9].

סֻלַּם הָבָּב, סולם הבב [מיושן] (accommodation ladder, gangway ladder) >> סֻלַּם הַגַּמְלָה.

סֻלַּם הַגַּמְלָה (gangway ladder, gangway): סולם־מדרגות מיטלטל המהווה חלק מציודה של אונייה, ונתלה על דופנה עם הגיעה לנמל. משמש למעבר אנשים מהרציף או מסירה אל האונייה ולהיפך. = סֻלַּם הָבָּב, מַדְרֵגוֹת הַגַּמְלָה. >> גַּמְלָה. [איור]

סֻּלַּם הַדֹּפֶן, סולם הדופן (side ladder): סולם חבלים הנתלה על דופנה של אונייה לעלייה מסירה במים ולירידה אליה.

סֻלַּם הַיָּרְדָּה, סולם הירדה (companion ladder) >> מַדְרֵגוֹת הַיָּרְדָּה.

סֻלַּם חֲבָלִים, סולם חבלים (rope ladder): סולם מיטלטל שצדדיו עשויים מחבל ושלביו מלוחות עץ, והוא תלוי מקצהו העליון. [איור]

סֻלַּם יַעֲקֹב, סולם יעקב (Jacob's ladder): סולם חבלים המותקן בצדו של תורן עלעילי באוניית מפרשים, המשמש לטיפוס אל ראש התורן והסקריה.

סֻלַּם מַדְרֵגוֹת, סולם מדרגות (ladder): גרם מדרגות מעץ או ממתכת, מצויד במעקות, המוליך מסיפון אחד למשנהו. = מַדְרֵגוֹת (באונייה).

סֻלַּם מַצַּב הַיָּם (sea state scale) >> סֻלַּם דּוֹגְלַס.

סָמוֹךְ, סָמוֹכוֹת, סְמוֹכוֹת־ (stay): חבל או כבל לחיזוק אורכי של תורן בספינת מפרשים. = יֶתֶר (בסירות וביכטות מפרשים).

– סָמוֹךְ אֲחוֹרִי (backstay) >> סָמוֹךְ עֹרֶף.

– סָמוֹךְ הֶחָלוּץ (jib stay): סמוך של תורן קדמי אליו מחוברת השפה החרטומית של מפרש חלוץ. >> חָלוּץ. [איור]

– סָמוֹךְ מוֹט הַחַרְטוֹם (bobstay): סמוך המתוח מהקצה הקדמי של מוט החרטום אל קנה החרטום. מותח את מוט החרטום כלפי מטה ושומר על מקומו. [איור]

 סָמוֹךְ עֹרֶף, סמוך עורף (backstay): חבל או כבל חזק לחיזוק אורכי של תורן בספינת מפרשים מצדו האחורי. = סָמוֹךְ אֲחוֹרִי. [איור] [איור]

 סָמוֹךְ פָּנִים (forestay): חבל או כבל לחיזוק אורכי של תורן בספינת מפרשים מצדו הקדמי. = סָמוֹךְ קִדְמִי. [איור]

 סָמוֹךְ קִדְמִי (forestay) >> סָמוֹךְ פָּנִים.

סִמֵּן בְּמָצוֹף, סימן במצופים (to buoy): קשר מצוף סימון לעצם שמתחת למים.

 סִמֵּן בְּמָצוֹף אֶת חֶבֶל הָעֹגֶן, סימן במצוף את חבל העוגן (to buoy the cable): בתקופת המפרשים נאלצה לעתים אונייה לשמוט את חבל העוגן ולצאת לים בדחיפות בשל צורך מבצעי או בגלל הרעה פתאומית במזג האוויר. כדי שתוכל לאסוף את העוגן אחר כך, קשרו מבעוד מועד מצוף סימון הן לעוגן הן לחבל העוגן.

סַנְטֵר (forefoot, gripe): חלק־העץ המעוגל אשר מחבר את הקצה הקדמי של השדרית עם קנה החרטום של סירה או ספינה מעץ. [איור]

סְנַפִּיר (fin, sail, conning tower; bilge keel, rolling chock): א) המבנה העילי של צוללת, מעל גוף הלחץ. בחלקו העליון נמצא גשר הפיקוד. >> צְרִיחַ נִתּוּב. ב) סנפיר קשיח וארוך הבולט מכל אחד מצדדי אונייה לאורך השיפוליים (מקום השקת התחתית עם הדופן). משמש להקטנת טלטוליה בים גלי. >> שִׁפּוּלַיִם.

סְנַפִּירִית (hydrofoil): כלי שיט חסר־הדחק המצויד בסנפירים המזדקרים מחלקו התחתון. בעת שיט במהירות מעניקים הסנפירים לספינה כוח עילוי, וגופה מתרומם מעל פני המים. מדחפים בקצות הסנפירים מניעים את הספינה קדימה.

סְעָרָה, סַעַר (gale; formerly: fresh gale, freshening gale): רוח שחוזקה 8 (מתוך 12) בסולם בופורט ומהירותה 34–40 קשרים. במאה ה־19, בתקופת המפרשים: 35–40 קשרים.

סְעָרָה דְּרוֹם־מַעֲרָבִית (sou'wester).

סְעָרָה עַזָּה, סַעַר עָז (strong gale): רוח שחוזקה 9 (מתוך 12) בסולם בופורט ומהירותה 41–47 קשרים. במאה ה־19, בתקופת המפרשים: 40–45 קשרים.

סְפוֹג, סְפוֹג נִקּוּי (sponge): כלי ניקוי של תותח נטען־לוע בתקופת המפרשים. פיסת עור כבש צַמְרִי גַּס, שחוברה אל קצה מוט עץ או אל חבל קשיח. (את החבל הקשיחו על ידי כריכת חוט חבל סביבו.) >> נִקָּה בִּסְפוֹג. [איור] [איור]

סִפּוּן, סיפון (deck): רצפת לוחות המונחת על קורות הרוחב של אונייה ומשתרעת למלוא רוחבה. ישנם סיפונים הנמשכים לכל אורך האונייה ואחרים הם סיפונים חלקיים. כשאין מציינים את שם הסיפון, הכוונה היא לסיפון העליון, הגלוי. סיפונים קיימים גם במבנה העילי של אוניית קיטור או מנוע. = מִכְסֵה הָאֳנִיָּה [מיושן].

– עַל הַסִּפּוּן, על הסיפון (on deck): על סיפון האונייה ממש, להבדיל מן "באונייה" (aboard).

עַל הַסִּפּוּן וּבִמְרוֹמֵי הַתְּרָנִים, על הסיפון ובמרומי התרנים (above and aloft): באוניית מפרשים – על הסיפון הגלוי וממעל לו.

סִפּוּן אַחְרָה, סִפּוּן הָאַחְרָה, סיפון האחרה (quarterdeck, quarter deck): חלקו האחורי של הסיפון הרציף הגבוה ביותר באוניית מפרשים, מן התורן הראשי עד קצה הירכתיים, ובאוניות קיטור ומנוע מאחורי אותו מקום לו ניצב שם תורן ראשי. >> אַחְרָה, סִפּוּן אַחְרָה עִלִּי, סִפּוּן אַחְרָה עַלְעִלִּי. [איור]

– סיפון האחרה באוניות מפרשים מלחמתיות שימש כ"גשר הפיקוד" ובו נמצאו גלגל ההגה ובית המצפן. הביטוי "קציני סיפון האחרה" (quarter-deck officers) פירושו קציני הפיקוד של אוניית מפרשים מלחמתית, אלה שמקומם במשמרת היה על סיפון האחרה.

סִפּוּן אַחְרָה עִלִי, סיפון אחרה עילי (poop, poop deck): סיפון קצר בחלק האחורי של אוניית מפרשים מלחמתית גדולה, מעל סיפון האחרה. בחלל שבין הסיפונים נמצאו תאי השרד והמגורים של מפקד האונייה או האדמירל. באוניות מפרשים מסחריות ובאוניות משא ישנות = סִפּוּן בֵּית הָאַחְרָה. >> סִפּוּן אַחְרָה עַלְעִלִּי. [איור]

סִפּוּן אַחְרָה עַלְעִלִּי, סיפון אחרה עלעילי (topgallant poop): סיפון קצר מעל סיפון האחרה העילי באוניות מפרשים מלחמתיות גדולות מן המאות 17-16.

סִפּוּן אֶמְצָעִי, סיפון אמצעי (middle deck, middle gun deck): סיפון התותחים האמצעי באוניית מפרשים מלחמתית בעלת שלושה סיפוני תותחים.

סִפּוּן בֵּינַיִם, סיפון ביניים (tween decks, between decks) >> בֵּינַת סִפּוּנִים.

סִפּוּן בֵּית הָאַחְרָה, סיפון בית האחרה (poop deck, poop): סיפון בחלק האחורי של אוניות מפרשים מסחריות מן המחצית השנייה של המאה ה־19 ותחילת המאה ה־20 ושל אוניות קיטור ומנוע, מעל הסיפון העליון. החלל שבין שני סיפונים אלה נקרא "בית האחרה" (poop) ושימש למגורים. באוניות מפרשים מלחמתיות = סִפּוּן אַחְרָה עִלִּי. >> בֵּית אַחְרָה.

סִפּוּן בֵּית הַקַּדְמָה, סיפון בית הקדמה (forecastle deck, forecastle head): סיפון קצר בחרטום האונייה, מעל הסיפון העליון. בחלל שבין סיפונים אלה נמצא בית הקדמה. >> סִפּוּן הַקַּדְמָה.

– מַדְרֵגוֹת סִפּוּן בֵּית הַקַּדְמָה, מדרגות סיפון בית הקדמה (forecastle ladder): סולם מדרגות, אחד מכל צד של האונייה, לעלייה מהסיפון העליון אל סיפון בית הקדמה.

סִפּוּן גָּלוּי, סיפון גלוי (weather deck): כינויו של הסיפון הגבוה ביותר באונייה, המשתרע למלוא אורכה. נקרא כך משום שהוא גלוי לשמש, לגשם ולרוחות. >> סִפּוּן עֶלְיוֹן.

סִפּוּן הַגֶּשֶׁר, סיפון הגשר (bridge deck): סיפון במבנה העילי של אוניית קיטור או מנוע שעליו נמצא גשר הפיקוד. >> מִבְנֵה עִלִּי.

סִפּוּן הַמָּתְנַיִם, סיפון המותניים (gangway): כל אחד משני המעברים הצרים בצדי מותני אוניית מפרשים מלחמתית, לאורך הדפנות, שגישרו בין סיפון הקדמה וסיפון האחרה. קטע הסיפון העליון בין סיפון הקדמה לסיפון האחרה לא כוסה בלוחות אלא היה "חלול", ומעברים אלה חסכו ירידה אל הסיפון הראשי. (gangway באנגלית ימית מיושנת הוא גם "מעבר צר" כלשהו באונייה, למשל מעבר לאנשים בין שתי שורות מטענים בסַפנה וכדומה.) >> מָתְנֵי הָאֳנִיָּה, גֶּנְגְוֵוי, גַּמְלָה, בָּב. [איור]

סִפּוּן הַסִּירוֹת, סיפון הסירות (boat deck): הסיפון במבנה העילי של אוניית קיטור או מנוע עליו נמצאות סירות ההצלה שלה.

סִפּוּן הָעַרְסָלִים, סיפון הערסלים (berth deck): באוניות מפרשים מלחמתיות – הסיפון מתחת לסיפון התותחים התחתון, ששימש כ"אולם שינה" למלחים, בו תלו את ערסליהם. = סִפּוּן שֵׁנָה. [איור]

סִפּוּן הַקַּדְמָה, סיפון הקדמה (forecastle deck, forecastle): א) באונייה משוות־סיפון (מפרשים, קיטור או מנוע) – החלק הקדמי של הסיפון העליון, הקרוב לקצה החרטום. ב) באוניות מפרשים מלחמתיות ובאוניות מפרשים מסחריות גדולות – סיפון קצר בקדמת האונייה, מעל הסיפון העליון. >> צוּר הַחַרְטוֹם, סִפּוּן בֵּית הַקַּדְמָה, סִפּוּן הָאַחְרָה. [איור]

סִפּוּן הַתַּחְתִּית, סיפון התחתית (orlop, orlop deck): א) הסיפון הנמוך ביותר באוניות מפרשים מלחמתיות, מתחת לסיפון התותחים התחתון, אשר שימש לאחסנת אספקה וצידה ובגדולות שבהן גם למגורים. [איור]. ב) סיפון ארעי בתחתית הסַפנה (מחסן) באוניית מפרשים מסחרית; רצפת הספנה.

סִפּוּן טַיֶּלֶת, סיפון טיילת (promenade deck): סיפון באוניית נוסעים, מעל הסיפון העליון. הוא פתוח משני צדדיו, משתרע לאורך האונייה ללא מכשולים, ומשמש כטיילת עבור הנוסעים. מעליו סיפון גנונה קל־מבנה להגנה מגשם ושמש. [איור]

סִפּוּן מִצְעָה, סיפון מצעה (bridge deck): האמצעי בשלושת סיפוני אוניית משא מן הסוג הקרוי באנגלית three-island ship. שני הסיפונים האחרים הם סיפון בית הקדמה וסיפון בית האחרה. נקרא כך משום שנמצא במצעה, אמצע גוף האונייה.

סִפּוּן מְשֻׁוֶה, סיפון משווה (flush deck): סיפון עליון של אונייה שגובהו שווה לכל אורכו, ללא מבנים עיליים המשתרעים למלוא רוחב האונייה.

סִפּוּן עֶלְיוֹן, סיפון עליון (upper deck): א) הסיפון הגבוה ביותר באונייה המשתרע למלוא אורכה. = מִכְסֵה הַאֳנִיָּה [מיושן]. ב) סיפון התותחים הגבוה ביותר באוניות מפרשים מלחמתיות. >> סִפּוּן גָּלוּי. [איור] [איור] [איור]

סִפּוּן קַדְמָה עִלִּי, סיפון קדמה עילי (topgallant deck, forecastle head): סיפון קצר מעל הסיפון העליון של אוניית סוחר, עליו נמצאת כננת העוגן.

סִפּוּן רָאשִׁי, סיפון ראשי (main deck): הסיפון העיקרי באונייה המשתרע למלוא אורכה. על פיו קובעים את מידת הבולט שלה. אינו בהכרח הסיפון העליון, הגלוי. [איור] [איור]

סִפּוּן שֵׁנָה, סיפון שינה (berth deck) >> סִפּוּן הָעַרְסָלִים.

סִפּוּן תּוֹתָחִים, סיפון תותחים (gundeck): סיפון באוניית מפרשים מלחמתית שעליו מוצבים תותחיה. באוניות גדולות היו שלושה סיפוני תותחים: עליון, אמצעי ותחתון, ובקטנות יותר שני סיפונים: עליון ותחתון. [איור]

– on the gun decks ("בסיפוני התותחים") משמעו "בקרב המלחים". המלחים הפשוטים באוניות מפרשים מלחמתיות תלו את ערסליהם ואכלו את ארוחותיהם בצוותא בסיפוני התותחים, ברווח שבין תותח אחד למשנהו.

סִפּוּן תַּחְתּוֹן, סיפון תחתון (lower deck): א) סיפון התותחים הנמוך ביותר באוניית מפרשים מלחמתית. ב) באוניית משא בעלת כמה סיפונים: סיפון המטען הנמוך ביותר, מתחת סיפוני הביניים. [איור] [איור]

– lower decks פירושו "סיפוני התותחים" (התחתון והאמצעי), מקום מגורי המלחים הפשוטים באוניית מפרשים מלחמתית.

סִפּוּנַאי, סיפונאי (deckhand): שם כללי לדֵּרוּג במחלקת הסיפון של אוניית סוחר, להבדיל מ"מכונאי" וכדומה.

סְפִינָה (ship, boat, vessel, craft, keel [dated]): א) אונייה [בלשון חז"ל]. ב) כלי שיט בינוני בעל סיפון, הגדול מסירה וקטן מאונייה. ג) שם נרדף ל"כְּלִי שַׁיִט".

– סְפִינָה טְרוּפָה (wreck) >> אֳנִיָּה טְרוּפָה.

– סְפִינָה מְשֻׁלֶשֶׁת, ספינה משולשת [מיושן] (trieres, trireme) >> תְּלַת חַתְרִית.

– סְפִינָה שְׁטוּחַת תַּחְתִּית (flat bottomed vessel): כלי שיט שהחלק התחתון של גופו שטוח, להבדיל מרוב כלי השיט האחרים שתחתיתם מקוערת.

– סְפִינָה שֶׁנִּטְּלָה הָרוּחַ מִמִּפְרָשֶׂיהָ, ספינה שניטלה הרוח ממפרשיה (becalmed): [מליצי] ספינת מפרשים שאינה יכולה לנוע בשל דממת רוח. ספינה דְּמוּמָה. = נְטוּלַת רוּחַ [מליצי]. >> עָמַד לְלֹא נוֹעַ, דִּמְמַת רוּחַ, אֵזוֹר הַשֶּׁקֶט הַמַּשְׁוָנִי.

– סְפִינַת אֲסִירִים (convict ship) >> אֳנִיַּת אֲסִירִים.

– סְפִינַת אֶשְׁגָרִים (dispatch vessel, dispatch boat, advice boat, aviso): בימים עברו, ספינה מלחמתית מהירה להעברת אשגרים צבאיים בין אוניות או בין אונייה לחוף, ובמקרים מסוימים גם מחוף אל חוף. [איור]

– סְפִינַת גְּרִירָה וְחִלוּץ, ספינת גרירה וחילוץ (salvage tug): סוג מיוחד של ספינת גרר, המשמשת לחילוץ אוניות הנמצאות במצוקה או בסכנת טביעה, וגם לחילוץ ספינות שטבעו או עלו על שרטון. = סְפִינַת גְּרִירָה חוֹלֶצֶת.

– סְפִינַת גְּרָר (tug, tugboat) >> גּוֹרֶרֶת.

– סְפִינַת דֹּאַר (packet, packet boat, packet schooner) >> אֳנִיַּת דֹּאַר.

– סְפִינַת דֶּגֶל (flagship) >> אֳנִיַּת דֶּגֶל.

– סְפִינַת דַּיִג (fishing vessel): כלי שיט בעל סיפון הבנוי ומצויד במיוחד לציד דגים ברשתות, חכות, מכמורות ועוד.

– סְפִינַת הַבְעָרָה (fireship, fire ship): בימים עברו, כלי שיט להשמדת אוניות אויב על ידי העלאתן באש, בין במהלך קרב ובין כשהן עוגנות. היו אלה כלי שיט ישנים בדרך כלל, שמולאו בחומרי תבערה, הוצתו ושולחו בחסות רוח מתאימה אל עבר אוניות האויב.

– סְפִינַת הַרְעָשָׁה (bomb ketch, bomb vessel, bomb ship): ספינת מפרשים מלחמתית מן המאות 17–19, חמושה במרגמה כבדה אחת או שתיים, שנבנתה במיוחד להפגזת מטרות מבוצרות בחוף כשהיא עוגנת.

– סְפִינַת חוֹפִים (coastal vessel): ספינה המובילה מטענים לאורך החופים ואינה יוצאת אל הים הפתוח. >> אֳנִיַּת חוֹפִים.

– סְפִינַת חִלוּץ, ספינת חילוץ (salvage vessel): ספינה הבנויה ומצוידת במיוחד להצלת כלי שיט או מטענם מאובדן גמור או מסכנה. = חַלֶּצֶת [מיושן]. >> חִלּוּץ.

– סְפִינַת טוֹרְפֶּדוֹ (torpedo boat): ספינת מלחמה קטנה ומהירה, חמושה בטורפדות, לתקיפת כלי שטח. = סט"ר, טַרְפֶּדֶת, סִירַת טוֹרְפֵּדוֹ [מיושן].

– סְפִינַת טִילִים (missile boat, guided missile boat): אוניית מלחמה קטנה ומהירה שעיקר חימושה הם טילים נגד אוניות.

– סְפִינַת יָם (seagoing vessel, sea boat) >> אֳנִיַּת יָם.

– סְפִינַת כִּבּוּי, ספינת כיבוי (fireboat, fire fighting vessel): ספינה הבנויה ומצוידת לכיבוי שריפות בכלי שיט ובמתקנים ימיים. = כַּבָּאִית [מיושן].

– סְפִינַת לִוְיְתָנִים, ספינת לווייתנים (whaler, whale ship, whaleman) >> אֳנִיַּת לִוְיְתָנִים.

– סְפִינַת מִגְדַּלּוֹר (light vessel) >> אֳנִיַּת מִגְדַּלּוֹר.

– סְפִינַת מְגוּרִים (houseboat, float house): ספינה המשמשת למגורים, בין אם נבנתה במיוחד לשם כך ובין אם הוסבה לשימוש זה. יש שעוגנות סמוך לחוף או רתוקות לרציף דרך קבע, ואחרות מצוידות במנוע ומסוגלות לשוט בכוחות עצמן. = בַּיִת צָף.

– סְפִינַת מֶחְקָר (research vessel): ספינה לביצוע מחקרים בים בתחומים שונים ולמטרות שונות, כגון: אוקיאנוגרפיה, סייסמוגרפיה, הידרוגרפיה, חיפוש נפט וגז, חקר דגים, חקר קרחונים ועוד. = אֳנִיַּת מֶחְקָר.

– סְפִינַת מִכְמֹרֶת, ספינת מכמורת (trawler): ספינת דיג הצדה דגים באמצעות רשת מכמורת הנגררת אחריה. = מִכְמָרְתָּן, כַּמֶּרֶת [מיושן].

– סְפִינַת מִלְחָמָה (warship): שם כללי לאונייה חמושה, המשמשת ללחימה ולקרבות ימיים; לרוב הכוונה לכלי שיט בינוני הקטן מאוניית מלחמה. = סְפִינַת קְרָב.

– סְפִינַת מָנוֹעַ (motor vessel): ספינה המונעת על ידי מנוע ולא מותקנים בה מפרשים. = סְפִינַת מוֹטוֹר [מיושן].

– סְפִינַת מִפְרָשִׂים (sailing vessel, sailing ship, sailer): ספינה המונעת בכוח הרוח, באמצעות מפרשים. לרוב הכוונה לכלי שיט בינוני הקטן מאוניית מפרשים. = סְפִינַת מִפְרָשׂ.

– סְפִינַת מִפְרָשִׂים מְמֻנַּעַת, ספינת מפרשים ממונעת (auxiliary sailing vessel): ספינת מפרשים להובלת משאות המצוידת במדחף ובמנוע דיזל לעזר. = סְפִינַת מִפְרָשִׂים עִם מְנוֹעַ עֵזֶר. >> אֳנִיַּת מִפְרָשִׂים עִם מְנוֹעַ עֵזֶר.

– סְפִינַת מִפְרָשִׂים עִם מְנוֹעַ עֵזֶר (auxiliary sailing vessel) >> סְפִינַת מִפְרָשִׂים מְמֻנַּעַת.

– סְפִינַת מַשָׂא (cargo ship): ספינה המובילה סחורות; לרוב הכוונה לכלי שיט בינוני הקטן מאונייה. = אֳנִיַּת מַשָׂא.

– סְפִינַת מְשׁוֹטִים (galley, oared ship, oared vessel): ספינה שאמצעי ההנעה העיקרי שלה הם משוטים; שימשה ללחימה ולמסחר בעת העתיקה, בימי הביניים ובתחילת העת החדשה. = אֳנִיַּת מְשׁוֹטִים, אֳנִיַּת מָשׁוֹט [מליצי], אֳנִיָּה הַמְהַלֶּכֶת בִּמְשׁוֹטִים [מליצי], גַּלֵּיאָה.

– סְפִינַת מִשְׁמָר (patrol boat, patrol vessel): ספינת מלחמה קטנה להגנת החופים או המים הפנימיים של מדינה. = סְפִינַת סִיוּר, סְפִינַת בט"ש (בחיל הים הישראלי).

– סְפִינַת מִשְׁמַר הַחוֹפִים (coast guard boat, coast guard vessel, coast guard cutter [US]): ספינה לשיטור ולפעולות הצלה במימי החופים ובמים הפנימיים של מדינה.

– סְפִינַת נְהָרוֹת (river boat, river ship): ספינה להובלת נוסעים או מטענים בנהרות. = סְפִינַת נָהָר.

– סְפִינַת נְחִיתָה (landing craft) >> נַחֶתֶת.

– סְפִינַת נַתָב (pilot boat) >> סִירַת נַתָב.

– סְפִינַת סוֹחֵר (merchantman‏, merchant ship‏, trader): ספינה המובילה מטענים לצורכי מסחר.

– סְפִינַת סַחַב [מיושן] (tug, tug boat) >> גּוֹרֶרֶת.

– סְפִינַת סֶקֶר (survey vessel, survey ship): ספינה המותאמת ומצויידת לביצוע מדידות הידרוגרפיות בימים, בנהרות או באגמים.

– סְפִינַת עֲבָדִים (slaver, slave ship) >> אֳנִיַּת עֲבָדִים.

– סְפִינַת צֵיד לִוְיְתָנִים (whaler catcher) >> אֳנִיַּת צֵיד לִוְיְתָנִים.

– סְפִינַת קִיטוֹר (steam boat, steamer, steamship, steam ship): ספינה המונעת בכוח הקיטור, על ידי מנוע קיטור בוכנאי. לרוב הכוונה לכלי שיט בינוני הקטן מאוניית קיטור.

– סְפִינַת קְרָב (warship) >> סְפִינַת מִלְחָמָה.

– סְפִינַת רַחַף [מיושן] (hovercraft) >> רַחֶפֶת.

– סְפִינַת רְפָאִים (ghost ship) >> אֳנִיַּת רְפָאִים.

– סְפִינַת שׁוֹלֵי פְּנִינִים, סִירַת שׁוֹלֵי פְּנִינִים (pearling vessel, pearling boat): ספינה או סירה המשמשת שולי פנינים בעבודתם.

– סְפִינַת שֵׁרוּת, ספינת שירות (service vessel): כלי שיט הממלא תפקידי שירות, לרוב בנמלים. >> סִירַת נָמֵל, סִירַת שֵׁרוּת.

– סְפִינַת שַׁעֲשׁוּעִים (show boat): בימים עברו, ספינת נהר בה נערכו הצגות ומופעי בידור תוך כדי שיט; תיאטרון שט.

– סְפִינַת תּוֹבָלָה (transport): אוניית משא בבעלות פרטית שנשכרה על ידי הצי המלחמתי לשם הובלת חיילים, אספקה או תחמושת אל מעבר לים. >> נוֹשֵׂאת גְּיָסוֹת.

– סְפִינַת תּוֹבָלָה חֲמוּשָׁה (armed transport): אוניית משא בשירות הצי המלחמתי, חמושה בתותחים להגנה עצמית.

– סְפִינַת תּוֹתָחִים (gunboat): א) ספינת מלחמה חמושה בתותח אחד או כמה, ללחימה או לשיטור במימי חופים רדודים ובנהרות. ב) בתקופת המפרשים – ספינת משוטים או מפרשים קטנה, חמושה בתותח אחד בחרטום, לחיפוי על נחיתת חיילים בחוף או לתקיפת אוניות אויב כשחרטומה מופנה לעברן. >> תּוֹתְחָנִית.

– סְפִינַת תּוֹתָחִים לִנְהָרוֹת (river gunboat): ספינת מלחמה נמוכת־שוקע, חמושה בתותחים בעלי קוטר קטן ובמכונות ירייה, לשיטור וללחימה בנהרות.

– סְפִינַת תּוֹתָחִים נוֹשֵׂאת טוֹרְפֵּדוֹת (torpedo gunboat): ספינת תותחים משלהי המאה ה־19 שחומשה גם בצינורות טורפדו לתקיפת ספינות טורפדו.

סְפִּינֵקֶר (spinnaker): מפרש משולש גדול־מידות וכרסתני, עם או בלי מנור (spinnaker boom), המונף מקדמת יכטת מפרשים. נועד להגדיל למקסימום את שטח המפרשים כאשר שטים ברוח גבית. על פי סברה רווחת, "ספינקר" הוא שיבוש של spinxer, מן Sphinx – שמה של יכטת מפרשים בריטית שהייתה הראשונה שהניפה מפרש שכזה במהלך תחרות ב-1866. = שָׁלוּחַ.

סַפָּן (mariner, seaman): יורד ים, אדם שפרנסתו בעבודה בספינה ובמיוחד בספינות דיג ובספינות חופים. = יוֹרֵד יָם, מַלָּח, יַמַּאי.

סֶפֶן (stowage, stowing) >> סִדּוּר מִטְעָן.

סָפַן (to stow) >> סִדֵּר מִטְעָן.

סְפֻנָּה, ספונה [מיושן] (shipping, fleet): צי האוניות או צי הסחר של מדינה.

סַפְנָה (hold): א) מדור פנימי באוניית סוחר, מתחת הסיפון העליון, בו מאוחסנים הסחורות והמטענים שהיא מובילה. = מַחְסַן מִטְעָן. ב) באוניית מפרשים מלחמתית, החלל מתחת לסיפון התותחים התחתון ששימש לאחסנת הצידה והאספקה של האונייה; נחלק לכמה "חדרים": מחסן הדגים, מחסן השיכר, מחסן התחמושת, מחסן הלחם ועוד. [איור] [איור]

– סַפְנָה אֲחוֹרִית (after hold): א) באוניות מפרשים מלחמתיות, חלקו של מחסן הצידה והאספקה מאחורי התורן הראשי. ב) באוניות מפרשים מסחריות, חלקו של מחסן המטען מאחורי האמצעית. = מַחְסַן מִטְעָן אֲחוֹרִי, מַחְסַן אֲחוֹרִי. ג) באוניות קיטור מסחריות, המחסן מאחורי חדר המכונות. = מַחְסַן מִטְעָן אֲחוֹרִי, מַחְסַן אֲחוֹרִי.

– סַפְנָה קִדְמִית (fore hold): א) באוניות מפרשים מסחריות, חלקו של מחסן המטען מלפנים לאמצעית. = מַחְסַן מִטְעָן קִדְמִי, מַחְסַן קִדְמִי. ב) באוניות קיטור מסחריות, המחסן שמאחורי מחיצת ההתנגשות, בחלקה הקדמי של האונייה. = מַחְסַן מִטְעָן קִדְמִי, מַחְסַן קִדְמִי.

– סַפְנָה רָאשִׁית (main hold): א) באוניות מפרשים מלחמתיות, חלקו של מחסן הצידה והאספקה מלפנים לתורן הראשי. ב) באוניות קיטור, מחסן המטען הגדול ביותר. = מַחְסַן מִטְעָן רָאשִׁי.

– סַפְנָה תַּחְתִית (lower hold): א) חלל המטען מתחת לסיפון התחתון ביותר. ב) חלל המטען מתחת לקורות הספנה. >> קוֹרוֹת הַסַפְנָה, סִפּוּן הַתַּחְתִּית.

סַפָּנוּת (shipping, navigation): תובלה ימית מסחרית; השטת ספינות לצורכי מסחר לכל ענפיה. >> שַׁיִט, יַמָּאוּת.

סַפָּנוּת חוֹפִית (coastal shipping): השטת ספינות לצורכי מסחר לאורך החופים; הובלה ימית של סחורות ונוסעים שנקודת המוצא ונקודת הסיום שלה הם נמלים המצויים במימי החופים או במים הפנימיים של מדינה. = סַפָּנוּת חוֹפִים.

סַפָּנוּת נוֹד (tramp trade) >> סְחַר נוֹד.

סְפֶּנְסֶר (spencer, trysail): א) מפרש אורכי קטן־מידות המונף בקָאטֶרִים, לַאגֶרִים, סְלוּפִּים ודומיהם בשעת סערה במקום המפרש הראשי הרגיל. ב) באוניות מפרשים בעלות מעטה רוחבי: מפרש גף עם מנור המונף מאחורי המפרש התחתי הקדמי או הראשי.

סַפְסָל (thwart; sailing thwart): קורת רוחב בסירת משוטים המשמשת מושב לחותרים, ובמפרשית – גם לתמיכת התורן. = סַפְסַל חוֹתְרִים; סַפְסַל שַּׁיָּטִים. [איור]

סַפְסָלִים אֲחוֹרִיִּים (sternsheets, stern sheets): ספסלים בירכתי סירת משוטים או סירת מפרשים המשמשים מושב להגאי ולנוסעים. = אֲחוֹרֵי הַסִּירָה.

סַפַּק צִיּוּד יַמִּי (ship chandler) >> סַפַּק צָרְכֵי אֳנִיּוֹת.

סַפַּק צָרְכֵי אֳנִיּוֹת, ספק צורכי אוניות (ship chandler): בעל בית מסחר לאספקת ציוד לאוניות ולספינות, כמו חבלים, שרשרות, בד מפרשים, צבעים, מפות ניווט וכדומה. = סַפַּק צִיּוּד יַמִּי. >> סוֹכֵן צָרְכֵי אֳנִיּוֹת.

סַפֶּקֶת מַיִם (water supply boat, water boat): ספינת מְכַל לאספקת מים טריים לאוניות בנמל.

סֵפֶר חוֹפָאוּת (pilot book, coast pilot, sailing directions): ספר הדרכה רשמי המשמש עזר לניווט חופי. מביא מידע מפורט על החופים, הנמלים, המפרצים, הרוחות והזרמים וכו' שמפאת צמצום המקום לא ניתן למסור אותו במפות הניווט עצמן.

סְקוּנֶר (schooner, fore-and-aft schooner): ספינת מפרשים דו-תורנית המניפה מפרש גף עם מנור ומפרש גף עילי על כל אחד מתרניה (הקדמי והראשי), וכן תוסף קדמי ושני חלוצים. לרוב לפנאי ולתחרות. = סְכוּנָר [מיושן] [איור]

סְקוּנֶר נוֹשֵׂא מִפְרָשִׂים עִלִּיִּים רָחְבִּיִּים, סקונר נושא מפרשים עיליים רוחביים (topsail schooner): ספינת מפרשים למסחר המניפה מפרשי גף על תרניה הקדמי והראשי, שני מפרשים עיליים רוחביים על תורנה הקדמי, מפרש גף עילי על תורנה הראשי, תוספים וחלוצים. [איור]

סְקוּנֶר תְּלַת תָּרְנִי, סקונר תלת תורני (three-mast schooner): ספינת מפרשים למסחר, המניפה על כל אחד מתרניה מפרש גף עם מנור ומפרש גף עילי, תוסף קדמי ושלושה חלוצים. סקונרים תלת־תורניים המניפים על התורן הקדמי שני מפרשים עיליים רוחביים נקראים באנגלית jackass schooners. >> בַּרְקֶנְטִינָה. [איור]

סְקִיף (skiff): סירת חתירה קלה לפנאי ולספורט.

סְקִיפֶּר (skipper): קברניט של ספינה קטנה, ובמיוחד של יכטה. >> מֵשִׁיט.

סֶקְסְטַנְט (sextant): מכשיר למדידת זווית הרוּם של גרם שמיימי או של נקודה בחוף שגובהה ידוע. משמש לחישוב מיקומה של אונייה בים. מן sextans, "שישית" בלטינית, כי המכשירים הראשונים היו בעלי קשת מדידה של 60 מעלות (1/6 מעגל). לימים הוגדלה קשת המדידה ל־120 מעלות, אך השם נשמר. >> קְוַדְרַנְט.

סְקַרְיָה, גם אִסְקַרְיָה ואיסקריה (yard): [מארמית: אִסְקַרְיָא, אִיסְקַרְיָא.] כלונס בספינת מפרשים אליו מחוברת השפה העליונה של מפרש רוחבי או מפרש לטיני. [איור] [איור]

סְקַרְיָה לָטִינִית (lateen yard): סקריה של מפרש לטיני.

– סְקַרְיָה מְשׁוּכָה לְאָחוֹר (yard braced aback) >> מִשֵׁךְ לְאָחוֹר.

– סְקַרְיָה מְשׁוּכָה לָאֹרֶךְ (yard braced up) >> מִשֵׁךְ לָאֹרֶךְ.

– סְקַרְיָה מְשׁוּכָה לַחֹד, סקריה משוכה לחוד (yard braced sharp) >> מִשֵׁךְ לַחֹד.

– סְקַרְיָה מְשׁוּכָה לִפְקֹם, סקריה משוכה לפקום (yard braced about) >> מִשֵׁךְ לִפְקֹם.

– סְקַרְיָה מְשׁוּכָה לָרֹחַב, סקריה משוכה לרוחב (yard braced in) >> מִשֵׁךְ לָרֹחַב.

סְקַרְיַת אוֹתוֹת (signal yard): כלונס אופקי בראש תורן של אוניית קיטור או מנוע, אליו מחוברים המעלנים להנפת דגלי קוד.

סְקַרְיַת מוֹט הַחַרְטוֹם (spritsail yard): סקרית מפרש מוט החרטום. >> מִפְרַשׁ מוֹט הַחַרְטוֹם.

סֹרֶג, סורג (grating) >> שְׂבָכָה.

סַרְגֵל מַקְבִּיל (parallel ruller): כלי שרטוט המשמש לשרטוט קווים מקבילים. נפוץ מאוד בעבודה עם מפות ניווט ימיות.

סִרְטוּט קַוֵּי הָאֳנִיָּה, סרטוט קווי האונייה (lines drawing): סרטוט טכני המציג את קווי הגוף של כלי שיט בשלושה מבטים ובכמה חתכים מקבילים. [איור]

סָתַם אֶת חוֹר הַהַצָּתָה, סתם את חור ההצתה (to stop the vent): כיסה בקצה האגודל את חור ההצתה של תותח נטען־לוע מיד לאחר שהכדור או הקלע נורה ויצא מן הקנה. פעולה זו נועדה לחנוק את הבעירה של שאריות אבק שריפה בתוך חור ההצתה, ועל ידי כך למנוע התלקחות בלתי מבוקרת של התחמיש או של אבק ההצתה בעת הטעינה הבאה.

סָתַם בִּנְעֹרֶת, סתם בנעורת [את סדקי הלוחות] (to caulk): אטם בנעורת פשתן את המרווחים הדקים בין לוחות הדופן או הסיפון של ספינת עץ. >> סֶדֶק, בֶֶּדֶק, סוֹתֵם בֶּדֶק, נְעֹרֶת. [איור]

סָתַם לֹע, סתם לוע [של תותח] (to plug): חסם את פי הקנה של תותח נטען־לוע בפקק עץ. >> מִכְסֵה לֹעַ, מְגוּפַת לֹעַ.

סָתַם פִּרְצָה [בנעורת חבלים] (to fother): בתקופת המפרשים השתמשו לעתים בשיטה מיוחדת לאטימת פרצות בתחתית האונייה בעודה שטה או עוגנת. קשרו מפרש בארבע פינות והניחו עליו כמות נכבדה של נעורת חבלים, נעורת פשתן, צמר, כותנה וכו'. את המפרש הורידו למים והצמידו למקום חדירת המים. הנעורת נשאבה לתוך מקום הדליפה, ואחרי שחזרו על פעולה זו כמה פעמים, קטנה חדירת המים או נעצרה לגמרי.

סָתַר, סתר חבל (to unlay, to untwist): הפריד את גדיליו המפותלים של חבל כדי ליצור בקצה החבל קליעה או קשר דקורטיבי; הפריד את הגדילים המפותלים לחוטים. >> פָּתַל.


עדכון אחרון: 23 במאי 2023. אין לעשות במילון שימוש שאינו הוגן ללא רשות מפורשת.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s